Smutný rok 2016: Filmová loučení

Filmový rok 2016 nebyl jen o zážitcích z nových filmů, ale bohužel i o loučení s těmi, které jsme milovali na plátnech kin.

Po celý, již končící rok k nám přicházela jedna smutná zpráva za druhou o úmrtí našich filmových hrdinů či režisérů. Tady je přehled vybraných odcházení…

Leden 2016

Alan Rickman

Zlý profesor Snape ze série o Harry Potterovi, záporák Hans Gruber ze Smrtonosné pasti, šerif v Robinu Hoodovi, za kterého získal cenu BAFTA jako nejlepší herec ve vedlejší roli, soudce Turpin v muzikálu Sweeney Todd, a další výrazné postavy. To vše za svých 69 let zvládl zahrát nenahraditelný Alan Rickman.

alan-rickman-gif

David Bowie

Zpěvák, který měl co dost do činění s filmem. Nikdy se neobjevil v žádném vyložení filmovém trháku, ovšem zas si uměl vybírat kvalitní tvůrce. Jen například jeho působení ve filmech režisérů Nicolase Roega (Muž, který spadl na Zemi), Jima Hensona (Labyrint), Martina Scorseseho (Poslední pokušení Krista), Davida Lynche (Twin Peaks) a Christophera Nolana (Dokonalý trik).

Michel Galabru

Úctyhodných 93 let se dožil rotmistr Gerber ze série filmů o Četníkovi ze Saint Tropez. Pamatovat si ho můžeme i jako prodavače Emila z Velkého bazaru, jenž bojuje proti nově otevřenému supermarketu v sousedství.

Únor 2016

George Gaynes

Určitě jste ho znali, jako bláznivého náčelníka policejní školy Erica Lassarda z Policejní akademie nebo jako poněkud nadrženého Johna Van Horna z Tootsie. Tak jako tak bude jeho herecký um chybět.

George Kennedy

Možná se vám nejvíce vybaví jako policejní kapitán Ed Hocken z Bláznivé střely, ale George Kennedy za svůj život zvládl odehrát daleko více rolí. V roce 1968 získal Oscara za vedlejší roli ve filmu Frajer Luke, kde stál po boku hvězdy Paula Newmana. Nechyběl ani v oscarovém filmu Letiště. Postavou Cartera McKaye se blýsknul i v populárním americkém seriálu Dallas. Objevil se i v nekonečném seriálu Mladí a neklidní.

george-kennedy-gif

Jaroslava Hanušová

Komička, kterou nejvíce proslavila účast v televizním pořadu Možná přijde i kouzelník po boku Jiřího Lábuse a Oldřicha Kaisera, zemřela v 66 letech po nemoci. Avšak se objevila i v několika filmech a seriálech, zejména v menších rolích, např. Slunce, seno, erotika, Requiem pro panenku, Život na zámku, Náměstíčko a Bastardi.

Zdeněk Smetana

Výtvarník a režisér je podepsaný pod nekonečným výpisem jeho práce. Mezi ně se řadí i oblíbené večerníčky Pohádky z mechu a kapradí, Rákosníček, Malá čarodějnice nebo Kubula a Kuba Kubikula.

rakosnicek-smetana

Březen 2016

Jan Němec

Režisérovo jméno je známé po celém světě díky filmům Démanty noci, O slavnosti a hostech (časopisem Film and Filming byl Němec vybrán za nejlepšího světového režiséra roku 1969), Oratorium pro Prahu, Proměna, V žáru královské lásky, Krajina mého srdce, Toyen a poslední Vlk z královských Vinohrad. Působil i jako pedagog na pražské FAMU.

Jindřich Goetz

Filmový architekt se podílel svým umem na desítkách filmů, bylo jich více než 120. Za všechny například Údolí včel, Zabil jsem Einsteina, pánové…Adelheid, Jáchyme, hoď ho do stroje!, Božská Ema, Sestřičky, Chobotnice z II. patra nebo Kačenka a strašidla. V roce 1996 získal Českého lva za nejlepší výtvarný počin za spolupráci na filmu Král Ubu. Za svou práci na filmu Amerika byl na Českého lva nominován. Jeho práci můžeme ocenit i v českých seriálech jakými jsou Cirkus Humberto, Život na zámku nebo Náměstíčko.

zabil-jsem-einsteina-panove

Duben 2016

Boris Hybner

Mim, herec, režisér… Boris Hybner slavil velký úspěch zejména s trilogií Zahrada jménem Hollywood, kterou později zpracoval do podoby televizního seriálu GAGMAN – za něj získal Bronzovou růži z Montreux. Ve filmu se objevil převážně v menších rolích, ale například v Hřebejkových filmech Pelíšky nebo Pupendo jste ho určitě nepřehlédli.

Doris Roberts

Americká herečka, která zemřela v 90 letech, se proslavila nejvíce v seriálu Raymonda má každý rád rolí Marie, matky hlavního hrdiny.

doris-roberts

Věra Kubánková

I když zazářila na divadelních prknech a v několika filmech a pohádkách (Prodloužený čas, Causa Králík, Žena za pultem, SmradiKobry a užovky), nejspíše si Věru Kubánkovou vybavíte jakou babičku toužící po seznámení z videoklipu Virtuální duet skupiny Tata Bojs.

Květen 2016

Adolf Born

Výtvarník a režisér přivedl na svět Macha a Šebestovou nebo Žofku a spol. Řadu filmů doprovodil svými kreslenými titulky, např. Jak utopit doktora Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách, Jak básnící přicházejí o iluze nebo Což takhle dát si špenát.

Červen 2016

Anton Yelchin

Původem z Ruska, avšak americký herec. Díky svému původu se proslavil rolí Pavla Chekova v restartovaném filmovém Star Treku I. – III. O život Yelchin přišel ve 27 letech, když do něj narazilo jeho vlastní auto Jeep Grand Cherokee, které sjelo pozadu z příkré příjezdové cesty k bráně jeho domu.

antont-yelchin

Bud Spencer

Nepřehlédnutelná postava světového filmu z Itálie. Buda Spencera znají všichni jako parťáka svého hereckého kolegy Terence Hilla. Společně se ukázali ve filmech Pravá a levá ruka ďábla, Dva machři mezi nebem a peklem, Jestli se rozzlobíme, budeme zlí nebo Dvojníci. Svou spolupráci ukončili ve filmu Superpolicajti z Miami. Velmi populární je i jeho komisař Rizzo z filmů Policajt drábem, Policajt v Hongkongu, Policajt v Africe anebo Miliónový brouk.

bud-spencer-gif

Götz George

Německý legendární komisař Schimanski v seriálu Místo činu. Nechyběl ani ve filmech Poklad na Stříbrném jezeře nebo Vinnetou a míšenka Apanači. Desítky rolí ztvárnil v několika televizních filmech.

Červenec 2016

Garry Marshall

Především režisér romantických filmů a komedií (Přes palubu, Pretty Woman, Nevěsta na útěku, Deník princezny, Na sv. Valentýna) zemřel v 81 letech.

Srpen 2016

Gene Wilder

Komik, bez kterého byste si už nedokázali představit snímky jako muzikál Pan Wonka a továrna na čokoládu nebo film, který sám režíroval, napsal a ještě v něm ztvárnil hlavní roli s názvem Dobrodružství mladšího a chytřejšího bratra Sherlocka Holmese. Velmi úzce spolupracoval se svým přítelem Melem Brooksem (Mladý Frankenstein).

gene-wilder-gif

Září 2016

Alexis Arquette

Původem muž Robert, později transsexuální hvězda Alexis. Zemřela ve 47 letech na AIDS. Proslavila se ve snímcích Pulp Fiction, Švédská trojka nebo Never Met Picasso nebo v seriálech Roseanne a Přátelé.

Říjen 2016

Tomáš Valík

Herec menších rolí se objevil v pohádkách o Princezně Fantaghiró, ve filmech Copak je to za vojáka, Řád, Krev zmizelého a v seriálech Ulice nebo Pojišťovna štěstí.

Listopad 2016

František Peterka

Charismatický herec, kterého proslavila role spravedlivého Krakonoše v Krkonošských pohádkách, zemřel v neuvěřitelných 94 letech po dlouhých zdravotních komplikací. Objevil se i několikrát po boku Ivy Janžurové v komediích Hodíme se k sobě, miláčku…?Zítra to roztočíme, drahoušku…!Co je doma, to se počítá, pánové…

frantisek-peterka-iva-janzurova

Robert Vaughn

Vaughn byl v roce 1959 nominován na Oscara za roli ve filmu Hoši z Filadelfie a hned o rok později se stal jedním ze Sedmi statečných po boku Yula Brynnera a Stevea McQueena. Zazářil v seriálech a v několika vedlejších rolí.

Prosinec 2016

Carrie Fisher

Princezna Leia ze Star Wars odešla na konci roku ve svých 60 letech. Hned den po ní zemřela její matka, herečka Debbie Reynolds. Carrie se věnovala i psaní, na svém kontě má úpravu scénářů filmů Hook nebo Austin Powers: Špionátor.

carrie-fisher

Claude Gensac

V 89 let zemřela francouzská herečka Claude Gensac, která často zastávala roli filmové partnerky komika Louise de Funése. Čeští diváci Gensacovou znají především jako manželku svérázného Četníka ze Saint Tropez Ludovica Cruchota, kterého ztvárnil právě de Funés.

Luba Skořepová

Čarodějnice nebo cikánka… V takových rolích si Lubu Skořepovou vybavíte asi nejvíc. Jak by ne, když dokonale ztvárnila Aranku v Chalupářích nebo čarodějnici v seriálové Arabele. Ve filmech se objevila v menších rolích, např. „Já už budu hodný, dědečku!“, Dobré světlo, Příliš hlučná samota nebo Cesta z města.

Nikdy nezapomeneme…

Líbí se vám tento článek? Přidejte si Filmového guru na Facebooku a nenechte si ujít další novinky ze světa filmu.

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..