Recenze: Valerian a město tisíce planet (Valerian and the City of a Thousand Planets)

Nejdražší francouzská produkce všech dob pod taktovkou Luca Bessona. Čeká na Vás v kině pecka z ranku Pátého elementu nebo další průměrná sci-fi?

Francouzský režisér Luc Besson je jedním z nejvíce nevyzpytatelných režisérů současnosti. Svými majstrštyky jako jsou snímky Leon, Pátý element či Brutální nikita se navždy zapsal do světové kinematografie, ale nejednou svou pověst ikonického režiséra zazdil vele průměrnými filmy / sériemi typu Arthur a minimájové, Taxi 1-4, zoufalých pokračování 96 hodin anebo naposledy promarněnou avšak komerčně úspěšnou Lucy.

Nyní se snaží napravit reputaci adaptací komiksu od Pierra Christina a Jean-Claude Mézièra (jenž byl předlohou i Georgovi Lucasovi pro ságu Star Wars) s názvem Valerian a město tisíce planet. Sám Besson tvrdí, že na tento snímek čekal dlouhé dvě dekády, dokud technika nebude na takové úrovni, aby se vyplatilo snímek realizovat v jeho vysněné podobě. Po shlédnutí Avatara Bessonovi došlo, že již nastala ta chvíle realizace jeho vysněného projektu. Recenze Vám napoví, zdali se Besson opět nespálil.

V čem si rozhodně francouzský rodák zaslouží pochvalu, je právě technické zpracování. Od dob Avatara tady nebyl tak vizuálně vypiplaný a nápady hýřící sci-fi snímek. Po celou přes dvě hodiny trvající stopáž dokáže režisér uhranovat obrazovou stylizací s bezchybnou kamerou. Film Valerian oplývá “skutečným“ živoucím světem, ve kterém je většina mimozemšťanů provedena takřka dokonale, a po většinu filmu se mi nedostávalo syndromu animace počítačové hry. Jedinou animačně nevydařenou pasáží je po skvělém úvodu doprovázejícím píseň od Davida Bowieho sekvence na kompletně animované planetě s mimozemšťany příliš podobnými těm z Avatara. Tato pasáž opravdu vypadá, i přes jasně viditelnou snahu o perfektní animaci, až moc videoherně. Avšak jinak je Valerian vizuálně opojné dílo, které na velkém plátně bez rozmýšlení stojí za vidění.

Zámořští i čeští ktitici měli v recenzích často problém s castingem hlavního protagonisty Dana DeHaana a opěvovali namísto něj Caru Delevigne. Tento “hejt“ na DeHaana mi přišel nemístný už u březnového Léku na život, kde taktéž ztvárnil hlavní roli a byl tam (ne)překvapivě velmi dobrý. Nyní tomu není jinak a jeho agent Valerian je zajímavou postavou právě díky jeho osobitému pojetí. Jeho postava papírově zní jako totální vesmírný floutek, kterému všechno projde (typově jak Han Solo), avšak díky DeHaanově charismatu nabízí tento charakter něco navíc.

Chválení Cary Delevigne je zde namístě. Konečně po její nepříliš dlouhé hollywoodské kariéře dostala roli, která jí bezpochyby sedí na tělo a chemie mezi ní a Valerianem je mnohem hmatatelnější, než jak vyznívala v trailerech. Její postava není prvoplánově sexy a zároveň to není jen hloupá nána.

Celkově se dá o castingu hovořit v pozitivech. Cameo roličky Ethana Hawka a Rihanny jsou výborné. Rihanna ve filmu konečně nepůsobí jak pěst na oko a dokázala své emocionální scény zahrát se ctí. Jediným castingovým failem je zde prošedivělý drsňák Clive Owen, jehož pro příběh důležitá role v jeho podání vyznívá komicky. Owen se snaží, jen to vypadá, jakoby jeho postava byla od začátku napsaná pro někoho jiného a on ho jen na poslední chvíli zaskočil na place.

Zásadní rušivý element kazící divácký prožitek je bohužel velmi chatrný scénář, který nechává hlavní charaktery většinu času mimo dění a namísto záchrany světa zachraňují protagonisti převážně sami sebe a s hlavní hrozbou se setkávají jen nahodile. Více dialogové než akční finále sice poskládá kousky scénáristické skládačky do sebe, ale tak lenivě a neomaleně, že se výsledný emocionální dopad nedostaví a na konci filmu jsem si jen řekl „hmm.., čekal jsem víc“. Těžko říct, jestli je problém ve staromileckém pojetí snímku a přesném kopírování po tolika dekádách nepřekvapujícím příběhu předlohy, avšak i přesto, že Valerian v dnešní době vypadá nádherně, tak svým dějem ničím nepřekvapuje a skotačící hrdinové flirtující pod ratingem PG13 dnes ke spokojenosti již nestačí.

Luc Besson se příliš nechal omámit vymýšlením drobných vizuálních nápadů a tvořením výjimečného světa, který by vystačil na dalších 10 filmů, pokud by ovšem měli pořádnou zápletku. Což Valerian nemá, a i když se na jeho stylizaci nedá říct ani popel, tak po stránce akčních scén působí jak snímek z devadesátek. Příkladem budiž přestřelky s podivným statickým střihem či bitky tělo na tělo, jejichž pomalé provedení vypadá nerealisticky a po stránce choreografie amatérsky.

Hudební doprovod Alexandra Desplata většinu řemeslně chabě provedených pasážích zdařile zachraňuje. I když je tato složka filmu velmi povedená a dobře kombinuje písničkový soundtrack s instrumentálním, tak i přes jasnou kvalitu ničím nepřekvapí a u většiny rytmů si uvědomíte, že už jste je někde slyšely.

Valerian je i přes pro mě negativní stránky lepší divácký zážitek než jak jsem si před projekcí myslel.  Ústřední duo je výborné a dialogy mezi nimi jsou správně hašteřivé a méně infantilní než jak u teenage sci-fi bývá zvykem. Vizuální efekty jsou špičkové a ten šílený $177 milionový rozpočet je na Valerianovi opravdu vidět a je znát, že Besson vytěžil každý cent. Snímek i přes obyčejný překombinovaný scénář baví po celou hutnou stopáž a nespočetněkrát vás překvapí šíleným vizuálním nápadem či vtipnou hláškou. Stále se jedná o lehce nadprůměrnou sci-fi, u které po vypnutí mozku dostanete svým způsobem vysněné trikové orgie.

Valerian a město tisíce planet
Valérian et la Cité des mille planètes
Valerian and the City of a Thousand Planets
Francie, 2017, 137 min

Režie: Luc Besson
Předloha: Pierre Christin (komiks), Jean-Claude Mézières (komiks)
Scénář: Luc Besson
Kamera: Thierry Arbogast
Hudba: Alexandre Desplat
Hrají: Dane DeHaan, Cara Delevingne, Elizabeth Debicki, Clive Owen, Ethan Hawke, Rihanna, John Goodman, Kris Wu, Rutger Hauer, Alain Chabat, Herbie Hancock, Peter Eberst, Jean-François Lenogue, Sam Spruell
Producenti: Virginie Besson-Silla, Luc Besson
Střih: Julien Rey
Scénografie: Hugues Tissandier
Kostýmy: Olivier Bériot

Líbí se vám tento článek? Přidejte si Filmového guru na Facebooku a nenechte si ujít další novinky ze světa filmu.

No Comments

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..