Recenze: REVENANT Zmrtvýchvstání (The Revenant)

Leonardo DiCaprio bojuje ve filmu REVENANT Zmrtvýchvstání nejen s medvědem grizzly, ale i sám s sebou. Bude tohle stačit akademikům na Oscara? Prozradí recenze filmu.

Podle skutečných událostí napsal spisovatel Michael Punke příběh lovců kožešin, odehrávající se kolem počátku 19. století na americkém středozápadu. Oscarový režisér Alejandro González Iñárritu (Oscar za Birdman – režie a scénář) a zcela čerstvě držitel Zlatého Glóbu právě za The Revenant se knižní předlohy chopil a spolu s Markem L. Smithem pojal drsný příběh o pomstě po svém.

Když píší po svém, tak myslím zejména explicitní znázornění veškerých brutálních scén. Film REVENANT Zmrtvýchstání tak dostává více na autentičnosti – pohledem režiséra. A kupodivu musím říct, že je to na škodu. Ono něco podobného tu už několikrát bylo, a jakmile divákovo oko začne dostávat opakovaně podobné reálné a nepřerušované záběry, může to jednoduše začít nudit, i když se DiCaprio bude snažit sebevíc.

revenant-01

Získá Leo vaši pozornost?

To snažení je super, ale nějak to hlavnímu hrdinovi, snažícímu se ubojovat kus pořádné odplaty, nemohu uvěřit. Ničím si mě nezískal. Což u podobného typu filmů je docela zásadní věc. Tedy oblíbení si hlavního hrdiny a splynout s nim v jedno nerozlučné tělo. Možná se Leonardo DiCaprio nehodí právě pro roli takového vše přeživšího týpka. Ale jak jinak má dostat toho Oscara, že? Tom Hardy mě bavil daleko víc. Bez debat.

K ještě té výše zmiňované nudě přispívá i přehnaná délka filmu (156 minut!). Režisér Iñárritu nechává zbytečně dlouho rozehrávat některé scény, u kterých se neděje nic tak závratného. Možná je to ale i tím, že nemám vztah moc k americké historii a jiným souvislostem, které by mi pomohly si film více užít.

revenant-03

Technická stránka filmu na jedničku

Ale aby vše nevyznívalo tak kriticky, tak musím pochválit technické zpracování. To je určitě jeden z důvodů, proč hodnotím tak vysoce, jak hodnotím.

Kameraman Emmanuel Lubezki si určitě zajde pro Oscara (za Gravitaci a Birdmana ho už má). Scenérie amerického divokého středozápadu, i když jsou většinou pokryté sněhem nebo ledem, úžasně umocňují náladu snímku. A k tomu napomáhá i dost výrazně minimalistická hudba dvojce pánů Rjúiči Sakamoto a Carsten Nicolai.

Takže The Revenant si nenechte ujít. Nebudete zhnuseni (teď nemyslím různé lámání kostí a zvířecí jatka), potěšíte alespoň filmařského ducha v sobě. A to není na škodu.

P.S. Myslím, že se tenhle film zapíše do historie kinematografie alespoň tím, že to byl první film, za kterého DiCaprio dostal Oscara (anebo neproměnil již pátou nominaci).

Revenant-posterREVENANT Zmrtvýchvstání
(The Revenant)
USA, 2015, 156 min

Hodnocení: 70 %

Režie: Alejandro González Iñárritu
Předloha: Michael Punke (kniha)
Scénář: Mark L. Smith, Alejandro González Iñárritu
Kamera: Emmanuel Lubezki
Hudba: Carsten Nicolai, Rjúiči Sakamoto
Hrají: Leonardo DiCaprio, Tom Hardy, Domhnall Gleeson, Will Poulter, Forrest Goodluck, Paul Anderson, Kristoffer Joner, Joshua Burge, Duane Howard, Melaw Nakehk’o, Arthur Redcloud, Robert Moloney, Lukas Haas a další
Produkce: Steve Golin, Mary Parent

Líbí se vám tento článek? Přidejte si Filmového guru na Facebooku a nenechte si ujít další novinky ze světa filmu.

No Comments

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..