Recenze: Zločin v Polné

Dvoudílný televizní film Zločin v Polné vznikl na motivy skutečné události – vraždy mladé křesťanky Anežky Hrůzové Židem Leopoldem Hilsnerem uskutečněné před více než sto lety.

Příběh o soudním procesu s domnělým židovským vrahem Hilsnerem (Karel Heřmánek ml.), který byl viněn za vraždu křesťanské dívky Hrůzové, je vyprávěn pohledem mladého advokáta Zdena Auředníčka (Jaroslav Plesl) jenž se stává Hilsnerovým obhájcem, navíc možná ovlivněný židovskou manželkou Annou Auředníčkovou (Gabriela Míčová). Do procesu výrazně zasáhne i tehdy budoucí první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk (Karel Roden).

Hilsneriáda, jak byl případ pojmenován, byla spojena s největšími projevy antisemitismu na českém území během 19. století.

„Ta událost, která se stala na přelomu devatenáctého a dvacátého století v Polné, nabízí příběh opravdu strhující. Brutální vražda mladé dívky a to, co po ní následovalo, je až mrazivě aktuální. Xenofobie, rasismus, antisemitismus, jiskra, která zapálí nenávistnou reakci části společnosti, to vše je v občas rozpolceném českém prostředí silně obsaženo,“ říká režisér Viktor Polesný.

Rekonstrukce vraždy mladé dívky napínavě odkrývá zákulisí skutečného případu z počátku dvacátého století a spěje k vyvrcholení v podobě nástupu profesora Masaryka. Poněkud ale zjednodušuje celý proces hrou na dobro a zlo.

zlocin-v-polne-01

Rozhodně je na místě tvůrce pochválit za odvahu a snahu přijít na televizní obrazovky s podobným neotřelým námětem, jako je soudní proces židovského vraha. Natočený příběh by šel jednoduše zasadit i do dnešních dnů, paralela s nenávistí k uprchlíkům se nabízí na prvním místě. Ovšem televizní film pokulhává ve chvílích, kdy je až příliš doslovný a publiku nadhazuje všechno do detailu. Nenechává tak žádný prostor k vlastním úvahám a umocnění dojmu z příběhu neprávem odsouzeného vraha.

Odsouzeného prostořekého vraha Hilsnere ovšem bravurně ztvárnil Karel Heřmánek ml., nejinak je tomu i v případě profesora Masaryka v podání Karla Rodena. Oba své roli dávají jisté „kouzlo“ a charakter. Nepřehrávají jako Jaroslav Plesl svého obhájce Auředníčka, který mluví a mluví nebo rádoby bodrý Petr Štěpánek v roli skoro divadelního soudce.

zlocin-v-polne-03

K uvědomění si doby, ve které se příběh o zločinu v Polné odehrává, velmi pomáhají kostýmy Jarmily Konečné a zvolená výprava Jiřího Hloupého. Rozhodně dobrou službu televiznímu filmu dělá i kamera Davida Ployhara.

Scenárista Václav Šašek měl chválihodný záměr zpracovat neveselé téma českého soudnictví. Za to zaslouží on i režisér Viktor Polesný nemalý počet kladných bodů. Ty ale mírně ztrácí při uvědomění si, že natočený příběh nepřináší nic, čím by byl zpackaný život Leopolda Hilsnera napraven.

Oba dva díly Zločinu v Polné je možné zdarma zhlédnout na iVysílání České televize.

zlocin-v-polne-04Zločin v Polné (TV film)
Česko, 2016, 2×86 min

Režie: Viktor Polesný, Václav Šašek
Scénář: Václav Šašek
Kamera: David Ployhar
Hudba: Zdenek Merta
Hrají: Jaroslav Plesl, Karel Heřmánek jr., Karel Roden, Gabriela Míčová, František Němec, Jan Kačer, Petr Štěpánek, Jiří Plachý ml., Ondřej Kavan, Jan Novotný, Luboš Veselý, Simona Kopecká, Johanna Tesařová, Rostislav Novák ml., Miroslav Etzler a další
Střih: Lenka Polesná
Zvuk: Miroslav Hřebejk
Scénografie: Jiří Hlupý
Masky: Martin Valeš, Jiřina Kozlová, Michaela Kittlerová, Renata Nyklová
Kostýmy: Jarmila Konečná, Božena Měchurová

Líbí se vám tento článek? Přidejte si Filmového guru na Facebooku a nenechte si ujít další novinky ze světa filmu.

No Comments

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..