VIDEO: 10 nejlepších vánočních filmů

Jelikož zítra začínají vánoční svátky, zkusil jsem vybrat 10 nejlepších vánočních filmů, které by Vám mohly udělat doma pěknou sváteční atmosféru.

Vánoční film nemusí být zpravidla jen pohádka, což dokazuje i tento žebříček nejlepších filmů s vánoční tématikou, ale přesto se o své slovo vždy přihlásí.

10) Rolničky, kam se podíváš (Jingle All the Way)

USA 1996, 88 minut
Režie: Brian Levant
Když si dítě umane, že chce pod stromeček Turbomana, tak ho musí prostě dostat. Jenže o Turbomana je obrovský zájem, že je na něho krátký i otec, který chce svému synkovi splnit to největší přání. Bývalý guvernér a nyní opět herec Arnold Schwarzenegger se víc, než kdokoli jiný, hodí do akční krvelačné podívané než do vánočního příběhu, ale pokud zapomenete na jakýkoli jiný film s Arnoldem, můžete si jednoduše odpočinout u této zábavné vánoční podívané.

9) Grinch (The Grinch)

USA/ Německo 2000, 104 minut
Režie: Ron Howard
Zelený skřet Grinch alias komik Jim Carrey v americké (tradiční) vánoční podívané plné vtipů a akce. Film je sice velmi povedený, ale bližší spíš americkému publiku, což potvrzují i tržby (v Americe film vydělal $260,044,825, v ostatních zemích sotva polovinu).

8) Veselé Vánoce přejí chobotnice (Fröhliche Weihnachten wünschen die Kraken)

Československo 1986, 92 minut
Režie: Jindřich Polák
Druhé filmové pokračování o chobotnicích z druhého patra (přesněji řečeno o chobotnicích vytvořených z podivné mořské hmoty) přivádí děti Evu a Honzíka na letní prázdniny k dědovi (ve filmu je pouhá část této návštěvy) do Lhoty a skokem pak na Vánoce do Prahy. Objevuje se opět profesor George, který touží po oné mořské hmotě, která by se mohla stát laciným zdrojem elektrické energie. Napínavé finále donutí nejedno dítko zamáčknout slzu…

7) Gremlins (Gremlins)

USA 1984, 106 minut
Režie: Joe Dante
Mladík Billy Peltzer dostane k Vánocům dárek, který zřejmě nečekal, chlupaté zvířátko se jménem Gizmo. Chov takového chlupatého zvířátka má svá pravidla – Nesmíte ho namočit, jinak hrozí rozmnožení a nesmíte nikdy zapomenout, že i kdyby se stavěl na hlavu a úpěnlivě plakal, v žádném případě ho nekrmte po půlnoci!

6) Vánoční prázdniny (Christmas Vacation)

USA 1989, 93 minut
Režie: Jeremiah S. Chechik
Roztomilý Clark a jeho rodina se připravují na Vánoce a příjezd bratrance Eddiho s poněkud buranskou rodinou, kteří jsou jen začátkem problémů, které ale stejně nakonec zmizí v pozadí před nádherně vyzdobeným vánočním stromečkem… Nemusím snad dodávat, že film Vánoční prázdniny pochází ze série komedií National Lampoon.

5) Vánoční koleda (A Christmas Carol)

USA 2009, 92 minut
Režie: Robert Zemeckis
Velmi známý vánoční příběh z ruky Charlese Dickense vypráví o muži, který zanevřel na Vánoce. Dickensova povídka z roku 1843 byla zfilmovaná několikrát, právě velmi často jako animovaný film. Režisér Zemeckis ale poprvé dal Vánoční koledě 3D tvář pomocí CGI animace.

4) Láska nebeská (Love Actually)

Velká Británie 2003, 135 minut
Režie: Richard Curtis
Předvánoční Londýn a s ním spojené historky ministerského předsedy nebo stárnoucí rockové hvězdy se staly symbolem Vánoc každého diváka, který Lásku nebeskou viděl. Můžu říct, že neznám skoro nikoho, kdo by tento film ani jednou neviděl. K dobru hraje i jedna historka z natáčení – ve scéně příchodu do svého nového sídla na Downing Street č. 10, se Davidovi (ministerský předseda) změní celkem 11x kravata předtím, než potká Natalii (do té se zamiluje). Respektive s každým novým střihem. Vzniklo to tak, že Hugh Grant si změnil při natáčení omylem kravatu po obědové pauze a nikdo si toho nevšiml. Z chyby se režisér rozhodl udělat vtip a tak ji záměrně měnili mezi záběry.

3) Sám doma a Sám doma 2: Ztracen v New Yorku (Home Alone, Home Alone 2: Lost in New York)

USA 1990, 103 minut a 1992, 120 minut
Režie: Chris Colombus
Malý Kevin je vcelku bezproblémové dítě, jen má problémy s rodiči, kteří ho pravidelně zapomínají vzít o Vánocích s sebou na dovolenou (poprvé zůstane ve vlastním domově a podruhé ztracen v New Yorku). Situaci mu neusnadní ani lupiči (mokří banditi a dlouhoprsťáci), kteří se pokaždé, shodou okolností, připletou tam, kde je Kevin. Dobrodružná hra na kočku a myš může začít!
Role Kevina udělal z malého Macaulaye Culkina dětskou hvězdu bez dětství a z obou filmů filmové trháky. Bohužel Culkinovi již není dávno osm let, roztomilost z jeho tváře vyprchala, a tak není divu, že měl „Kevin“ i co do činění s drogami. Následující dva filmy (Sám doma a bohatý + Sám doma 3) nemají s těmi původními společného vůbec nic…

2) Zázrak v New Yorku ( Miracle on 34th Street)

USA 1947, 96 minut
Režie: George Seaton
Ne každý může věřit Santa Clausovi, že je skutečně Santa, takže není divné, že se Santa dostane i k soudu, aby dokázal, že Santou je… Velmi milý a komediální film s úžasnou atmosférou se může pyšnit třemi Oscary a dvěma Zlatými glóby.

1) Tři oříšky pro Popelku (Drei Haselnüsse für Aschenbrödel)

Československo/Německo 1973, 84 minut
Režie: Václav Vorlíček
Filmový příběh o Popelce, která více než o majetku snila o lásce, je již tradičně vysílán českými televizemi na Štědrý den. Mladičká Libuše Šafránková alias Popelka si nálepku o nevinné dívce již nikdy neodpáře, stejně jako my si nedokážeme představit Popelku bez sněhu.

Bez jakého filmu si nedokážete představit Vánoce vy? Napište mi do komentáře.

Líbí se vám tento článek? Přidejte si Filmového guru na Facebooku a nenechte si ujít další novinky ze světa filmu.

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..