Trailer a plakát: Neonacista Daliborek žije svůj svět

Dokument Svět podle Daliborka představuje něžného neonacistu Daliborka a jeho blízké okolí ve světě strachu z jinakosti. Snímek, který se dočká i uvedení na MFF Karlovy Vary, zveřejnil trailer a filmový plakát.

Dalibor K. (37) pracuje jako lakýrník, točí amatérské horory, skládá naštvané písně, maluje a je neonacista. Ještě před aktuální vlnou youtuberů se jeho domácí video s vystřelovacím obuškem stalo na českém internetu hitem. Právě tehdy ho objevil Vít Klusák a rozhodl se o něm natočit dokument.

Svět podle Daliborka představuje svou ústřední postavu v oficiální upoutávce a tvůrci zveřejnili také plakáty k filmu. Vizuálům, které vytvořil Martin Poláček (www.various.cz), vévodí název filmu vyvedený oblíbeným písmem nacistů v pastelových barvách.

„Zkusili jsme použít mírně upravenou verzi fontu Tannenberg. Ten patří mezi velmi oblíbená nazi písma, nicméně působil až příliš tvrdě, drsně a agresivně a film takový není,“ líčí Martin Poláček. „Pak jsme ho dali do růžové barvy a téhle kombinaci už jsme nemohli odolat. Nazi font v růžové najednou na plakátech být přímo musel,“ dodává s úsměvem Poláček.

Sklon nápisu o 18 stupňů pak odkazuje k jednomu z nejslavnějších kryptogramů . . .

Podle režiséra Víta Klusáka by ale vyznění filmu nemělo sklouznout k pouhému posměchu, film má silně mrazivé tóny a ambici ukázat na mnohem širší problém společnosti.

„Náš film není portrét jen jednoho “nazi-šílence”, film ukazuje, že s nenávistnými postoji souhlasí jeho kolegové, spolužáci, kamarádi i nejbližší. Naší neskromnou ambicí je skrze Dalibora nahlédnout do hlav a srdcí tisíců lidí, kteří svůj světonázor podřídili nenávistnému strachu z jinakosti. Ukázat, z jakého podhoubí se rodí novodobá vlna rasismu a nesnášenlivosti,“ říká ke svému filmu Vít Klusák.

O filmu

Svět podle Daliborka je filmový portrét autentického českého muže z Prostějova, kterého štáb režiséra Víta Klusáka sledoval po dobu dvou let (2015 – 2016). Dalibor K. (37) pracuje jako lakýrník, točí amatérské horory, skládá naštvané písně, maluje a je neonacista. Blíží se mu čtyřicítka, ale stále bydlí se svojí mámou Věrou (63). Nesnáší svoji práci, cikány, Židy, uprchlíky, homosexuály, Merkelovou, pavouky a zubaře. Ještě před aktuální vlnou youtuberů se jeho domácí video s vystřelovacím obuškem stalo na českém internetu hitem.

Natáčení dokumentu o životě obyčejného neonacisty s uměleckými ambicemi započalo ve chvíli, kdy se Daliborova matka seznámila přes Facebook se Slovákem Vladimírem (47), který s oblibou říká, že by „z cikánů udělal asfalt”. Vladimír začal po čase s rodinou bydlet a mámin nový vztah rozpoutal u Dalibora odhodlání konečně si také najít vážnou známost. Film o osamělém muži, jenž zasvětil svůj život nenávisti, lži, Playstationu a Facebooku, tím dostal skutečnou životní dynamiku. Sžíravě absurdní a přitom ledově mrazivá tragikomedie přibližuje radikální světonázor „obyčejných slušných lidí“. A když už se zdá, že ve své palčivosti nemůže jít dále, vyvrcholí zcela nekompromisním způsobem.

Česká premiéra je naplánována na 13. července 2017.

Zdroj: TZ Bontonfilm

Líbí se vám tento článek? Přidejte si Filmového guru na Facebooku a nenechte si ujít další novinky ze světa filmu.

Přidejte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..