Recenze: Star Trek: Do neznáma (Star Trek Beyond)

Sci-fi stálice Star Trek se vrací s dalším filmovým dobrodružstvím. Nově i se změnou na režisérské židli. Jak tohle dopadlo? Dočtěte se v recenzi filmu.

Dějově není potřeba nic moc rozepisovat. Je tu poměrně jednoduchá zápletka s hlavním záporákem a pár dějových zvratů. Nový Star Trek: Do neznáma je ale hlavně o přátelství a soudržnosti posádky lodě Enterprise, která zažije nečekaný útok…

Výměna na režisérské sesli měla svůj důvod. Vizionář J.J. Abrams si totiž odešel natáčet nové Star Wars a tak studio (mělo samozřejmě několik dalších variant) svěřilo putování vesmírem režisérovi Justinu Linovi, který natočil akční Rychle a zběsile.

Obavy fanoušků vesmírného bádání byly na místě. Nebude pokračování po změně režiséra příliš rychlé a zběsilé? Inu… Akčních scén je tu víc než dost, ale vše je přehledně natočené, bez divokých střihů a bůh ví jakých efektních rušivých momentů. Justin Lin dal novému dílu šťávu, za což může i šikovné zpracování scénáře od Douga Junga a Simona Pegga.

star-trek-3-20

Od samého začátku nový Star Trek sází na vtip. A je to dobře! Velkou zásluhu na tom má představitel Scottyho, Simon Pegg, nejen jako jeden z hlavních hrdinů, ale i jako jeden z hlavních scénaristů, jak jste si jistě povšimli o pár řádků výš. Sám Simon Pegg je velký startrekovský fanda, jak se říká „trekkie“, takže se není ani čemu divit, když chvílemi máte najednou pocit, že sledujete to pravé a poctivé z celého Star Treku.

Režii a scénáři napomáhá i výprava. Velmi působivou podívanou je průlet lodě Enterprise kosmickým městem Yorktown, při kterém zní výpravná hudba Miachela Giacchina.

star-trek-3-9

Velký prostor dostala v Do neznáma celá posádka. Oproti předchozím dvou dílům  (Star Trek, Star Trek: Do temnoty), kde své místo měli hlavně od kapitána Kirka (Chris Pine), Spocka (Zachary Quinto) a Uhury (Zoe Saldana) i Čechov (zesnulý Anton Yelchin) nebo Sulu (John Cho), je to ve třetím díle i Kostra (Karl Urban) a nově taky nepředvídatelná Jaylah (Sofia Boutella).

Myslím si, že pokud by už nikdy žádné filmové pokračování nevzniklo, tahle posádka by si zasloužila minimálně televizní seriál. Jako pilotní díl by Do neznáma fungovalo báječně.

Nejen souhra celé posádky, ale i povedená režie a důvtipný scénář dělají ze Star Treku: Do neznáma povedenou letní podívanou, která si na nic zbytečně nehraje a nenudí.

star-trek-do-neznama-poster-02Star Trek: Do neznáma
(Star Trek Beyond)
USA, 2016, 122 min

Režie: Justin Lin
Scénář: Simon Pegg, Doug Jung, Roberto Orci, Patrick McKay, John D. Payne
Kamera: Stephen F. Windon
Hudba: Michael Giacchino
Hrají: Chris Pine, Zachary Quinto, Zoe Saldana, Karl Urban, Simon Pegg, John Cho, Anton Yelchin, Idris Elba, Sofia Boutella, Joe Taslim, Lydia Wilson, Deep Roy, Joseph Gatt, Fiona Vroom, Natalie Moon, Christian Sloan
Producenti: Lindsey Weber, David Ellison, J.J. Abrams, Bryan Burk, Roberto Orci
Střih: Greg D’Auria, Dylan Highsmith, Kelly Matsumoto
Scénografie: Thomas E. Sanders
Kostýmy: Sanja Milkovic Hays

Líbí se vám tento článek? Přidejte si Filmového guru na Facebooku a nenechte si ujít další novinky ze světa filmu.

4 komentářů

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..