Recenze: Skrytá čísla (Hidden Figures)

Ranná 60. léta v Americe, segregace černochů a do toho NASA potřebuje dostat poprvé člověka do vesmíru. Kdo tomu může pomoc? Tři černošky! Film Skrytá čísla vypráví příběh podle skutečných událostí.

Nejméně pravděpodobná situace, která se odehrává ve vesmírném programu NASA v Americe se skutečně stala. Tři černošské kamarádky matematičky a fyzičky Katherine G. Johnson (Taraji P. Henson), Dorothy Vaughan (Octavia Spencer) a Mary Jackson (Janelle Monáe) opravdu pomohly poslat prvního Američana, Johna Glenna (Glen Powell), do vesmíru na oběžnou dráhu Země. A že to pro kamarádky nebylo příliš lehké, vypráví celý film.

Celý příběh vám může přijít tak neskutečně absurdní, dokud si neuvědomíte, že se skutečně stal. Černošské ženy v NASA pracovaly odděleně, kilometry vzdálené od hlavní vedoucí kanceláře, a když se v takové kanceláři už objevily, dostaly od svých mužských kolegů koš s vynesením odpadků, protože je považovaly za uklízečky a nebo konvici na kávu, polepenou nápisem „pro černé“. Při takových scénách jen nevěřícně sledujete, co odlišně barevní lidé museli snášet, natož ženy.

A je poměrně zvláštní, že tři hlavní ženské postavy ve filmu takové chování snášení docela dlouho (jen si spočítejte, kolikrát běží postava Katherine na kilometr vzdálenou toaletu, protože v místě, kde pracuje, není žádná taková pro černé), a svému šéfovi (Kevin Costner) to vyčte, až když se film blíží k očekávanému závěru. To mi přišlo asi nejvíc ze všeho zvláštní.

Jinak se filmu nedá moc vytknout. Možná bych ho trošku zkrátil o pohodové dění v rodinách černošských inženýrek, které po čase nudí a zaměřil se víc na dění v NASA. I když se tam odehrává většina děje, měl jsem po zhlédnutí pocit, že bych potřeboval víc dovysvětlit, co všechno vlastně naše hrdinky uměly. Ale už by to byl asi úplně jiný film, než který režisér Theodore Melfi zamýšlel.

Takhle vás čeká pravdivý pohled do amerických dějin s troškou komediálních situací.

Skrytá čísla
(Hidden Figures)
USA, 2016, 127 min

Režie: Theodore Melfi
Scénář: Allison Schroeder, Theodore Melfi
Kamera: Mandy Walker
Hudba: Hans Zimmer, Pharrell Williams, Benjamin Wallfisch
Hrají: Taraji P. Henson, Octavia Spencer, Janelle Monáe, Kevin Costner, Jim Parsons, Kirsten Dunst, Mahershala Ali, Glen Powell, Aldis Hodge, Kimberly Quinn, Olek Krupa, Ken Strunk, Ariana Neal, Saniyya Sidney, Jaiden Kaine, Maria Howell, Arnell Powell, Ron Clinton Smith, Rhoda Griffis, Wilbur Fitzgerald, Afemo Omilami, Cullen Moss, Randall Newsome, David Kallaway, John F. Kennedy (a.z.), Martin Luther King (a.z.)
Producenti: Peter Chernin, Theodore Melfi, Pharrell Williams, Jenno Topping, Donna Gigliotti
Střih: Peter Teschner
Scénografie: Wynn Thomas
Kostýmy: Renee Ehrlich Kalfus

Líbí se vám tento článek? Přidejte si Filmového guru na Facebooku a nenechte si ujít další novinky ze světa filmu.

Tagy:
1 komentář

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..