Recenze: Sedmero krkavců

Režisérka Alice Nellis zvládla natočit už sedm celovečerních filmů a letos poprvé, svým osmým filmem, se pustila do žánru pohádky. A jak už bývá jejím zvykem, hlavním hrdinou jejího filmu je opět žena.

Pohádku Sedmero krkavců (slovensky Sedem zhavranelých bratov na motivy pohádky Pavla Dobšinského s názvem Traja zhavranelí bratia aneb každá krajina má svého hrdinu…), vycházející z povídky Boženy Němcové, napsala a natočila Nellis na popud svých tří dětí.

Příběh je takový, jak ho zná většina z nás (a teď se určitě odpoutejte od depresivní televizní verze pohádky Ludvíka Ráži). Dívka Bohdana se vydá zachránit svých sedm bratrů, které jejich vlastní matka proklela do podoby havranů. Aby kletba byla zničena, musí jejich sestra Bohdana projít těžkou cestou a navíc bez jediného vydaného slůvka…

sedmero-krkavcu-4

Celý snímek je natočen jako sebejistý rodinný dobrodružný film, nikoli jako komerční pohádka balancující mezi Troškovou uječenou taškařicí (Princezna ze mlejna) a Vorlíčkovou koprodukcí (viz. pohádky Kouzelný měšec, Pták Ohnivák nebo Jezerní královna), přesto, že se jedná o česko-slovenskou koprodukci.

Slovenskou účast na filmu oceníte zejména díky tatranské krajině, která vašemu oku bude lahodit stejně tak, jako herecké obsazení.

Ač nemusíte mít v oblibě představitelku hlavní role Bohdanky Marthu Issovou, budete muset uznat, že se své role ujala se vší ctí a dala do ní vše. Ono totiž při představě, že máte diváka bavit němou rolí více než hodinu, můžete jednoduše dojít k tomu, že to není nic jednoduchého. Přitom Issová roli drzé a upovídané a přesto němé Bohdanky zvládla naprosto dokonale. Při němých scénách si pak budete užívat chvilky, kdy jedna postava hádá, co Issová předvádí a dost často si přitom vzpomenete na známou hru Activity. A ačkoli si hlavní hrdinku zákonitě představujete jako krásku z titulek časopisů, filmu obsazení Issové vůbec neškodí.

Chválu nemohu šetřit ani na zlou královnu Alexandru, kterou vystihla Sabina Remundová. Na scény s ní se vyloženě těšíte, možná i proto, že svým zjevem, kterému dost namohlo maskování a kostýmy, může lehce připomínat něco málo z burtonovského zpracování Alenky v říši divů… A pochvala čeká i Zuzanu Bydžovskou v roli čarodějnice Gabriely, jenž na vás dýchne typickou čistou energií, kterou (hodné) čarodějnice mají.

sedmero-krkavcu-2

Alice Nellis pohádkou dokázala, že se umí pohybovat napříč filmovými žánry a rozhodně patří k nejlepším českým režisérkám. Zcela naplno využívá zvoleného prostředí, které na plátno přenáší výborná kamera Matěje Cibulky. Její povedený scénář zbytečně nenechává vykecávat postavy, ale dává prostor líbivým (v dobrém slova smyslu) scénám – ať už to je romantické dovádění prince a Bohdanky nebo dramatické trhání kopřiv.

Ku škodě ale nutno přičíst o něco málo urychlený závěr, který se kupodivu dost rychle odvykládá a zjednoduší vzpomínkou do minulosti. Ve výsledku je ale film Sedmero krkavců jednou z nejúžasnějších výprav mezi pohádky. Proto si ji nenechte ujít, i když jste z podobných pohádek dávno vyrostli.

P. S. Jelikož jsem před nedávnem vychvaloval Svěrákovy Tři bratry, tak musím lehce poupravit hodnocení a Sedmero krkavců jednoznačně postavit na první místo zhlédnutých pohádek za dobu fungování Filmového Guru!

sedmero-krkavcu-posterSedmero krkavců (The Seven Ravens)
Česko / Slovensko, 2015, 97 min

Režie: Alice Nellis
Předloha: Božena Němcová (povídka)
Scénář: Alice Nellis
Kamera: Matěj Cibulka
Hudba: Vašo Patejdl
Hrají: Martha Issová, Sabina Remundová, Lukáš Příkazký, Václav Neužil ml., Zuzana Bydžovská, Jana Oľhová, Csongor Kassai, Kristína Svarinská, Marián Geišberg, Erika Guntherová, Jakub Zindulka, Barbora Mudrová, Zuzana Čapková, Matej Marušin, Miro Noga, Juraj Hrčka, Marta Maťová, Noël Czuczor

Tagy:
4 komentářů

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..