Recenze: Tvář vody (The Shape of Water)

Režisér Guillermo del Toro nám po Faunově labyrintu představuje další fantaskní pohádkový příběh, tentokrát s názvem Tvář vody

Jestli jste pečlivě sledovali nominace na letošní 90. Oscary, jistě jste si všimli, že tenhle pohádkový snímek má skoro rekordních třináct šancí na zlatou sošku plešatého Oscara. Jak moc je to zasloužené se možná dozvíte z této recenze.

Němá uklízečka Elisa Esposito (pro mě předvídatelná a přehrávající Sally Hawkins) a záhadný tvor (Doug Jones), rozporuplná dvojice, která si až podezřele rozumí. To je nástin děje pohádky pro dospělé, která vás vyvede ze světa dennodenních starostí. Nebo spíš by měla…

Víc není nutné představovat, většina je řešena a zobrazena v traileru, tudíž film si užijete bez jeho zhlédnutí a pátrání po jakýchkoli informacích o filmu. Stejně jsem k novince Del Tora přistupoval i já a stejně se nemůžu ubránit mírné předvídatelnosti a v průběhu sledování naskakující nudě.

Kámen úrazu zmíněné nudy je děj, který není nijak odlišný od jakékoli jiné romance, ve které se dva jedinci seznámí a pokusí se o společnou cestu životem, byť po nich jde tradičně záporná nepřející postava (skvělý Michael Shannon). Uznávám ale, že alespoň konec mě vytrhl z nudného sledování.

Tím, čím se Tvář vody liší od jiných filmů je samozřejmě technická stránka filmu. Geniální kamera, dokonalá výprava, hudba s francouzským nádechem a masky. Plusem filmu je i Del Torova výživnost ve zvláštních tvorech. Vzpomeňte si na až nápadně podobného Abe SapienaHellboye. Jenže není tu nic dalšího, neznámého, co by vás mělo zvednout z kinosedadla a příjemně překvapit.

Srovnání Tváře vody v úvodu zmíněným Faunovým labyrintem je na místě. Nejen pohádkovým námětem a základním nastavením postav – křehká dívka x záhadný tvor. To, co nás u Faunova labyrintu překvapovalo (otevřené násilnické scény, litry krve a až hororové napětí), je tu samozřejmě taky, ale už to není nic jiného, dosud neviděného.

Nejen proto jsem měl pocit, že režisér Guillermo del Toro chtěl podobným filmem opět šokovat a vyvolat v nás pocity něčeho dosud neviděného. A tomu tak není.

>> Biograf: Tvář vody (videorecenze) <<

Tvář vody není rozhodně ideální kandidát na Oscara pro nejlepší film, nicméně několik cen z technických kategorií si jistě zaslouží. Neumím posoudit, čím je americká filmová akademie natolik okouzlena předvídatelným příběhem, že film získal tolik nominací, ale Oscaři nebyli nikdy mou silnou disciplínou…

Podobné filmy

Tvář vody
The Shape of Water
USA, 2017, 123 min

Režie: Guillermo del Toro
Scénář: Guillermo del Toro, Vanessa Taylor
Kamera: Dan Laustsen
Hudba: Alexandre Desplat
Hrají: Sally Hawkins, Michael Shannon, Richard Jenkins, Doug Jones, Michael Stuhlbarg, Octavia Spencer, Lauren Lee Smith, Nick Searcy, Cyndy Day, Stewart Arnott, David Hewlett, Nigel Bennett, Martin Roach, John Kapelos, Morgan Kelly, Dru Viergever, Wendy Lyon, Dan Lett, Madison Ferguson, Marvin Kaye
Producenti: J. Miles Dale, Guillermo del Toro
Střih: Sidney Wolinsky
Scénografie: Paul D. Austerberry
Masky: Jordan Samuel, Kristin Wayne
Kostýmy: Luis Sequeira

Líbí se vám tento článek? Přidejte si Filmového guru na Facebooku a nenechte si ujít další novinky ze světa filmu.

No Comments

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..