Vlastimil Brodský: 100 let od jeho narození

Vynikající český herec Vlastimil Brodský by 15. prosince oslavil 100 let svého života. Připomeňte si jeho nejlepší filmové a televizní role.

Jako představitel plachých a melancholicky vyhlížejících tragikomických antihrdinů proslul Vlastimil Brodský v desítkách filmů, za což získal několik ocenění doma, i v zahraničí.

Filmy Zdeňka Podskalského

S režisérem Zdeňkem Podskalským natočil celkem devět nezapomenutelných filmů. Objevil se např. jako kastelán Pupenec v satiře Bílá paní (1965). Ve Světácích (1969) si zahrál venkovského fasádníka Prouzu, který by si rád se svými kolegy užil noční Prahu. V roce 1973 následoval v jeho podání moudrý císař Karel IV. v Noci na Karlštejně, kde si zahrál po boku své tehdejší manželky Jany Brejchové.

Filmy Jiřího Menzela

Dalším významným tvůrcem, v Brodského filmografii, byl režisér Jiří Menzel. Objevil se v jeho filmech Ostře sledované vlaky (1966), Rozmarné léto (1967) nebo Skřivánci na niti (1969), ve kterých si zahrál filozofa a vysokoškolského profesora nuceného pracovat na šrotišti kladenské Poldovky.

Ve Východoněmeckém snímku z období druhé světové války Jakub lhář (1974) zahrál Brodský přesný prototyp hrdiny, kterého si u něho dokážeme představit. Za svůj herecký výkon získal Stříbrného medvěda na Berlinale.

Televizní role

Nezapomenutelné role ztvárnil i v televizních seriálech. Bezpochyby nejznámější postavou byl král Hyacint v seriálu Arabela (1980). Stejnou roli si zopakoval i v seriálovém pokračování Arabela se vrací (1993). Jako důchodce Alois Drchlík alias Velký učitel sehrál neméně důležitou roli zachránce planety Země v seriálu Návštěvníci (1983). V první polovině devadesátých let ještě ztvárnil postavu veterinárního lékaře Labuti (O zvířatech a lidech, 1993) a souseda pana Vaňka v seriálu Život na zámku (1995).

Poslední role

Jeho poslední filmovou rolí byl František Hána, který se každé ráno odmítá smířit se stárnutím a umíráním, v oceňovaném Babím létu (2001). Za tuto roli získal svého jediného Českého lva.

Vlastimil Brodský zemřel 20. dubna 2002, kdy spáchal sebevraždu.

Líbí se vám tento článek? Přidejte si Filmového guru na Facebooku a nenechte si ujít další novinky ze světa filmu.

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..