Recenze: Rozpolcený (Split)

Režisér M. Night Shyamalan ztratil svou pověst už někdy před patnácti lety. Reputaci si pokusil spravit novým thrillerem Rozpolcený.

Inu, reputaci si spravil – zejména u diváků, kteří film hodnotí poměrně kladně (ČSFD – 77 %, IMDB – 7,4/10), a podle tržeb tomu není jinak (celosvětově 275 mil. dolarů). A co se týká hodnocení kritiků, u nich už bude Shyamalan o reputaci, tradičně, bojovat ještě dlouho, ale s Rozpolceným na tom není vůbec špatně (Rotten Tomatoes – 75 %). Takže proč nemá ode mě 100 %?

Příběh se rozjíždí hned od začátku. Schizofrenický Kevin (James McAvoy), ve kterém se střídá dalších třiadvacet různých osobností (a ne všechny jsou ve filmu ukázány), unese tři mladé dívky (Anya Taylor-Joy, Haley Lu Richardson a Jessica Sula), aniž bychom věděli, co s nimi má v úmyslu. To se postupně samozřejmě dozvídáme. Na můj vkus ale až dost pomalu. Což docela chápu, protože by jinak film měl přibližně tak třicet minut. A právě těch pár dějově zajímavých minut se odehrává až na závěr…

Na celém filmu vlastně není nic moc co zkritizovat. Po filmařské stránce je profesionálně natočený. Působivé děsivé scény uvězněných děvčat ve sklepení střídají záběry klidného prostředí trefně obsazené psycholožky Fletcherové (Betty Buckley). Role Jamese McAvoye je velmi náročná a zahrál všechny postavy, které se Kevinovi honí v hlavě, zcela bezkonkurenčně a s obdivem. Jen se prostě v tomto případě dá dost dobře mluvit o „skvělém obalu bez chutného obsahu“. Za což může trochu rozvleklý ukecaný scénář.

A to zejména i v závěru, když zjistíte, že všechno to běsnění vzniklo vlastně jen pro pokračování (?) jednoho z nejlepších Shyamalanových filmů. Hned se budete chtít chytat za hlavu, že jste strávili napětím dlouhé dvě hodiny vašeho života, jen abyste pochopili, že sledujete jeden velký teaser pro pokračování… Doplňte si sami.

„Kevin se měl původně stát součástí jiného filmu,“ říká jeho stvořitel Shyamalan. „Byl ale tak komplexní osobností, že mi to přišlo škoda. A když jsem pak vymyslel příběh tří uvězněných dívek, které se snaží jeho zvláštnosti využít k útěku, měl jsem solidní základ pro celovečerní film,“ dodává Shyamalan.

Na mě ta rádoby „wow“ scéna na úplném konci v bistru neměla moc žádný efekt. Čekal jsem zkrátka od Rozpolceného daleko víc, než jsem dostal.

Ale divácké hodnocení zabralo a M. Night Shyamalan se může těšit alespoň z komerčního úspěchu, který by mu mohl u filmových studiích zase otevřít cestu k velkofilmům o něco víc. Jak to bude s jeho dalším filmem po obsahové stránce, to si ale netroufám říct.

Rozpolcený
(Split)
USA, 2016, 117 min

Režie: M. Night Shyamalan
Scénář: M. Night Shyamalan
Kamera: Mike Gioulakis
Hudba: West Dylan Thordson
Hrají: James McAvoy, Anya Taylor-Joy, Haley Lu Richardson, Betty Buckley, Jessica Sula, Brad William Henke, Sebastian Arcelus, Neal Huff, Lyne Renee, M. Night Shyamalan, Kim Director, Bruce Willis
Producenti: Marc Bienstock, Jason Blum, M. Night Shyamalan
Střih: Luke Franco Ciarrocchi
Scénografie: Mara LePere-Schloop
Kostýmy: Paco Delgado

Líbí se vám tento článek? Přidejte si Filmového guru na Facebooku a nenechte si ujít další novinky ze světa filmu.

Tagy:
No Comments

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..