Star Trek a nekonečná vesmírná prázdnota

Už je to více než 50 let od 1. dílu seriálu Star Trek. To, že vznikne několik řad seriálu a filmů, asi čekal málokdo. Přenesme se tam, kam lidská noha nikdy předtím nevkročila!

Všechno to začalo 6. září v roce 1966. V tento den americká televize NBC odvysílala úplně první díl nového seriálu Star Trek. Na televizní obrazovky se dostaly první příběhy původního týmu z vesmírné lodi Enterprise v čele s Kirkem (William Shatner), Spockem (Leonard Nimoy), McCoyem (DeForest Kelley), Scottym (James Doohan) a Uhurou (Nichelle Nichols). Byť první roky vysílání nenesly skoro žádné ovoce, seriál si získal po několikátém opakování hromadu fanoušků a z původních prvních třech sérií vzniklo celkem dvacet sérií, včetně poslední nejnovější verze Star Trek: Discovery.

Od seriálů byl už malý krůček k vesmírnému dobrodružství ve filmu. Prvním filmovým dobrodružstvím se tak v roce 1979 stal Star Trek: Film s původní posádkou. Přesně po třiceti letech, v roce 2009, se do kin dostal restartovaný Star Trek a začala nová éra filmů, která prozatím skončila v roce 2016 se snímkem Star Trek: Do neznáma. Protože původní zprávy o scénáři k čtvrtému pokračování z pera režiséra a scenáristy Quentina Tarantina už dávno neplatí. Studio Paramout, přesto, že v listopadu 2019 najalo nově scenáristu a režiséra Noaha Hawleyho (Lucy in the Sky), aby se ujal pokračování, zdá se, nakonec natáčení jen tak nechystá.

Od neúspěchu k nesmrtelnému kultu

Myšlenka vědeckofantastického seriálu se zrodila v hlavě bývalého pilota a policisty Genea Roddenberryho. Ten po prvním pilotním filmu The Cage (Klec) dostal od televize NBC, které se první úvodní film seriálu zdál poněkud složitější na pochopení, druhou šanci a napsal pilotní film Where No Man Has Gone Before (Kam člověk ještě nikdy nevkročil). Tím se zrodil nesmrtelný kult! Vznikl úspěšný seriál, který od roku 1966 do roku 1969 představil celkem 79 dílů ve třech sériích. A přesto, že velká část fanoušků protestovala, dne 3. června 1969 byl odvysílán poslední díl v sestavě kapitána Kirka a jeho posádky.

Ovšem v osmdesátých letech, po animované sérii, konkrétně 28. září 1987 (na českých obrazovkách pak 29. září 1994), připlula na obrazovky nová vesmírná posádka v čele s kapitánem Pickardem (Patrick Stewart), androidem Datem (Brent Spiner) nebo klingonským bezpečnostním důstojníkem Worfem (Michael Dorn). Děj seriálu s posádkou vesmírné lodi Enterprise byl posunut o sto let do budoucnosti. Celkem 7 sérií stvořil také Roddenberry a pojmenoval je výstižně jako Novou generaci.

Dalším seriálem v řadě byl Hluboký vesmír devět, který se dočkal stejného počtu sérií, jako jeho předchůdce. Novinkou bylo přesunutí děje na vesmírnou stanici Deep Space Nine u planety Bajor. Velitelem stanice byl, vůbec poprvé Afroameričan, komandér Benjamin Sisko (Avery Brooks). Jeho zástupkyní Bajoranka, major Kira Nerys (Nana Visitor).

Následovaly řady Star Trek: Voyager Star Trek: Enterprise, které se netěšily takovému zájmu fanoušků, jak bývalo zvykem, a zdálo se, že jsou posledním hřebíčkem do rakve kdysi populárního televizního seriálu. Ovšem v posledních letech se na obrazovkách objevily nové počiny (Star Trek: Discovery, Star Trek: Picard), které slibují fanouškům naději, že není všem dnům konec.

Seriály

Star Trek: The Original Series (1966 – 1969)

Miliony diváků u televizních obrazovek vytvořily z první série kultovní dílo. A z kapitána hvězdné lodi Enterprise Jamese T. Kirka, prvního důstojníka pana Spocka nebo z technika Scottyho a doktora Kostry hvězdy seriálového nebe!

Star Trek: The Animated Series (1973 – 1974)

Co bylo populární v hrané verzi, osvědčilo se i v animované. Navíc s hlasy skutečných původních představitelů originální série. Seriál se dočkal dvou sérií.

Star Trek: The Next Generation (1987 – 1994)

Holohlavý Francouz Jean-Luc Picard se stal v televizi, na přelomu osmdesátých a devadesátých let, nejznámějším vesmírným kapitánem. Nové postavy zažívaly kosmické dobrodružství přibližně 100 let po dění v první sérii. TNG se stala nejpovedenějším seriálem ze stáje Star Treku.

Star Trek: Deep Space Nine (1993 – 1999)

Těsně před koncem The Next Generation vznikl i další seriál. Oba byly vysílány souběžně. Příběh se odehrával na vesmírné stanici, úplně poprvé se v roli velitele představil Afroameričan (Avery Brooks) a hvězdná loď Enterprise se objevovala méně než více.

Star Trek: Voyager (1995 – 2001)

V sérii Voyager se tentokrát úplně poprvé jako kapitán lodi Enterprise představila žena (Kate Mulgrew). Příběh se odehrával v místech, kam opravdu zatím žádný člověk nevkročil, tudíž se mohli objevovat různé nové rasy. Fanoušci si ale vydobyli staré známé v podobě Borgů nebo Romulanů.

Star Trek: Enterprise (2001 – 2005)

Čtyři sezóny stačily na zastavení prvního startrekovského seriálu v novém tisíciletí. Důvodem byly chyby v ději, špatné výkony herců a nízký rozpočet, který se projevil mj. i na odfláknutých kulisách.

Star Trek: Discovery (2017 – 2020)

K padesáti letům od vysílání prvního seriálu se na obrazovkách objevily nové příběhy posádky s novou vesmírnou lodí. Jelikož seriál byl přijat kladně fanoušky i kritiky, tak se aktuálně do vysílání chystá již třetí série se 13 epizodami.

Star Trek: Picard (2020 – 2021)

Ikonický kapitán Picard se vrací! I když poněkud starší, zahořklejší a fyzicky křehčí. Fanoušci a kritici opět skáčou nadšením.

Filmy

Star Trek: Film (1979)

Velký oblak energie zničil vesmírnou stanici Federace a blíží se k planetě Zemi. Admirál James T. Kirk a jeho posádka narážejí při jeho průzkumu na překvapivý objev.

Star Trek II: Khanův hněv (1982)

Kapitánem Kirkem zadržený a zneškodněný zlosyn Khan uprchne z exilu a chce se posádce lodi Enterprise pomstít pomocí monumentálního botanického experimentu.

Star Trek III: Pátrání po Spockovi (1984)

Aby mohli oživit mrtvého Spocka na jeho rodné planetě Vulkan, musejí Kirk a jeho posádka ukrást vesmírnou loď Enterprise z doku, najít Spockovo tělo na planetě Genesis a utkat se s bandou bojechtivých Klingonů.

Star Trek IV: Cesta domů (1986)

K planetě Zemi se (opět) přiblížil neznámý útočník. Mohou se s ním domluvit pouze dávno vymřelé velryby. Proto se Enterprise musí vypravit zpět do roku 1986 a přivézt do budoucnosti dva mořské živočichy.

Star Trek V: Nejzazší hranice (1989)

Vulkánec Sybok, který pátrá ve vesmíru po smyslu života, unese Enterprise a vydává se do středu Galaxie, aby našel Boha. Tam se ukáže, že tento „Stvořitel“ je podivná průsvitná věc, kterou Spock promptně zlikviduje fázerem.

Star Trek VI: Neobjevená země (1991)

Kapitán Kirk a jeho posádka se stanou obětí intrik a musejí se zodpovídat z vraždy klingonského kancléře a mírového vyslance Gorkona, uniknout z pusté vězeňské planety, překazit atentát na prezidenta Federace a zachránit vesmírný mír.

Star Trek VII: Generace (1994)

Hrdiny sedmého filmu jsou kapitáni kosmické lodi Enterprise Jean-Luc Pickard a James T. Kirk, kteří se ve 24. století snaží překazit plány šíleného fyzika jménem Soran, který je odhodlán zničit civilizaci.

Star Trek VIII: První kontakt (1996)

Posádka hvězdné lodi Enterprise podnikne bojovou misi do minulosti, přesněji řečeno do 21. století, aby zachránila budoucnost naší planety. Expanzivní civilizace Borg se totiž pokouší zabránit prvnímu kontaktu, ke kterému došlo 4. dubna 2063, aby mohla kolonizovat Zemi, nechráněnou spoluprací s dalšími vesmírnými druhy.

Star Trek IX: Vzpoura (1998)

Od dob založení Federace byla základní směrnice zcela jasná – žádná expedice hvězdné flotily se nesmí vměšovat do přirozeného vývoje jiných civilizací, dokud nebudou připraveny na první kontakt – čili dokud neobjeví technologii hypermotoru. Nyní ale Picard dostává rozkazy, které jsou v přímém rozporu s tímto pravidlem.

Star Trek X: Nemesis (2002)

Tentokrát se účastní mírové mise na Romulus, jelikož se tamní obyvatelé rozhodli uzavřít s Federací mír. Po příletu na planetu ale vyjde najevo, že jejich skutečným úmyslem je zničení Země.

Star Trek (2009)

Příběh pojednává o první výpravě mladé posádky na palubě hvězdné lodi U.S.S. Enterprise. Nováčci musejí nalézt způsob, jak zastavit padoucha, jehož honba za pomstou ohrožuje celé lidstvo. Osud Galaxie spočívá v rukou dvojice zapřisáhlých nepřátel. Jedním z nich je James T. Kirk. Druhým je Spock.

Star Trek: Do temnoty (2013)

Posádka Enterprise je povolána domů, nalézá zde však zdemolovanou flotilu i hodnoty, které flotila hájí. Náš svět je v krizi a za veškerý teror může nezastavitelná síla, která vzešla z vlastních řad. Kapitána Kirka se události osobně dotknou a nehodlá je nechat bez odezvy.

Star Trek: Do neznáma (2016)

Posádka hvězdné lodi U.S.S. Enterprise zkoumá nejvzdálenější kouty a nezmapovaná místa vesmíru. A zde se setkávají s novým, záhadným nepřítelem, který je i celou Federaci vystaví těžké zkoušce.

Star Trek 4 (20??)

Od posledního filmu uplynuly již čtyři roky, o čtvrtém pokračování se stále jen mluví…

Fenoménu jménem Star Trek se daří opět tam, kam se vydal zcela poprvé. Na televizní obrazovce, resp. na streamovacích službách. I když velké plátno vesmírným příběhům slušelo, komunita trekkies bude i nadále žít dlouho a blaze s tím, co za dlouhých padesát let tahle sci-fi frančíza světu dala.

Zdroj: Oficiální texty distributorů, časopis Cinema č. 4/95 a č. 6/2009

Líbí se vám tento článek? Přidejte si Filmového guru na Facebooku a nenechte si ujít další novinky ze světa filmu.

2 komentářů

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..