Vánoce v České televizi: Premiéra pohádky O vánoční hvězdě

Česká televize během letošních Vánoc uvede několik premiérových pohádek, v novém roce nás čeká minisérie Božena.

Vánoce

Na Štědrý večer bude mít premiéru nová televizní pohádka O vánoční hvězdě režiséra Karla Janáka. V pohádkové vesnici žije učitel Václav (Vojtěch Kotek). Ten se chodí každý večer dívat na princeznu (Leonie Brill), jak bruslí na zamrzlém jezeře, ale ani sám sobě nepřizná, že je do ní zamilovaný. Jednoho dne se u něj doma objeví hvězda Denička (Tereza Ramba), snoubenka zářivého Siria (Ondřej Sokol), kterou na zem srazila žárlivá Proxima (Aňa Geislerová). Hvězda na zemi vyhasíná, síly jí ale může dodat čistá, nesobecká láska. Když Denička zjistí, že Václav miluje princeznu, rozhodne se pomoci jejich lásce a tím zachránit i sebe. Jenže Proxima se rozhodně nevzdává a je odhodlaná udělat cokoli, aby zazářila vedle Siria místo Deničky.

„Na Štědrý večer uvidí naši diváci premiéru příběhu O vánoční hvězdě, který propojuje lidský svět, inspirovaný obrázky Josefa Lady, s hvězdným nebem plným unikátních filmových efektů,“ uvedl k nové pohádce generální ředitel Petr Dvořák.

Hned další večer, na První svátek vánoční, bude mít premiéru loňská filmová pohádka Hodinářův učeň režisérky Jitky Rudolfové. Snímek si odnesl jednoho Českého lva za nejlepší hudbu. Pohádkový příběh vychází z klasického boje dobra se zlem. Zároveň překvapí humorem, skvělým obsazením, nádhernými lokacemi i originálním příběhem, který nezahrnuje členy královské rodiny, a přesto skvěle funguje. Příběh Urbana a Laury, kteří se milují, ale díky cestám osudu musejí o svou lásku bojovat, potěší malé i velké diváky a dokáže jim, že tradice české filmové pohádky je stále živá a má co nabídnout.

„Žánr pohádky je nesmrtelný, ale nikoliv bezedný, a proto se jisté motivy a schémata chtě nechtě opakují a vzájemně se sobě podobají. Vymyslet, napsat a realizovat originální pohádkový příběh je kumšt. Pohádka režisérky Jitky Rudolfové je v mnoha ohledech atypická a originální, a to je, pevně doufám, dobré znamení,“ říká Viktor Preiss, který si zahrál hodináře. „Měl jsem tendenci trochu obhajovat jeho lidské slabosti, nikoliv ho dělat lepším. Je to chytrák a despota, taky lakomec, který chce oklamat osud. Od začátku mi vadila jedna scéna s nožem, který se nakonec zredukoval na zavírací kapesní nožík, a situaci to odlehčilo,“ dodává herec.

Stejně jako v minulých letech, i letos bude mít premiéru česko-slovenská pohádka. Režisér Ján Sebechlebský natočil pohádku O léčivé vodě, která bude odvysílána na Druhý svátek vánoční. Příběh vypráví o propojené království krále Juraje (Marián Mitaš) s říší, jíž vládne Paní vod a pramenů (Linda Rybová). Společně pečují o zázračně léčivou vodu, na niž ovšem dostal žízeň i králův chamtivý bratr (Juraj Hrčka).

Během Vánoc nás na obrazovkách České televize čekají i další tradičně vysílané pohádky a filmy. Budou to např.: Loupežnická balada (premiéra), Anděl Páně (oba díly), Dvanáct měsíčníků, Tři oříšky pro Popelku, Pelíšky, Dobrý voják Švejk, Poslušně hlásím, Tajemství hradu v Karpatech, Tajemství staré bambitky nebo Na samotě u lesa.

Nový rok

V novém roce nás čekají televizní premiéry dvou úspěšných komedií. Filmy Poslední aristokratka a Vlastníci bodovaly v kinech, dařit se jim jistě bude i na televizních obrazovkách.

Skutečný příběh české spisovatelky Boženy Němcové ve čtyřech televizních filmech pod názvem Božena nás čeká od 3. ledna každou neděli. Boženu Němcovou, vlastním jménem Barboru, ztvární v obrazech z první poloviny života herečka Anna Kameníková. Naopak jako starší Barbora se nám představí herečka Aňa Geislerová. Televizní minisérie byla natočena podle scénáře Hany Wlodarczykové a Martiny Komárkové v režii Lenky Wimmerové. V dalších rolích se představí Jan Hájek jako Josef Němec, Vladimír Javorský, Klára Melíšková nebo Lucie Žáčková. Postavu Karla Jaromíra Erbena vytvořil Vladimír Škultéty.

Druhý program

Program ČT 2 uvede v premiéře životopisná dramata Amundsen, Rasputin nebo Vládce Paříže. Chybět nebude ani zábava pro celou rodinu, od Angeliky a Fanfána tulipána přes dobrodružství Sherlocka Holmese, Hraběte Monte Christa. Dočkáme se i westernů Sergia Leoneho včetně Tenkrát na Západě. Vánoce zpříjemní i hollywoodské klasiky Někdo to rád horké, Prázdniny v Římě nebo Nebožtíci přejí lásce.

Kompletní vánoční nabídku České televize naleznete v pdf ct-vanoce-2020.

Zdroj: Tiskový materiál České televize

Líbí se vám tento článek? Přidejte si Filmového guru na Facebooku a nenechte si ujít další novinky ze světa filmu.

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..