Recenze: Rozjezd 7. řady Hry o trůny

Očekávané pokračování jednoho z nejpopulárnějších seriálů současnosti je tady. Podařilo se tvůrcům udržet nastavené tempo předešlé řady?

Zima je konečně tady a táhne se celým úvodním dílem 7. řady. Fanoušci GoTu se tak konečně po dlouhém čekání dočkali. Ten čtvrt rok navíc oproti normálu byl opravdu těžký a urputnému čekání nepomáhali ani vskutku vydařené trailery, které lákali na velké (skoro) finále. Dokázali tak tvůrci uspokojit diváky a navázat na rvavé tempo skvělé předešlé řady?

Zjednodušeně řečeno ano. První díl sedmé sezóny sice nenabízí žádná velká překvapení a mohlo by se na první pohled zdát, jakoby tvůrci jen vsadili na jistotu, avšak jako seznámení se situací většiny hlavních postav a nastavení budoucích konfliktů a linek, úvodní díl funguje na výbornou. Může za to hlavně scénář, který oplývá zdařilými živými dialogy, které i přes pomalejší tempo zahajovací epizody (na kterou jsou však diváci po šesti řadách zvyklí), u každé dějové linky baví a dobře rozehrávají hru takříkajíc o všechno.

Částečně za mou značnou spokojeností může být i fakt, že jsem se nové řady už vážně nemohl dočkat, ale na druhou stranu, má očekávání nebyla zrovna malá a i když se jedná jen o rozjezdovou epizodu, tak několik silných momentů se nám dostalo již teď. Už jen úvodní sekvence před kultovní znělkou a závěrečná scéna se dají považovat za jedny z nejvydařenějších ze všech úvodních dílů.

Dále tu máme skvělé dialogy mezi Cersei a Jaimem, nelehké kralování Johna Snowa, podezřelého Malíčka, balící Tormundovy techniky či největšího badasse ve Westerossu Ohaře. Všichni oblíbenci jsou zpět, a i když takový Tyrion neprohodí ani slovo, tak jen díky jeho účasti a všeříkajícímu pohledu zaplesá srdíčko každému fandovi tohoto epického seriálu. Samova linka s výkalovou sekvencí či písnička hostujícího Eda Sheerana poněkud narušili celistvost dílu, ovšem nejedná se o nic zásadního a na příklad cameo tohoto britského rodáka rozhodně není tak špatné, jak se po webech šíří a do seriálu s poklidem zapadá.

Řemeslnou stránku v souvislosti s tímto seriálem asi ani netřeba zmiňovat. HBO bylo vždy úplně jinde než ostatní stanice, a i když v posledních letech ztrácí na unikátnosti jediné stanice dopřávající svým seriálovým titulům dostatečnou jak tvůrčí tak finanční péči, tak svůj nejcennější seriálový hit má naprosto pod kontrolou. Triky (scéna s bílými chodci, draky) jsou stále na té nejlepší seriálové úrovni a hravě se dají částečně srovnat s filmovou hollywoodskou produkcí. Režie seriálem ověřených režisérů Jeremyho Podeswy a Marka Myloda je taktéž brilantní a spolu s vyváženým hudebním doprovodem dvorního skladatele GoTu Ramina Djawadiho díl ničím nevybočuje z nastaveného vysokého standardu tohoto seriálu.

Pokud tvůrci neustanou a rozjezdové tempo budou neustále zrychlovat až do epického finále (tentokrát ukončeného již 7. dílem), tak se možná vážně bude dát hovořit o jedné z nejlepších řad vůbec. Trailery ukázali nespočet útržků velkolepých scén, takže se fanoušci dle mého nemají čeho bát. Hra o trůny je zpátky a ve formě, kterou málokterý seriál měl ve své sedmé řadě, dokonce by se dalo říct, že stejně jako Breaking Bad Hra o trůny neustává překvapovat a svou kvalitativní laťku neustále zvyšovat. Tohle bude ještě hodně velké, však sami uvidíte.

Líbí se vám tento článek? Přidejte si Filmového guru na Facebooku a nenechte si ujít další novinky ze světa filmu.

No Comments

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..