Recenze: Star Wars: Poslední z Jediů (Star Wars: The Last Jedi)

Natěšení všech fanoušků dosahovalo hranice varu celé dva roky. Konečně jsme se všichni dočkali a jsou tu osmé Star Wars s podtitulem Poslední z Jediů.

Jaké jsou a vyplatilo se čekat (pro někoho) ty dlouhé dva roky? Odpověď není jednoduchá, ale zapálení fanoušci z kina ošizeni neodejdou.

Osmé Star Wars pokračují přesně tam, kde skončily (nestartující) sedmé, když se začala probouzet Síla. Vracejí se všichni hrdinové a záporáci, a jak už víme z konce sedmičky, tak i náš starý známý Luke Skywalker (Mark Hamill).

Po J. J. Abramsovi, který se do kin vrátí s devátou epizodou, režisérské a scenáristické otěže převzal zkušený a ceněný Rian Johnson (Looper, Bratři Bloomovi). Co se mu dá připsat na jeho „účet“?

Zatímco u Abramse jsem oceňoval jeho tempo vyprávění, které nenudilo a bylo zábavné, u Johnsona musím mluvit o opaku. Ovšem že několikrát se tu sází taky na vtípky, které ale nesedí příliš k charakteru předchozích SW dílů, a víceméně jsou ve filmu jen proto, aby zabavily stále více mladší cílovou skupinu.

Dlouhatánských 150 minut je tu bez debat ku škodě. Několikrát jsem se pozastavil nad scénami, které na plátně nemusely být vůbec odehrány, poněvadž neměly na posun v ději žádný vliv. A tak jsem se i marně při odchodu z kina zbavoval dojmu nastavované kaše. A stejně jsou na tom i některé z postav. Teda většina.

Zatímco Rey (Daisy Ridley) přemlouvá Lukea na tajemné ostrově k návratu a zjišťuje, jak je to s tou její Sílou a rodinou, Finn (John Boyega) s novou postavou Rose (Kelly Marie Tran) vymýšlí plán záchrany křižníku a jeho posádky v čele s generálkou Leiou (Carrie Fisher), pilotem Poem Dameronem (Oscar Isaac) nebo viceadmirálkou Holdo (Laura Dern)… A do toho Kylo Ren (Adam Driver) naslouchá hlasům digitálního Snokea (Andy Serkis).

Biograf: Star Wars: Poslední z Jediů (videorecenze)

Prostě díky roztříštěnosti příběhu na základě „přemnožení“ hlavních postav a absence výrazného děje, se z osmičky stává vztahový nekonečný seriál, kterou zachraňuje hlavně sázka na staré koně – zejména na Leiu, Chewbacca a Lukeho. Jak si ale Abrams poradí v devítce s úmrtím Carrie Fisher, to mě začíná zajímat už teď.

Poslední z Jediů není ale úplně špatný film, jak může z mého textu vyznívat. Přes všechny výtky k jeho délce, která může kvůli žvanivosti postav zavánět nudou, je osmička plná emocí, špetky pověstné epičnosti podpořené stoprocentní kvalitní výpravou a trikovou produkcí. Prostě ideální filmová nálož, které k plnému hodnocení chybí něco, čemu se říká: wow scéna.

Pokud jsem sedmičce připsal 75 %, nemohu osmičku hodnotit lépe. K dokonalosti chybí ještě kus, takže solidních 71 % mluví za vše. Teď už vám popřeji, ať vás provází síla, navždy! Nebo alespoň do premiéry Star Wars IX, která se odehraje 19. prosince 2019.

Star Wars: Poslední z Jediů
Star Wars: The Last Jedi
USA, 2017, 150 min

Režie: Rian Johnson
Scénář: Rian Johnson
Kamera: Steve Yedlin
Hudba: John Williams
Hrají: Daisy Ridley, Adam Driver, Carrie Fisher, Mark Hamill, John Boyega, Oscar Isaac, Billie Lourd, Domhnall Gleeson, Benicio Del Toro, Gwendoline Christie, Andy Serkis, Lupita Nyong’o, Laura Dern, Kelly Marie Tran, Anthony Daniels, Jimmy Vee, Peter Mayhew, Warwick Davis, Thanh Van Ngo, Crystal Clarke, Akshay Kumar, Andy Nyman, Mark Lewis Jones, Togo Igawa, Joseph Gordon-Levitt, Tom Hardy
Producenti: Kathleen Kennedy, Ram Bergman
Střih: Bob Ducsay
Scénografie: Rick Heinrichs
Kostýmy: Michael Kaplan

Líbí se vám tento článek? Přidejte si Filmového guru na Facebooku a nenechte si ujít další novinky ze světa filmu.

No Comments

Přidejte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..