Recenze: Star Wars: Síla se probouzí (Star Wars: Episode VII – The Force Awakens)

Hvězdné války se dočkaly znovuzrození! Po deseti letech zručný a osvědčený restaurátor starých sci-fi látek, režisér J. J. Abrams, vrátil fanouškům známý příběh v novém hávu.

Pro začátek by se hodilo říct, že nejsem skalním fanouškem této vesmírné ságy. Byl jsem ale zvědavý, jak se tvůrci poprali s pokračováním, které bylo rozhodně očekávanější víc, než jakýkoli díl Star Wars I – III.

Nemá moc smysl se rozepisovat o příběhu. Za prvé bych vám nerad prozrazoval cokoli o dějových zvratech, které v sedmé epizodě populární hvězdné ságy nastanou, a za druhé bych se možná do toho zlehka zamotal.

star-wars-han-solo-leia

Sedmý díl navazuje na díly předchozí, tedy hlavně na čtvrtý až šestý, alespoň ve smyslu toho, že se v novém pokračování objevují postavy, které jsme si v minulosti oblíbili, jako Han Solo (Harisson Ford), princezna (generálka) Leia (Carrie Fisher) a… však víte kdo. No, zaplať pánbůh, že v původním obsazení. A jakmile se objevili, projel mnou příjemný mrazící pocit. To samé platí i při prvním zaznění všem dobře známého hudebního motivu skladatele Johna Williamse.

star-wars-the-force-awakens-daisy-ridley-john-boyega

Nový příběh musí ale zákonitě stát i na nových tvářích. Omladina přidá vyprávění spoustu nových směrů, o nichž se v následujících pokračování jistě dozvíme více. Zejména stojí za to zmínít hláškujícího Finna (John Boyega) a krásnou neohroženou Rey (Daisy Ridley). Bohužel záporák Kylo-Ren (Adam Driver) není až tak „odporný“ jak by se na jeho filmovou postavu hodilo.

star-wars-the-force-awakens-kylo-ren

Zručnost J. J. Abramse se projevuje hlavně na tempu vyprávění. I když děj kopíruje spoustu podobností z předešlých dílů, nenudí a skvěle baví. Hodně tomu pomáhají i klasické triky, včetně toho, že tvůrci se rozhodli omezit triky digitální.

star-wars-the-force-awakens

Star Wars: Síla se probouzí, není špatný film. Je to kvalitní velký filmový trhák, který návštěvníci kin milují! Zároveň ale není, bohužel, dech beroucí. Po zhlédnutí budete spokojeni, ale jsem přesvědčený, že si z kina budete odnášet pocit, že jste čekali něco víc než jen věrnou kopii starých příběhů a připravení půdy pro další pokračování.

star-wars-the-force-awakens-r2-d2

P. S. Jedna věc mě u sledování nových Star Wars dost nepříčetně vytáčela – neustále se měnící účes Han Sola v každém novém záběru. Což by se alespoň u takhle velké produkce mohlo pohlídat. Ale chápu, že Harrison Ford se asi rád drbe ve vlasech…

star-wars-sila-plakatStar Wars: Síla se probouzí (Star Wars: Episode VII – The Force Awakens)
USA, 2015, 136 min

Režie: J. J. Abrams
Scénář: Lawrence Kasdan, J. J. Abrams, Michael Arndt
Kamera: Daniel Mindel
Hudba: John Williams
Hrají: Harrison Ford, Mark Hamill, Carrie Fisher, Adam Driver, Daisy Ridley, John Boyega, Oscar Isaac, Lupita Nyong’o, Andy Serkis, Domhnall Gleeson, Anthony Daniels, Max von Sydow, Peter Mayhew, Gwendoline Christie, Simon Pegg, Kiran Shah, Greg Grunberg, Emun Elliott, Brian Vernel, Yayan Ruhian, Sebastian Armesto, Warwick Davis, Mark Stanley, Ken Leung, Iko Uwais,Anna Brewster, Harriet Walter, Michael Giacchino, Judah Friedlander, Miltos Yerolemou, Billie Lourd, Jessica Henwick, James McArdle, Kenny Baker, Cecep Arif Rahman
Produkce: Kathleen Kennedy

Líbí se vám tento článek? Přidejte si Filmového guru na Facebooku a nenechte si ujít další novinky ze světa filmu.

7 komentářů

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..