Recenze: Válka o planetu opic (War for the Planet of the Apes)

Zrození Planety opic byl nejpřekvapivější film roku 2011, Úsvit planety opic napověděl, jakým směrem půjdou další filmy. Válka o planetu opic dává znát, že tohle nebude konečně vytoužený klid na Zemi! 

Rozhodně vám nebudu nějak víc prozrazovat děj. Proto se koukněte v klidu na trailer. Ten toho o ději vlastně až moc neprozrazuje. Krom toho, že dojde ke konfliktu mezi plukovníkem McCulloughem (Woody Harrelson) a Caesarem (Andy Serkis).

I když to z traileru není vůbec zřejmé, Válka o planetu opic je něco jako existenciální drama o pomstě doplněné o několik akčních momentů. Ve zbylé, podstatné většině se odehrává převážně „němá“ pouť hlavního opičího hrdiny Caesara za záchranou svého potomstva v podobě všech ostatních opic z tlupy. Kdo by to byl řekl, že jednou budeme chodit do kina na digitální opice a prožívat s nimi radosti a strasti tak, jako by to byli živí tvorové. Jejich ztvárnění je nepopsatelně dokonalé!

Za tohle všechno dostávají pochvalu hlavně herci v čele s Andy Serkisem a trikaři, kteří předvedli tak uvěřitelnou realitu, že na plátně z těží rozpoznáte, co je skutečné a co digi podívaná. Další pochvala pak směřuje k režisérovi Mattovi Reevesovi, který po Úsvitu Planety opic nazdvihl laťku o střetu lidí a opic ještě výš.

Třetí opičí příběh je plný emocí. Přesto, že se v letních měsících klasifikuje jako tradiční letní blockbuster (a opět to tak z trailerů může vypadat), tvůrci jdou proti všem zažitým zvyklostem. Válka o planetu opic je právě nejsilnější v těch momentech, při kterých se nemluví a za zády postav nic nevybuchuje. Pak ani není divu, že si nervozitou z napětí pokoušete nehty a umačkáte oba palce, jak je budete hrdinům držet. Mnohdy ale zbytečně…

Hrdinské opice Caesara, Maurice (Karin Konoval), Raketu (Terry Notary), Lucu (Michael Adamthwaite) a Bad Ape (Steve Zahn) doplňuje malá Nova (hraje ji Amiah Millera ano, nemýlíte se, Nova se objevila už v původní Planetě opic jako primitivní žena). A podle konce, je dost možné, že odhadnete, o čem bude čtvrtý díl, který je už v přípravách.

Na náladu filmu přidává dost klidná kamera Michaela Seresina zabírající v celcích přírodu nebo zasněžené údolí a vynikající soundtrack Michaela Giacchina.

Má-li být něco, co filmu dost škodí, je to jeho délka. I když je o co stát během více než dvou hodin, zachmuřených uvědomělých scén je víc než dost a drobné zkrácení by přidalo Válce o planetu opic na očekávané letní podívané, pokud by netrpělo to odvážné pouštění se do „dramatických vod“.

P. S. Nepropásněte v kině úvod a užijte si FOXovskou znělku by Planeta opic. Stojí za to!

Válka o planetu opic
War for the Planet of the Apes
USA, 2017, 143 min

Režie: Matt Reeves
Předloha: Pierre Boulle (kniha)
Scénář: Mark Bomback, Matt Reeves
Kamera: Michael Seresin
Hudba: Michael Giacchino
Hrají: Andy Serkis, Woody Harrelson, Judy Greer, Steve Zahn, Gabriel Chavarria, Sara Canning, Max Lloyd-Jones, Alessandro Juliani, Chad Rook, Amiah Miller, Billy Wickman
Producenti: Peter Chernin, Dylan Clark, Rick Jaffa, Amanda Silver
Střih: William Hoy
Scénografie: James Chinlund
Kostýmy: Melissa Bruning

Líbí se vám tento článek? Přidejte si Filmového guru na Facebooku a nenechte si ujít další novinky ze světa filmu.

No Comments

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..