Recenze: Wonder Woman

DC comics vypouštějí na scénu neohroženou amazonskou bojovnici, superhrdinku Dianu ve filmu Wonder Woman. A že to stojí vážně za to, se dozvíte níže. Nebo ne?

Princezna Diana (Gal Gadot) žijící na amazonském ostrově se svou matkou královnou Hippolytou (Connie Nielsen) a dalšími amazonkami, v míru a bezpečí, se střetává s krutou realitou světa za doby první světové války, když na amazonský ostrov záhadně ztroskotá americký pilot Steve Trevor (Chris Pine)…

Inu, pokud chcete znát odpověď na to, zda Wonder Woman stojí vážně za to nebo ne, mohu v klidu říci, že stojí. Od samého začátku vás ohromí krása a reálie ostrova amazonek, kde od začátku sledujeme výcvik odvážné malé bojovnice Diany (Lilly Aspell) až po zrod v dospělou, mimochodem velmi sexy bojovnici Wonder Woman.

Ztroskotáním pilota (ve skutečnosti britského špióna) začne pořádná akce. Ještě na ostrově jsme svědky souboje amazonek s německými vojáky, při kterém můžete obdivovat zručnost digitálních animátorů (jen tak, aby se neřeklo – v titulcích si můžete všimnout, že na filmu spolupracovalo i české digitální studio UPP), následuje pár konverzačních chvilek, které by nebylo na škodu prostříhat, a dočkáváme se jedné z nejpůsobivějších scén komiksových filmů.

Myslím tím scénu, při které parta ve složení Wonder Woman, Steve Trevor a jeho parťáci Sameer (Saïd Taghmaoui), Charlie (Ewen Bremner) a Šéf (Eugene Brave Rock) putují po válečné frontě. Při zjištění hlavní hrdinky, že válkou trpí lidé v okolních vesnicích, ale i vojáci, kteří bojují, aniž by se na území nikoho posunuli alespoň o centimetr, vyrazí Wonder Woman do boje. Scéna je to natolik působivá a ikonická, že si ode mě zasluhuje opravdu velkou pochvalu a schutí si ji budu rád připomínat.

Kdo by to byl ale řekl, že režisérka Patty Jenkins (Zrůda) dokáže ukočírovat rozpočet 149 milionů dolarů, i když už kolují historky, že finále je velký digitální bordel ve stylu Batman v Superman a já říkám: Ne, není! Stačí se podívat na marvelácký digibordel v nových Strážcích Galaxie. Celý film drží pohromadě a uvádí ho i dobře vyřešená menší vsuvka ze součastnosti. Nikdy bych skutečně něvěřil, že ženská superhrdinka ode mě získá tolik podpory.

No a neuvěřitelná souhra hlavní herecké dvojice Gal Gadot (Rychle a zběsile 4 – 7, Batman vs Superman: Úsvit spravedlnosti) a Chris Pine (Star Trek: Do neznáma) dodává celému filmu přijemný punc romantiky a slovních vtípků, zejména když Diana objevuje tajemství našeho světa v historickém Londýně nebo „zákoutí“ mužského těla na ostrově amazonek… Možná by mi ani nevadilo, kdyby byli jediní, kdo ve filmu hraje.

Pokud ale má být něco, co bych vytkl celému filmu, je to poněkud nevysvětlitelný způsob proniknutní postav z reálného světa na ostrov amazonek a naopak. A taky fakt, že i když Wonder Woman bojuje v první válečné linii a na hlavu ji padá střecha kostela, její vlasy jsou stále dokonalé… Asi používá ten správný lak na vlasy. Neznáte značku? Jo a hlavní záporná postava nemá tolik prostoru, kolik by mít měla, aby jste vůbec měli důvod ji nenávidět. Docela škoda.

Ženská superhrdinka v samostatném povedeném filmu tu ještě nebyla. A je dobře, že se to podařilo právě ve stáji DC comics, který utrpěl po předchozích filmech několik posměšných urážek. Jak to bude na podzim s Ligou spravedlnosti se musíme zas jen nechat překvapit. Ale Wonder Woman má slušně našlápnuto.

P.S. Viděno v IMAX ve 3D.

A ještě jedno P.S. Na potitulkovou scénu nečekejte. Žádná není.

Wonder Woman
USA, 2017, 141 min

Režie: Patty Jenkins
Předloha: William Moulton Marston (komiks)
Scénář: Allan Heinberg
Kamera: Matthew Jensen
Hudba: Rupert Gregson-Williams
Hrají: Gal Gadot, Robin Wright, Chris Pine, Connie Nielsen, David Thewlis, Elena Anaya, Danny Huston, Lucy Davis, Ewen Bremner, Saïd Taghmaoui, Lisa Loven Kongsli, Mayling Ng, Miroslav Zaruba, Mick Slaney, Doutzen Kroes, Eleanor Matsuura, Samantha Jo, Florence Kasumba, Zack Snyder
Producenti: Richard Suckle, Zack Snyder, Charles Roven, Deborah Snyder
Střih: Martin Walsh
Scénografie: Aline Bonetto
Kostýmy: Lindy Hemming

Líbí se vám tento článek? Přidejte si Filmového guru na Facebooku a nenechte si ujít další novinky ze světa filmu.

5 komentářů

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..