Recenze: Sherlock: Přízračná nevěsta (Sherlock: The Abominable Bride)

Novoroční speciál oblíbeného britského seriálu Sherlock se dočkal své premiéry i u nás!

Za prvé se hodí podotknout, že premiéru televizního filmu s názvem Sherlock: Přízračná nevěsta, Česká televize na svém programu ČT 2 odvysílala pouze 24 hodin po jeho celosvětové premiéře. Velký palec nahoru pro Kavčí Hory! A teď ke zmíněnému novoročnímu speciálu.

Jak jste poznali podle titulních fotografiích, ale i z videa, Sherlock se tentokrát odehrává v období 19. století a jak zazní i v úvodu, v jakési alternativě… Tedy v době, kam samotný otec Sherlocka Holmese, Sir Arthur Ignatius Conan Doyle, proslulé detektivní případy zasadil.

02-sherlock

Úvod jaksi restartuje (po vzoru a aktuálním trendu hollywoodských studiích) již známé seznámení dvou hlavních hrdinů Sherlocka Holmese (Benedict Cumberbatch) a Dr. Watsona (Martin Freeman). Ale nezabředne do detailu a kvapem dojde k novému případu Přízračné nevěsty. Ta od svého nástupu nebezpečně kopíruje osudy obávaného Sherlockova soupeře Moriartyho (Andrew Scott).

Nechybí všichni dobře známí (Watsonova žena Mary – Amanda Abbington nebo Sherlockův bratr Mycroft – Mark Gatiss) a… však samozřejmě víte kdo. I když někteří jsou poněkud v podivné stylizaci a namaskovaní. Ale k tomu postupně přijde i vysvětlení, které vám ovšem snadno zamotá hlavu.

Umístnění příběhu do 19. století se tvůrcům podařilo. Funguje výborná výprava, kostýmy a herecké obsazení. A nehledě na dobu, ve které se děj odehrává, tvůrci prostě jednoduše volí trochu jiné rozehrání nových osudů hrdinů pro připravovanou čtvrtou řadu. A k novým osudům je potřeba uzavřít ty staré a vidět to, co tvůrci chtějí, abychom viděli. Zkrátka, nesmíte v celém novém příběhu hledat žádnou vědu, ona tam totiž žádná vůbec není. Tak to vlastně bylo pokaždé.

01-sherlock

No ale i přesto, že se mi zasazení do 19. století líbilo, jsem se nemohl trošku ubránit dojmu, že se scénáristé Mark Gatiss a Steven Moffat inspirovali u Nolanova Počátku. Mírná překombinovanost a proplétání dějových zvratů a vrstev bylo nejspíše hlavním cílem, jak zamaskovat jednoduchý scénář.

Ale ať se vám to zdá nebo nezdá (nebo komu se to vlastně zdá), to vše je docela náročné na pobrání, rozhodně i pro nezávislé diváky a hned na první dobrou.

Ano, správně! Teď nemluvím o závislosti na kokainu či morfiu. I když tyhle látky by vám orientaci snadno ulehčili…

„Jakmile myšlenka vznikne, nedá se zahubit.“

Celá série vždy stavěla na hereckých výkonech ústřední dvojice. A ani v novoročním speciálu tomu není jinak. Šarmantní Ben Cumberbatch svému Sherlockovi propůjčuje nadále neodolatelnou a hbitou mluvu s nezaměnitelným hlasem a cool myšlenkový pochod podpořený špetkou vtipu. No a Martin Freeman stále dobře funguje jako lehce zmatený leč užitečný Sherlockův parťák, který se neopomíná zjevit vždy ve správný čas na správném místě.

03-sherlock

Novoroční překvapení se mi líbilo. Ale ještě raději bych byl, kdyby se na obrazovky vrátila celá nová série. Tenhle televizní film jako lákadlo zafungovalo, ale chci víc. Hned.

Takže už jen vydržet rok na premiéru již čtvrté řady úspěšného britského televizního seriálu Sherlock. A trochu si urovnat mozkové závity, dalo jim to pořádně (alespoň těm mým) zabrat…

sherlock-abominable-bride-posterSherlock: Přízračná nevěsta (TV film)
(Sherlock: The Abominable Bride)
Velká Británie, 2016, 90 min

Režie: Douglas Mackinnon
Scénář: Mark Gatiss, Steven Moffat
Hudba: David Arnold, Michael Price
Hrají: Benedict Cumberbatch, Martin Freeman, Amanda Abbington, Rupert Graves, Louise Brealey, Natasha O’Keeffe, Una Stubbs, Jonathan Aris, Stephanie Hyam, Gerald Kyd, Andrew Scott

Líbí se vám tento článek? Přidejte si Filmového guru na Facebooku a nenechte si ujít další novinky ze světa filmu.

14 komentářů

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..