Recenze: Utøya, 22. července (U: July 22)

Film Utøya, 22. července popisuje hrůzné skutečné události z Norska, při kterých zemřelo pres 70 obětí. Tenhle film si zaslouží vaši pozornost! 

„72 minut, které otřásly Evropou!” Tak zní hlavní slogan k filmu Utøya, 22. července a víc snad ani není potřeba představovat.

O filmu jsem před návštěvou kina nevěděl příliš. Zhlédnul jsem si trailer a následující den jsem s napětím, v sedačce kina očekával, co se bude dít. Doporučuji vám to samé. I když určitě většina z vás bude vědět, co se tehdy v Norsku odehrálo.

Hned od samého začátku jsme vtaženi do děje, který popisuje červencový masakr na letním táboře Svazu dělnické mládeže na ostrůvku u Osla v létě 2011.  Tomu předchází i kratičký záběr bombového útoku na vládní budovy.

Filmové drama se odehrává v reálném čase. Je zachycené na jeden záběr (bez střihu, i bez hudby), což ve mně vyvolávalo silný pocit, že se této hrůzostrašné události přímo účastním a stejně jako ostatní postavy, ani já nevím, co se děje a beznadějně čekám na záchranu.

Ve filmu se příliš nemluví a když, tak slyšíme spíše šeptání, pláč, sípání, zoufalé volání anebo výstřely. Skoro jako němý jsem sledoval panické pobíhání herců, kteří se rolemi táborníků zžili velice přesvědčivě.

Režisér Erik Poppe příběh vypráví prostřednictvím hrdinky Kaji (Andrea Berntzen), která bojuje nejen o svůj život, ale i o život své mladší sestry. Silnými momenty jsou zejména ty s Kajou. Například když zachraňuje neznáme dívce život nebo svému kamarádovi pro uklidnění zpívá píseň True Colors od Cyndi Lauper.

Není příliš snímků natočených podle skutečných událostí, které vás tak zasáhnou a nechají sedět zaražené v sedačce i po uplynutí závěrečných titulků. A Utøya je rozhodně právě takový film. A je i na místě, že po filmu s přáteli budete doufat, že se takové neštěstí nebude vícekrát opakovat.

P.S. Co se skutečně odehrálo najdete například tady na Wikipedii.

Utøya, 22. července
U: July 22
Norsko, 2018, 98 min

Režie: Erik Poppe
Scénář: Anna Bache-Wiig, Siv Rajendram Eliassen
Kamera: Martin Otterbeck
Hudba: Wolfgang Plagge
Hrají: Andrea Berntzen, Aleksander Holmen, Brede Fristad, Elli Rhiannon Müller Osbourne, Sorosh Sadat
Producenti: Finn Gjerdrum, Stein B. Kvae
Střih: Einar Egeland
Zvuk: Gisle Tveito
Scénografie: Harald Egede-Nissen
Kostýmy: Rikke Simonsen

Líbí se vám tento článek? Přidejte si Filmového guru na Facebooku a nenechte si ujít další novinky ze světa filmu.

Tagy:
No Comments

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..