TENET: Vysvětlení filmu (časová mapa) aneb jakou úlohu hraje Neil?

Tenet aktuálně nastartovává návštěvnost kin. Každému, kdo snímek už viděl určitě v hlavě šrotuje hned několik otázek. 

Mně v hlavě rozhodně šrotuje jedna otázka. V recenzi jsem nadsazeně uvedl, že režisér Christopher Nolan, jak už je u něho zvykem, rád ve svých filmech používá téma lásky jako záchranu světa. V tomto případě jsem po první projekci měl v mozku jednu jedinou myšlenku: Jen MATEŘSKÁ láska může změnit svět. A to mě teď, po další projekci, přivádí na myšlenku druhou.

Dál už to jsou spoilery, proto, pokud jste film neviděli, dál nečtěte. OK?

Díky větě: Jen MATEŘSKÁ láska může změnit svět mě napadlo následující: Co když dítě Kat (Elizabeth Debicki), blonďatý MAX, je ve skutečnosti blonďatý NEIL (Robert Pattinson). Neil, ten, který neustále svou matku chrání. Mluví o rodinném paradoxu (dědův paradox),…

Název filmu TENET totiž odkazuje na pětislovný latinský palindrom z pompejského čtvercového náměstí Sator Square. Palindrom je to slovo, které se čte stejně odpředu i pozpátku. Věděli jste o tom? Já až díky Googlu. Co pěkného se na Sator Square dočteme za další palindromy? Podívejme se na obrázek, který můžeme číst všemi směry.

Něco vám to připomíná? Mně taky, třeba konkrétně tohle:

Už víte? Ve filmu vystupuje muž jménem Andrei Sator (Kenneth Branagh). Dále muž jménem Arepo, padělatel obrazu. Tajemná organizace Tenet. Nechybí ani úvodní scéna v Opeře a společnost Rotas, která pronajímá skladové prostory.

A co další indicie k tomu, že Max je ve skutečnosti Neil, který mohl být zakladatelem organizace Tenet, studovat fyziku a postavit proti sobě svého otce Satora s Protagonistou (John David Washington). Vše proto, aby ochránil svou matku a lidstvo před koncem světa zapříčiněného výbuchem otcem sestrojeného algoritmu?

Kdo že byl totiž v Pompejích a nechal se tak zřejmě touto vizí inspirovat? Na koho je během filmu neustále poutána pozornost? A vlastně i v kritikách („Proč se ta hloupá žena neustále ptá na svého syna?“ nebo „To Nolan neumí psát lepší ženské postavy?“)? Ano, pozornost je velmi upjatá na syna Maxe. Včetně posledního záběru filmu. Všechno je to záměr nebo náhoda?

Navíc, Neil putuje ve filmu zpátky v čase, zachrání několikrát Protagonistu (poznávací znamení přívěšek na batohu: hned první záchrana Protagonisty v úvodní scéně v opeře, u vstupní brány v šachtě). S ním se i podle vlastních slov stane velice dobrým kamarádem a zažijí spoustu dobrodružství.

Kromě jiného vznikají i otázky ohledně postavy vědkyně Barbary (Clémence Poésy) ze začátku filmu. Je právě ona tou osobou, ženou, která objevila inverzi? Nebo je to postava Priyi (Dimple Kapadia)?

Pro lepší pochopení celého děje se na internetu objevila časová mapa.

Časová mapa TENET

Už to jako náhoda nevypadá.

Tahle Nolanova hra mi totiž přijde docela logická. Ale je dost možné, že po další projekci se mé myšlenky opět změní a bude vše jinak. Ale přeci jen pro jistotu a pro pořádek. Jak se čte pozpátku Maxmilien? Inverzovaní modří už vědí.

Co vy na to?

Líbí se vám tento článek? Přidejte si Filmového guru na Facebooku a nenechte si ujít další novinky ze světa filmu.

3 komentářů

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..