Recenze: Slunovrat (Midsommar) – 90 %

Znepokojující trailer novinky Slunovrat láká na psychologický rozbor rozcházejícího se amerického páru v Evropě za režie Ari Astera.

Slovo znepokojující je docela nejvíc výstižný popis pocitu po zhlédnutí filmu o starém velkolepém pohanském zvyku vítání slunovratu. Po skončení promítání, v téměř plném velkém sále kina Světozor, jsem cítil právě nejvíc znepokojující pocit z toho, že se něco takového skutečně může dít, protože celý film je víc než autentický. A zároveň jsem cítil i pocit obohacení z toho, jak vskutku originální počin jsem právě dokoukal.

Při podrobném ponoření se do duše hlavních postav, pár Dani (Florence Pugh) a Christian (Jack Reynor), zjistíte, že oba tuší, že jejich rozchod je nevyhnutelný, až do chvíle, kdy Dani potká rodinná tragédie. Následuje švédské dobrodružství ve vesničce Hårga, doplněné partou kamarádů s typickým povýšeným severoamerickým chováním, kterému není v severoevropské vesničce přáno… Zatímco se všichni naši hrdinové postupně „zžívají“ s rituály vesničanů, Dani a Christian nevědomě, podporováni halucinogeny, řeší otázku společného bytí a nebytí až do poslední minuty filmu.

Režisér a scénárista Ari Aster, kterému je mimochodem teprve 32 let a velkolepou filmovou kariéru má před sebou, se po svém prvním hororu Děsivé dědictví, vydal téměř stejnou cestou, avšak úplně bych se bál označovat Slunovrat jako horor.

Inu prvky hororu v něm jsou. Ale víc než laciné lekavé scény, jsou to především explicitní záběry na mrtvá těla (nutně ne lidská), bizarní sexuální scény nebo ve vzduchu visící naléhavá atmosféra z napětí, co bude dál… Režisérova práce s hlavními postavami, hlavně výkon Florence Pugh je excelentní, zasazenými mezi vstřícné domorodce oděné v bílých hábitech s květinovými motivy a provádějící mnohdy neobvyklé rituální zvyky, dělají ze Slunovratu něco víc, nebál bych se dokonce říct skoro až artový film.

Stejně tak se oproti tradičnímu hororu vše odehrává za jasného letního světla, i když už je pozdě večer. Navíc folklórní nádech, tíživé smyčce a syntetická hudba Bobbyho Krlice, extrémně dlouhé a velké záběry kameramana Pawla Pogorzelskiho a minimum mluvy, nahrazené v poslední třetině filmu zpěvy a vzdechy, ve vás vyvolávají nekonečné přesvědčení, že sledujete reálný příběh nepodléhající žádným pravidlům, na která jste zvyklí.

Nemám ani moc, co bych Midsommaru vytknul. Na škodu totiž není ani délka filmu, která činí téměř dvě a půl hodiny. Naopak, Slunovrat pokládám za nejautentičtější filmový zážitek letošního roku! A to jsem si myslel, že „horory“ nemusím.

Slunovrat
(Midsommar)
Hodnocení: 90 %
USA, 2019, 146 min

Režie: Ari Aster
Scénář: Ari Aster
Kamera: Pawel Pogorzelski
Hudba: The Haxan Cloak
Hrají: Florence Pugh, Jack Reynor, Will Poulter, William Jackson Harper, Julia Ragnarsson, Björn Andrésen, Anna Åström, Henrik Norlén, Liv Mjönes, Louise Peterhoff, Ellora Torchia, Gunnel Fred, Isabelle Grill, Anki Larsson, Lars Väringer, Mats Blomgren, Vilhelm Blomgren, Tove Skeidsvoll, Anders Beckman, Rebecka Johnston
Producenti: Patrik Andersson, Lars Knudsen
Střih: Lucian Johnston
Scénografie: Henrik Svensson
Kostýmy: Andrea Flesch

Líbí se vám tento článek? Přidejte si Filmového guru na Facebooku a nenechte si ujít další novinky ze světa filmu.

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..