Recenze: Zmizelá (Gone Girl)

Znáte to. Šťastné manželství, páté výročí svatby, ona a on. Jenže v den výročí má on – Nick (Ben Affleck) od samého rána divné tušení… Ona – Amy (Rosamund Pike) záhadně zmizela. Začíná dva a půl hodinové pátrání po zmizelé, které vám uteče stejně rychle, jako úvodní titulky…

Nový film režiséra Davida Finchera (filmy Sedm, Úkryt, The Social Network nebo Muži, kteří nenávidí ženy) vznikl podle stejnojmenné knihy od Gillian Flynn (Flynn napsala i scénář k filmu). Ačkoli je děj složitě propletený a kdekdo by se v něm mohl ztratit, Fincher se ho ujal na výbornou a servíruje nám jeden z nejlepších detektivních thrillerů posledních let. Výtečně mu k tomu pomáhá hlavně spisovatelčin povedený scénář.

Scénář filmu od počátečních nejasností ohledně zmizení spokojené manželky (viz. její citované deníkové zápisky) přechází do honičky s kočkou a myší. Kdo je kočka a kdo myš?

Čím víc se dostáváme hlouběji do děje, tím víc nám je jasné, že někdo něco tají a má k tomu sakra velký důvod. Teprve potom začíná ta pravá hra „Kdo s koho“, do které je zatáhnut i nejistý divák, který se každou chvílí musí rozhodovat, kde je ta skutečná pravda.

Přesto, že sledujete detektivní thriller, dost často se během filmu i zasmějete. Napomáhají tomu hlavně scény, při kterých zběsilí novináři a televizní redaktoři urputně touží udělat s podezřelého Nicka krvelačnou zrůdu. Nebo konverzační scény s Nickem a jeho sestrou Margo (Carrie Coon).

Režisérovi se daří navodit neveselou atmosféru filmu i pomocí minimalistické elektronické hudby od Trenta Reznora a Atticuse Rossa a pomocí záběrů kameramana Jeffa Cronenwetha. dodává filmu neveselou pochmurnou náladu.

Zmizelá netrpí žádným nedostatkem. Dokonalé herecké výkony, dokonalý scénář a režie. Snad jen finální pointu byste očekávali, na základě vyústění příběhu, trochu jinou.

P. S. Gillian Flynn přepsala závěr filmu tak, aby se lišil od knihy. Vyrazte do knihkupectví!

gone_girl_ver4Zmizelá (Gone Girl)
USA, 2014, 145 min

Režie: David Fincher
Předloha: Gillian Flynn (kniha)
Scénář: Gillian Flynn
Kamera: Jeff Cronenweth
Hudba: Trent Reznor, Atticus Ross
Hrají: Ben Affleck, Rosamund Pike, Missi Pyle, Neil Patrick Harris, Patrick Fugit, Tyler Perry, Casey Wilson, Kathleen Rose Perkins, Kim Dickens, Sela Ward, Scoot McNairy, Emily Ratajkowski, Boyd Holbrook, David Clennon, Lisa Banes, Lola Kirke, Lars Slind, Carrie Coon

No Comments

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..