Recenze: Tři bratři

Konečně jsem se i já dostal k nové české pohádce Tři bratři od Jana Svěráka, která se po zásluze stala nejúspěšnějším filmem v českých kinech za rok 2014.

Jak se mi líbila?

Režisér Jan Svěrák má již zkušenosti s pohádkou z roku 2010. Tehdy v kinech vyprávěl příběh Kuky se vrací, o růžové plyšové hračce, která podle fantazií malého kluka putuje lesem. A rozhodně nechtěl skončit jen u jedné pohádky.

V roce 2011 společně se svým otcem Zdeňkem Svěrákem přišli s nápadem na pohádku Tři bratři.

„Mnoho let jsme hledali námět na pohádku, kterou by táta napsal, a já mohl režírovat. Film pro děti, romantický a plný fantazie. Až v létě 2011 se konečně zrodil nápad realizovat film z hudebních pohádek, které vznikly pro televizní pořad Hodina zpěvu,“ říká Jan Svěrák.

Děj pohádky plné písní autorské dvojice Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře jsou tři miniopery (O Šípkové Růžence, Červená Karkulka a O dvanácti měsíčkách) spojené do jednoho příběhu o tří bratrech, které spojují špatné vlastnosti, kterými disponují. Tři miniopery mají v celém filmu velmi malý prostor, proto mohou působit dost osekaně a postavy v nich jednají zkratkovitě. Bezpochyby za to může stopáž pohádky, která je 90 minut aneb jak jinak udržet pozornost malého diváka.

tri-bratri-4

Tři bratry ztvárnili Tomáš Klus, Zdeněk Piškula a Vojtěch Dyk. Všichni tři jsou ve svým rolích věrohodní. Klus jako romantik Jan zachraňující Šípkovou Růženku, Piškula jako nerozhodný snílek Matěj čekající na Červenou Karkulku a Dyk jako roztěkaný Pepa urputně toužící po Marušce. V každém filmu Jana Svěráka již tradičně nemůže chybět jeho otec Zdeněk. Ten v pohádce hraje roli vypravěče, který působí mnohdy dost rušivým dojmem, nehledě na siluety dětí, které do pohádky vstupují jako obecenstvo z kina.

Kladné hodnocení zaslouží i Baba z mokřin v podání Jiřího Lábuse. Skvěle zahraná ženská postava mužem, která srší humorem, přesto, že jde o zápornou postavu.

Za zmínku stojí několik cameo rolí, např. výborně vybrané tři sudičky v prvním příběhu O Šípkové Růžence. Výborně se jich zhostily zpěvačky Marie Rottrová, Iva Bittová a Petra Černocká.

tri-bratri-1

Původní melodie Jaroslava Uhlíře pro film zaranžoval slovenský skladatel Michal Novinski. Písniček je ve filmu víc než dost, mnohdy unavují a opakování textů je někdy na škodu. Na dětského diváka tohle ale musí bezpochyby fungovat. Na toho dospělého určitě lépe funguje, když se ve filmu mluví.

Tvůrcům se ale podařilo vytvořit dokonale nasnímanou pohádku z nádherného prostředí českých zámků a krajin. Nejen proto film Tři bratři získal na letošních Českých lvech 10 nominací a tři z nich proměnil, za nejlepší masky (Zdeněk Klika), nejlepší kostýmy (Simona Rybáková) a za nejlepší filmovou scénografii (Jan Vlasák).

tri-bratri-2

Pohádka se natáčela od ledna 2013 do února 2014. Premiéra filmu se uskutečnila 14. srpna 2014.

Pohádku vidělo přes 660 tisíc diváků, na vstupném vydělala přes 73 milionů Kč.

plakat2014-tri-bratriTři bratři
Česko / Dánsko, 2014, 90 min

Režie: Jan Svěrák
Scénář: Zdeněk Svěrák
Kamera: Vladimír Smutný
Hudba: Michal Novinski, Jaroslav Uhlíř
Hrají: Vojtěch Dyk, Tomáš Klus, Zdeněk Piškula, Sabina Rojková, Kateřina Kosová, Oldřich Kaiser, Gabriela Míčová, Jiří Lábus, Zdeněk Svěrák, Zuzana Norisová, David Matásek, Ivana Chýlková, Alena Doláková, Kamil Halbich, Jan Holík, Jitka Čvančarová, Miroslav Táborský, Bolek Polívka, Oldřich Vlach, Miroslav Vladyka, Miroslav Hanuš, Václav Helšus, Veronika Kubařová, Jitka Smutná, Jaroslav Uhlíř, Petr Brukner, Bořivoj Penc, Jiří Ployhar ml., Petr Reidinger, Petra Černocká, Marie Rottrová, Iva Bittová, Viktor Dvořák, Ivan Martinka, Jakub Burýšek, Ondřej Svěrák, Adam Drábek, Pavel Liška, Jitka Sedláčková, Veronika Janků

Tagy:
2 komentářů

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..