Recenze: Šílený Max: Zběsilá cesta (Mad Max: Fury Road)

Překvapení roku 2015, čerstvý držitel šesti Oscarů a dalších filmových cen, včetně příznivých recenzí. To je Šílený Max: Zběsilá cesta. Jak dopadla recenze?

Sérii filmů o Šíleném Maxovi (Šílený Max, r. 1979; Šílený Max 2: Bojovník silnic, r. 1981; Šílený Max: Dóm hromu, r. 1985) doplnil v loňském roce, takže po 30 letech od toho posledního, snímek o Maxovi s podtitulem Zběsilá cesta. Víceméně jde o jakési pokračování nebo restart série (něco podobného jako u nového Jurského světa). A o všechny předchozí díly série i o ten nový se postaral sedmdesátiletý režisér George Miler. A to velmi progresivně!

Snový projekt režiséra Milera, který ho stál nemalé úsilí (tohle rozhodně není film, který by producentům s jistotou připravil miliónové zisky, ale i přesto se do něho mohl Miler pustit) a studio pořádný balík peněz (150 mil. dolarů), se v květnu 2015 dostal konečně do kin. Bohužel jsem ho v kině vynechal, ale to jsem napravil hned potom, co film vyšel na DVD. Musím uznat, že bylo velkou chybou vynechat čtvrtého Šíleného Maxe v kině, zaslouží si velké plátno a dokonalý zvuk. Už chápu, proč získal tolik Oscarů v technických kategorií. Vůbec se nedivím.

mad-max-fury-road-image-04

Celý příběh je vlastně jednoduchý. V nespecifikované budoucnosti, kdy Země je úplně jiná než ji známe, vládne maskovaný Immortan Joe (Hugh Keays-Byrne) obklopen tlupou kamikaze polonahých chudokrevných mužů. Ti zadrží Maxe Rockatanskyho (Tom Hardy), bývalého policistu, který netouží po ničem jiném než po útěku. Jenže se mu do cesty připlete Imperatorka Furiosa (Charlize Theron), která zatoužila po návratu domů…

mad-max-fury-road-image-02

Od samého začátku je Zběsilá cesta opravdu zběsilá! Akce střídá akci, není žádný prostor pro zbytečné konverzace (snad jedině zvolnění tempa ke konci filmu), a když už k nějaké konverzaci dojde, tak je to jen za předpokladu, že kolem ní jsou všude slyšet a vidět bombastické výbuchy a šílení padouši jdoucí po krku hlavnímu hrdinovi.

Když zmiňuji pojem hlavní hrdina, je jich ve filmu víc než jen Max. Nechci vám nic prozrazovat z děje, ale režisér se dobře zhostil vyčpělého tématu akčních filmů – chlapského hrdinu doplňuje možně ještě více chlapská neohrožena žena…

mad-max-fury-road-image-03

Šílený Max: Zběsilá cesta se odehrává na poušti a za nekonečné dvouhodinové jízdy, ze které ani na minutu nespustíte zrak. Film jistě vznikl i za pomoci digitálních triků, ty ale nejsou vůbec rušivé a spíš naopak filmu jen pomáhají.

Ve filmu výrazně dominuje i orchestrální hudba od Junkie XL s výraznou elektronickou kytarou a bubny, která mi docela připomínala akčního Hanse Zimmera. Bez debat je i úžasná výprava, o kostýmech a maskách ani nemluvě. Vytuněný vozový park, včetně obrněné Tatry, vyrazí dech i tomu nejmenšímu obdivovateli automobilového průmyslu. To všechno jsou další kladné momenty, které Šílenému Maxovi přidávají na jedinečnosti.

Tenhle film musíte vidět povinně všichni!

P. S. Film nakonec vydělal doposud celosvětově 378 mil. dolarů. A v plánu je samozřejmě pokračování. Druhý díl ponese název Mad Max: Wasteland (Šílený Max: Pustina), objeví se i znovu Tom Hardy. V hlavě režiséra Millera je i samostatný film pro Charlize Theron s názvem Mad Max: Furiosa.

mad_max_fury_road_posterŠílený Max: Zběsilá cesta

(Mad Max: Fury Road)
Austrálie / USA, 2015, 120 min

Režie: George Miller
Scénář: George Miller, Nick Lathouris, Brendan McCarthy
Kamera: John Seale
Hudba: Junkie XL
Hrají: Tom Hardy, Charlize Theron, Nicholas Hoult, Hugh Keays-Byrne, Rosie Huntington-Whiteley, Zoë Kravitz, Riley Keough, Josh Helman, Nathan Jones, Megan Gale, Angus Sampson, Abbey Lee, John Howard, Courtney Eaton, Richard Carter, iOTA, Stephen Dunlevy, Ben Smith-Petersen, Quentin Kenihan
Produkce: George Miller
Střih: Margaret Sixel
Masky: Anita Morgan

Líbí se vám tento článek? Přidejte si Filmového guru na Facebooku a nenechte si ujít další novinky ze světa filmu.

No Comments

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..