Recenze: Spectre (Spectre)

V řadě 24. bondovka a již čtvrtá s Danielem Craigem v hlavní roli právě vstoupila do kin. Jak se s ní režisér Sam Mendes popral?

Když James Bond při jedné akci v Mexiku dostane do rukou prsten s podivným znakem chobotničky, zatím možná netuší, ke komu jej dovede…

Sam Mendes (Americká krása, Road To Perdition, Nouzový východ) dostal Skyfall před třemi lety poprvé v historii bondovek k miliardovým tržbám. Diváci volali „Bravo!“ a producenti si mastili kapsy. Nasadil si sám dost vysokou laťku, kterou se Spectre rozhodně nepřekročil, i když pokračuje nadále v temné náladě a řeší to, co bylo ve Skyfall trošku naznačeno. Rodinu…

spectre-monica-bellucci-daniel-craig

Největším problémem nové bondovky je poněkud jednodušší zápletka roztažená na dvě a půl hodiny. To zákonitě nahrává k tomu, aby si divák začal všímat více věcí, na které by za jiných okolností neměl (mít) vůbec čas (třeba zamilovaný?! James Bond).

Tou nejpodstatnější věcí, která diváka nemůže nechat spát je podivný scénář, který vkládá postavám do úst nezvyklá klišé a předhazuje jim jednu stopu za druhou tak jednoduše a přes oslí můstky, že byste ani nevěřili, že scénář psali stejní lidé, kteří mají na svědomí i předešlé bondovky. Agent James Bond pak, bohužel, vypadá jako jednoduchá figurka, která by se více hodila do béčkového akčního filmu, kde hrdiny zachraňuje „nepředvídatelná“ situace.

K údivu diváka napomáhá i slabá záporná postava Franze Oberhausera (Christoph Waltz), která se kupodivu v prvních dvou hodinách filmu téměř nevyskytuje a nahrazuje ho poněkud svalnatější záporák Hinx (Dave Bautista), ale když už se k závěru ukáže, tak (ne)padoušsky selže… Kde je hrdina podobný tomu ze Skyfall?

spectre-ben-whishaw-daniel-craig

Režisér a producenti mají štěstí, že se zatím ještě nejvíc snaží samotný Daniel Craig, jemuž Bond sedne jak ty jeho na míru šité obleky. A nebýt nového M (Ralph Fiennes), Q (Ben Whishaw) a Moneypenny (Naomie Harris), Spectre by zůstalo daleko pod průměrným hodnocení.

K dokonalosti Spectre jde přiřadit i technická část filmu. Perfektní kamera, monumentální hudba a exkluzivní výprava. Věci, které neodmyslitelně ke kvalitnímu filmu patří a k bondovce o to víc. Povedla se i úvodní titulková sekvence a stejně tak titulní píseň Writing’s On The Wall. Letos se jí zhostil úspěšný zpěvák Sam Smith.

Spectre bych v žebříčku bondovek s Danielem Craigem zařadil hned k té o Quantum of Solace. Tentokrát za to nejvíce může jednoduchý scénář, ze kterého, se stamilionovým rozpočtem, režisér nedostal nic víc, než dobře vypadající podívanou s oblíbeným hrdinou bez špetky originality.

spectre-daniel-craig

1. P.S. Viděno v IMAXU.

2. P.S. Moc mi chybí stará M (Judi Dench).

3. P.S. V pořadí dvacátá pátá bondovka je naplánována na rok 2018, opět v režii Sama Mendese a v hlavní roli s Danielem Craigem.

spectre-poster-daniel-craigSpectre (Spectre)
Velká Británie / USA, 2015, 150 min

Režie: Sam Mendes
Scénář: John Logan, Neal Purvis, Robert Wade, Jez Butterworth
Kamera: Hoyte Van Hoytema
Hudba: Thomas Newman
Hrají: Daniel Craig, Ben Whishaw, Ralph Fiennes, Naomie Harris, Rory Kinnear, Léa Seydoux, Dave Bautista, Christoph Waltz, Monica Bellucci, Andrew Scott, Jesper Christensen, Stephanie Sigman
Produkce: Barbara Broccoli, Michael G. Wilson
Střih: Lee Smith
Scénografie: Dennis Gassner

No Comments

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..