Recenze: Příchozí (Arrival)

Nejspíš jste před uvedením Příchozích do kin o nich moc nevěděli. Teď ale věřte, že byste si je neměli nechat ujít a dozvědět se o nich v kině více. Označení SCI-FI FILM ROKU si totiž rozhodně zaslouží!


Téměř nulová propagace filmu před jeho uvedením do kin (na mě alespoň vyskočilo jen pár reklam na Facebooku) z něho dělá jakýsi kult, o kterém všichni mluví a všichni na něho musí jít. Tak se nerozhodujte dlouho a určitě na něj běžte taky.

A rozhodně je i dobře, pokud si k Příchozím nebudete nic víc zjišťovat, ať jste v kině od samého začátku příjemně překvapeni. Trailer k přehrání je jen pro fajnšmekry… Text níže zas tolik z děje neprozrazuje, takže číst můžete, ale platí to samé, nenechte si ujít momenty překvapení.

Příběh Příchozích je natočený podle povídky Teda Chianga  Story of Your Life (prý nejlepší sci-fi povídka všech dob). Mnohdy se v různých textech označují Příchozí jako hollywoodský sci-fi velkofilm. Já bych ho zařadil  spíš do kategorie malých sci-fi snímků s (na dnešní dobu) malým rozpočtem 47 miliónu dolarů.

Režisér Denis Villeneuve (Zmizení, Nepřítel, Sicario: Nájemný vrah), který aktuálně chystá Blade Runnera 2, potvrdil Příchozími svůj um a zapsal se mezi sci-fi klasiky, jakými jsou Christopher Nolan nebo J.J. Abrams. Jeho filmové vyprávění má hlavu a patu, je neotřelé a po jeho skončení budete ještě několikrát chtít Příchozí vidět.

arrival-prichozi-02

Příchozí si hodně zasloužily i porovnání s Nolanovým Interstellarem. Není divu. Hlavní hrdina, žijící bez životního partnera, tu zachraňuje budoucnost celé Země, aniž by věděl, jak a proč na to… Důležité je, že na všechnu tu záchranu má relativně málo ČASU. Oba filmy od diváka taky požadují výrazné zapojení mozkových buněk a emocí, které se v sci-fi filmech málokdy tak rázně objevují, jako právě v těchto dvou. Řekl bych, že ale po vizuální stránce Interstellar poněkud vede, i když Příchozí se v rámci možností rozpočtu snaží nezůstat pozadu.

Hlavní hrdinka v podání Amy Adams táhne celý film, od začátku do konce ji máme na očích. Je přesvědčivě inteligentní, věrohodně lidská (jako jedna z nás) a s emzáky, u kterých si režisér dává dost dlouho na ČAS, než nám je celé ukáže, jí to nesmírně „sluší“. Její kolega Jeremy Renner plní funkci „toho druhého“, nijak nevybočuje, ale nepřehlédnete ho.

arrival-prichozi-04

Po technické stránce stojí za to zmínit atmosférický a jednoduchý (co do počtu použitých hudebních nástrojů) soundtrack od islandského Jóhanna Jóhannssona, který navozuje nepopsatelnou atmosféru úzkosti… Šedé kamerové filtry kameramana Bradforda Younga k tomu samozřejmě pomáhají.

Co zmínit závěrem? Snad jen: Zapomeňte na všechny komiksy, sci-fi souboje a rádoby chytré velkofilmy.  Myslel jsem, že se to dlouho nestane, ale Příchozí nabízejí po delší době daleko víc než jen rande s mimozemšťany!

film-plakat-prichoziPříchozí
(Arrival)
USA, 2016, 117 min

Režie: Denis Villeneuve
Scénář: Eric Heisserer
Kamera: Bradford Young
Hudba: Jóhann Jóhannsson
Hrají: Amy Adams, Jeremy Renner, Forest Whitaker, Michael Stuhlbarg, Tzi Ma, Mark O’Brien, Joe Cobden, Russell Yuen, Nathaly Thibault, Pat Kiely, Julian Casey, Larry Day, Shawn Campbell
Producenti: Aaron Ryder, Shawn Levy, Dan Levine, Karen Lunder, David Linde
Střih: Joe Walker
Scénografie: Patrice Vermette
Kostýmy: Renée April

Líbí se vám tento článek? Přidejte si Filmového guru na Facebooku a nenechte si ujít další novinky ze světa filmu.

No Comments

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..