Recenze: Tenkrát v Hollywoodu (Once Upon a Time in Hollywood) – 80 %

Pocta Hollywoodu 60. let od Quentina Tarantina vás buď nadchne nebo znudí. O tom ale více řekne recenze filmu Tenkrát v Hollywoodu.

Rick Dalton (Leonardo DiCaprio) a jeho dubler, aktuálně jeho šofér a kutil Cliff Boofh (Brad Pitt) jsou nerozlučnou fiktivní dvojkou na konci šedesátých let. Přátelé, které spojila práce v Hollywoodu. Jeden z nich je zapadající hvězdou bydlící na slavné adrese Cielo Drive v Los Angeles hned vedle režiséra Polanského. Druhý je tvrďák s minulostí, o které se nemluví nahlas, i když on sám se za ní nestydí. Rok 1969 v Hollywoodu nebyl ale jen rokem Ricka a Cliffa…, jak nám nostalgicky Tarantino servíruje v téměř tříhodinovém filmu.

O tom, jestli se po zhlédnutí Tarantinovy novinky přidáte do skupiny nadšenců nebo unuděnců, rozhodují dvě věci. Tou první je, že víte o čem film je a vyloženě se těšíte až nastane posledních třicet minut filmu. Tou druhou rozhodující záležitostí je přesný opak. Vůbec netušíte o čem by měl film vyprávět, neorientujete se ani v období, ve kterém se film odehrává a navíc vám ani nic neříká např. jméno Sharon Tate (Margot Robbie). Potom jsou pro vás některé zdlouhavé scény, zejména ty, kdy DiCaprio hraje ve westernovém městečku, jednu ze svých netelevizních rolí, úplně neúnosné a říkáte si, kdy se konečně začne něco dít.

Příběh filmu, inspirovaný skutečnými událostmi, je poskládán z několika útržků z minulosti, tak jak si jednotlivé postavy vzpomínají nebo představují, které ve filmu zažívají hlavní hrdinové, a i když nijak dál neposouvají děj, jsou tam pro pobavení diváka, který je jistojistě ocení. Například bitka Brada Pitta s Bruceem Lee (Mike Moh) se vám dostane pod kůži hned od první vteřiny.

Jako divák si ale můžete říct, že sledujete snad i povídkový film, který nedrží pohromadě žádný ucelený děj. Inu, je tomu tak. Ale skrze jednotlivé příběhy si natolik oblíbíte hlavní hrdiny, že jim pak držíte palce při nečekaných závěrečných zvratech.

Jinak Tenkrát v Hollywoodu má všechno, co film Quentina Tarantina má mít a na co je divák od něho zvyklý. Dokonalý herecký koncert, v tomto případě velká pochvala pro Brada Pitta, tématický písničkový soundtrack, hlas vypravěče, hlášky sedící jako prdel na hrnec a geniálně (až vtipně) sehraný krvavý masakr.

Velkým plusem filmu je výprava, protože velkorysé kulisy, kostýmy a scény denních a nočních ulic města andělů jsou tak věrohodné, že jednoduše věříte v přenesení se do amerických let minulých. V mém případě to ještě umocňoval fakt, že jsem film viděl na obřím plátně v IMAXU.

Američtí filmoví akademici mají filmy o Hollywoodu rádi (The Artist, Birdman nebo La La Land), takže Tarantino se jistojistě může se svým devátým filmem těšit na pár nominací (věřím, že to nezmění ani fakt, že byl kritizován za málo mluveného prostoru pro Margot Robbie). Minimálně si ale nominace za režii a výpravu, resp. cenu pro geniálně sladěné herecké duo, všichni zaslouží. A já jsem za to rád!

Po minulých Osmi hrozných se mi opět zalíbil režisérův rukopis, který nostalgicky pomrkává po jedné slavné éře, která se snad i může v blízké době opakovat?

Tenkrát v Hollywoodu
Once Upon a Time in Hollywood
USA, 2019, 162 min
Hodnocení: 80 %

Režie: Quentin Tarantino
Scénář: Quentin Tarantino
Kamera: Robert Richardson
Hrají: Leonardo DiCaprio, Brad Pitt, Margot Robbie, Emile Hirsch, Margaret Qualley, Timothy Olyphant, Austin Butler, Dakota Fanning, Bruce Dern, Al Pacino, Julia Butters, Kurt Russell, Zoë Bell, Mike Moh, Damian Lewis, Luke Perry, Nicholas Hammond, Lorenza Izzo, Samantha Robinson, Rafał Zawierucha, Costa Ronin a další
Producenti: David Heyman, Shannon McIntosh, Quentin Tarantino

Líbí se vám tento článek? Přidejte si Filmového guru na Facebooku a nenechte si ujít další novinky ze světa filmu.

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..