Za zvuků hudby (The Sound of Music)

Přesně před padesáti lety měl v New Yorku premiéru americký filmový muzikál Za zvuků hudby, který se právem stal jedním z nejúspěšnějších filmů všech dob.

Děj filmu se odehrává v krásných exteriérech Rakouska (ve městě Salzburg) před vypuknutím druhé světové války. Mladá a odvážná novicka Maria se svou kuráží a vervou příliš nehodí do kláštera a tak získá místo jako vychovatelka dětí v rodině ovdovělého námořního kapitána von Trappa. Že půjde o nelehký úkol zjistí Maria hned po příjezdu do domu kapitána. Tvrdohlavý a přísný kapitán řídí svých sedm dětí jako vojenskou posádku, kdy rozkaz střídá rozkaz a z jeho úst místo lásky plných slov zní jen zvuk vojenské píšťalky. Možná proto ani jedna z předchozích jedenácti chův nevydržela v domě Trappových delší dobu…

sound-of-music-1

Film vznikl na motivy skutečného příběhu rakouské rodiny von Trappových, která utekla v roce 1938 před nacisty z Rakouska. Jako první, podle autobiografického knihy s názvem Die Trapp-Familie (1941), vznikl v roce 1959 na Broadwayi muzikál. V roce 1965 americký režisér Robert Wise (West Side Story, Star Trek: Film) natočil stejnojmenný snímek, který získal, mj. pět ocenění americké filmové akademie Oscar (za nejlepší film, režii, hudbu, zvuk a střih). Kompletní přehled získaných ocenění naleznete zde.

I když by se vám děj filmu mohl zdát poněkud kýčovitý a bez originální zápletky, tak vězte, že je to právě jeho výhoda. Nesnaží se vás strhnout záludnou a složitou zápletkou, pouze vás zve k nahlédnutí do klasického hollywoodského snu, kdy mladá dívka přichází do velkého světa, aby se z prosté Marie stala velkou a silnou ženou. A právě proto budete z celého filmu okouzleni.

Není pochyb, že z celého snímku srší nekonečná energie hlavní představitelky v podání Julie Andrews, která se ještě před uvedením Za zvuků hudby proslavila titulní rolí chůvy ve filmu Mary Poppins (1964). Marii v jejím podání si hned o úvodního představení zamilujete.

Celá řada písní z filmu automaticky zlidověla. A nejen to. V salcburských hotelech na jídelních lístku třeba narazíte zejména na šnycl s nudlemi, o kterém zpívá Julie Andrews v písni My Favorite Things.

Po přepočítání inflace cen vstupenek se Za zvuků hudby drží na třetím místě mezi komerčně nejúspěšnějšími filmy v americké distribuci (hned po Jih proti severu a Star Wars). Film svým výdělkem dokonce zachránil před bankrotem filmové studio Twentieth Century Fox po nevydařené produkci filmu Kleopatra.

This slideshow requires JavaScript.

Téměř tříhodinový film je, jak dříve bývalo zvykem, rozdělen přestávkou. A i přes jeho dlouhou stopáž budete mít pocit, že jste zhlédli celý film jedním dechem a zcela se nechali pohltit jeho atmosférou.

the-sound-of-music-posterZa zvuků hudby (The Sound of Music)
USA, 1965, 174 min

Režie: Robert Wise
Scénář: Ernest Lehman
Kamera: Ted D. McCord
Hudba: Richard Rodgers, Irwin Kostal
Hrají: Julie Andrews, Christopher Plummer, Eleanor Parker, Richard Haydn, Peggy Wood, Heather Menzies-Urich, Nicholas Hammond, Angela Cartwright, Anna Lee, Ben Wright, Bert Stevens, Jeffrey Sayre, Sam Harris, Norma Varden

Líbí se vám tento článek? Přidejte si Filmového guru na Facebooku a nenechte si ujít další novinky ze světa filmu.

Tagy:
5 komentářů

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..