Rok 2020: Wonder Woman 1984, Tenet a dalších 11 filmů, které musíte vidět

Konec roku 2019 se blíží a je na čase podívat se, co se odehraje v českých kinech v přicházejícím roce. Přehled 13 filmů roku 2020 čeká na vás!

Aktualizováno 1. 3. 2020:

Z důvodu šíření nového koronaviru byla premiéra některých snímků odložena. V článku jsou uvedena data původní a nové premiéry, pokud filmového studio tuto změno oznámilo.

V roce 2020 nás potěší novinka od Nolana Tenet, české životopisné snímky Havel a Zátopek nebo Disney pohádka Mulan.

Králíček Jojo

Česká premiéra: 23. 1. 2020

Oceňovaný režisér Taika Waititi, který má za sebou režii marvelovky Thor: Ragnarok, natočil komediální drama podle knihy Caging Skies spisovatelky Christine Leunens. Příběh vypráví o německém chlapci Jojo (Roman Griffin Davis), který sní o tom, že vstoupí do služeb samotného Adolfa Hitlera (toho si zahrál samotný režisér). Zmanipulovaný hrůznou propagandou nacistického Německa si bude muset malý Jojo poradit i se zjištěním, že jeho matka (Scarlett Johansson) ukrývá ve sklepě Židovku (Thomasin McKenzie)!

Film se těší velké popularitě, mj. získal ocenění od diváků na mezinárodním filmovém festivalu v Torontu. A za zmínku stojí, že Králíček Jojo se částečně natáčel i v České republice, konkrétně v Dolních Beřkovicích, v Žatci nebo v bývalém cukrovaru v Lenešicích.

The King’s Man: První mise

Česká premiéra: 17. 9. 2020

V únoru nás čeká návrat anglických gentlemanů z tajné služby pod názvem The King’s Man: První mise. Režisér a producent Matthew Vaughn se rozhodl natočit prequel o začátcích tajné organizace, kterou již dobře známe z dvou veleúspěšných filmů, Kingsman: Tajná služba a Kingsman: Zlatý kruh. A přesto, že snímek nově spadl pod křídla společnosti Disney, nic mu to neubralo na zábavnosti a drsnosti.

Dějem se snímek přesune do období první světové války a v hlavní roli vévody z Oxfordu se představí Ralph Fiennes. Nebude chybět ani Grigorij Jefimovič Rasputin (Rhys Ifans).

Šarlatán

Česká premiéra: 20. 2. 2020 (premiéra odložena)

Podle scénáře zkušeného Marka Epsteina (VáclavVe stínu, Anděl Páně 2) natočila polská režisérka Agnieszka Holland (Jánošík – Pravdivá historie, Hořící keř, Pan Jones) životopisný snímek o léčiteli Janovi Mikoláškovi (Ivan Trojan). Na něho se v průběhu několika desetiletí obracely s prosbou o pomoc tisíce lidí ze všech společenských vrstev včetně nejvýznamnějších osobností politického i kulturního života.

Jeho pomoc tak vyhledali například herečka Olga Scheinpflugová, výtvarník Max Švabinský nebo prezident Antonín Zápotocký, jehož prý zachránil před amputací. Po prezidentově smrti byl ale souzen ve vykonstruovaném procesu.

Mulan

Česká premiéra: 26. 3. 2020 (premiéra odložena)

Disney se vydává i v roce 2020 na cestu předělávání svých animovaných filmů do hrané verze. Po snímcích Kráska a zvíře, Kniha džunglí, Dumbo nebo Aladdin je na řadě i Mulan. Původní snímek Legenda o Mulan přišel do kin v roce 1998 a byl vůbec prvním filmem od Disney, ve kterém hlavní hrdinkou byla Asiatka.

V titulní roli rozjívené dívky se představí čínská herečka Yifei Liu, která se stane díky své odvaze jednou z největších bojovnic, jakou kdy Čína poznala! Čínského císaře si zahraje známý herec Jet Li.

Black Widow

Česká premiéra: 30. 4. 2020 (premiéra odložena)

V pořadí 24. filmem od Marvel Cinematic Universe bude Black Widow. V roli Nataši Romanovové alias Černé vdovy se představí její dlouholetá představitelka Scarlett Johansson. Ve snímku si dále zahrají David Harbour, Florence Pugh, Rachel Weisz nebo O-T Fagbenle. Velkou roli má ve filmu hrát Budapešť a události s městem spojené…

Black Widow bude tentokrát zápasit s Tonym Mastersem alias Taskmasterem, žoldákem schopným napodobovat bojová umění svých protivníků. Marvel ho ve svých komiksech začal využívat v 80. letech minulého století.

Bourák

Česká premiéra: 28. 5. 2020

Pátý film režiséra a producenta Ondřeje Trojana získal název Bourák. Jak sami tvůrci film popisují jako černou gangsterskou romantickou hudební komedii, je jasné, že o zábavu nebude nouze. Připočítáme-li k tomu ještě herecké výkony Jiřího Macháčka, Kristýny Bokové, Kateřiny Winterové a poprvé ve velké roli bratra Ivana Trojana, scénář od Petra Jarchovského (Šakalí léta, Pelíšky, Želary, Pupendo, Kawasakiho růže) a autorskou hudbu od Romana Holého, máme se na co těšit!

Děj se odehrává ve Šlukdorfu, kde po revoluci zavřeli všechny fabriky a místo nich se vyrojily nonstop herny, kasina a šlapky. V jednom z těch nonstopů s automaty pro zoufalce pracuje i Kamila, osmnáctka, která už má života ve městě, kde chcípl pes, plné zuby. A ještě víc ji štve vlastní rodina. Odevzdaná matka a otec, který kšeftuje s vraky aut a říká si BOURÁK. Zastydlý puberťák s otřískaným růžovým Cadillacem, který chodí trsat rock and roll s holkou, co vypadá jako ze starého amerického katalogu na podprsenky.

Wonder Woman 1984

Česká premiéra: 4. 6. 2020 (premiéra odložena na 13. 8. 2020)

První Wonder Woman byl nečekaný záblesk ve světě DC filmů. Nadšené reakce diváků a kritiků zapříčinily, že se v roce 2020 dočkáme pokračování, které se bude odehrávat v osmdesátých letech během posledních dní studené války, proto název Wonder Woman 1984. Opět se vrací režisérka Patty Jenkins, nechybí samozřejmě Gal Gadot v hlavní roli a vrací se i Chris Pine. Hlavní zápornou postavu ztvární Kristen Wiig, tou postavou bude Cheetah.

Z prvního dílu se vrací i postavy Antiope (Robin Wright) a Hippolytu (Connie Nielsen), v roli Maxe Lorda se objeví herec Pedro Pascal. A i když ještě není dvojka v kinech, je už teď jasné, že nás čeká třetí díl, který by se měl odehrávat v současnosti, tak jako se objevila Wonder Woman v Batman v Superman nebo Justice League. Čekání je to nekonečné, ale snad se nám odpočítávání dnů do premiéry zkrátí prvním trailerem, který se objeví už 8. prosince.

Havel

Česká premiéra: 16. 7. 2020

Režisér Slávek Horák se pustil po úspěšné Domácí péči do vyprávění životního příběhu Václava Havla, který se odehrává v disidentských letech 1968 až 1989. Film se snaží zachytit především život, vztahy a povahu hlavních postav. Základem filmu je pak hrdinův netradiční, ale o to silnější vztah s manželkou Olgou.

V titulní roli se představí herec Viktor Dvořák, Havlovu manželku Olgu ztvárnila Aňa Geislerová. a roli „Lanďaka“, tedy postavu herce Pavla Landovského si zahrál Martin Hofmann. V dalších rolích hrají Stanislav Majer, Bára Seidlová, Jiří Bartoška, Jenovéfa Boková a Adrian Jastraban. Scénář k filmu vznikal tři roky, řada dramatických momentů vychází ze skutečných situací a faktů. Některé postavy a děj už ale vznikly v autorské licenci.

Tenet

Česká premiéra: 16. 7. 2020

Jedenáctý celovečerní film (posledním byl Dunkerk) božského Christophera Nolana s názvem Tenet (česky Princip) bude, tak jak jsme zvyklí, trefa do černého! Sice o ději, jak jsme u Nolana taktéž zvyklí, nevíme skoro nic, ale můžeme říct, že půjde o špionážní akční snímek, ve kterém se v hlavních a vedlejších rolích objeví Robert PattinsonJohn David WashingtonHimesh PatelMichael CaineKenneth BranaghAaron Taylor-Johnson Clémence Poésy.

Film se natáčel v sedmi různých zemí světa (Estonsko, Itálie, Norsko, Dánsko, Indie, Velká Británie a USA) a stal se nejdražším původním Nolanovým snímkem, jeho rozpočet se vyšplhal na 225 milionů dolarů. Dá se předpokládat, že takové peníze budou na filmu vidět a užijeme si neskutečnou dávku pořádné filmařiny.

Zátopek

Česká premiéra: 13. 8. 2020

Film věnovaný osobnosti legendárního československého běžce a několikanásobného olympijského vítěze Emila Zátopka natočil režisér David Ondříček (Samotáři, Jedna ruka netleská, Ve stínu) podle scénáře, na kterém spolupracoval s Janem P. MuchowemAlicí Nellis. Příběhová linka rozhovoru Rona Clarka s Emilem Zátopkem nás retrospektivně vrací do stěžejních momentů atletova sportovního i soukromého života a dohromady se spojuje v komplexní portrét muže, jenž neztrácí tempo ani poté, co jeho poslední závod skončí.

Do hlavních rolí Emila a Dany Zátopkových obsadil režisér herce Václava Neužila a Marthu Issovou. Oba představitelé museli projít náročnou sportovní přípravou.

Smrt na Nilu

Česká premiéra: 8. 10. 2020

Slavný detektiv Hercule Poirot se nové generaci filmových fanoušků představil v roce 2017 ve Vraždě v Orient expresu. Nedá se rozhodně říct, že by šlo o veleúspěšný filmový poklad, celosvětové tržby činily 353 mil. dolarů. Ale film režiséra a představitele hlavní role Kennetha Branagha rozhodně neurazil. A tak se již natáčí pokračování s názvem Smrt na Nilu.

Jako detektiv Poirot se opět představí Kenneth Branagh. Ale jak to bude dál? Další hereckou hvězdou, kterou tvůrci odtajnili, bude současná, troufnu si napsat, nejpopulárnější herečka Gal Gadot, ta si zahraje roli bohaté dědičky Linnet Ridgeway Doyle. Vrátí se Tom Bateman jako Bouc, a dále se objeví Annette BeningRussell Brand, Ali Fazal, Dawn French nebo Armie Hammer.

West Side Story

Česká premiéra: 17. 12. 2020

Věřte nebo ne, velký filmový vizionář Steven Spielberg natáčí muzikál! A ne ledajaký. Spielberg si plní svůj sen a točí remake světoznámého klasického muzikálu West Side Story. Příběh odehrávající se v padesátých letech staví mezi sebe nesmiřitelné gangy – Tryskáče a Žraloky. Přesto, že Tony (Ansel Elgort) a Maria (Rachel Zegler) patří každý k jinému gangu, láska je spojí…

West Side Story byl původně divadelní muzikál skladatele Leonarda Bernsteina, který je zase variací na Shakespearovu hru Romeo a Julie. Režisér uvedl, že netočí úplně remake filmu z roku 1961, ale právě novou filmovou adaptaci divadelní verze.

Duna

Česká premiéra: 17. 12. 2020

Sci-fi mág Denis Villeneuve (Příchozí, Blade Runner 2049) vrací na filmová plátna legendu s názvem Duna. Knižní sérii poprvé přivedl do kin v roce 1984 režisér David Lynch. Mezi herci se objeví Timothée Chalamet, který si zahraje hlavní roli Paula Atreida, dále pak uvidíme Javiera Bardema, ZendayuOscara Isaaca, Rebeccu FergusonJasona Momou nebo Stellana Skarsgårda.

O hudbu pro film se postará zkušený a uznávaný Hans Zimmer. Už se taky těšíte na prosinec 2020?

Na jaký film se v roce 2020 těšíte nejvíc? Dejte vědět do komentářů!

Zdroj: CinemArt, Česká televize, Falcon, Lucky Man Films, Marlene Film Production, Novinky.cz, Vertical Ent.

Líbí se vám tento článek? Přidejte si Filmového guru na Facebooku a nenechte si ujít další novinky ze světa filmu.

1 komentář

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..