Recenze: Pěkně blbě (The Big Sick)

Zahajovací film 52. Karlovarského festivalu tento rok začal poněkud netradičně. Jako úvodní snímek se nám představila romantická divácky vstřícná komedie, která srší originalitou a autenticitou reálného příběhu hlavního aktéra Kumaila Nanjianiho, navíc ji doprovází nadšené reakce amerických kritiků (97% na Rotten Tomatoes při průměrném ratingu 8.4/10).

V dnešní recenzi si probereme, zda má snímek co nabídnout i širšímu, nejen českému festivalovému publiku. The Big Sick aka Pěkně blbě totiž míří do širší tuzemské distribuce již dnes 13.7.

Hlavní devízou Pěkně blbě je dozajista příběh stojící na skutečném romantickém příběhu Kumaila Nanjianiho a jeho Emily (ve filmu  ji perfektně ztvárnila Zoe Kazan). Právě realističnost kypící ze všech hlášek a vtípků či scénář, který kašle na většinu romantických klišé a namísto toho působí jako opravdová uvěřitelná historka, dává filmu nádech čehosi neviděného, avšak zároveň místy natolik všedního (když opomineme kulturní a náboženské rozdíly hlavních protagonistů), že zážitek z filmu není tak hutný, jak by teoreticky mohl být.

Stále se ovšem jedná o mimořádnou romantickou komedii skvěle manévrující mezi výbuchy smíchu a dramaticky dojemných pasáží. Nejvíc mě zaujali hlášky vyplívající z tématu muslimské komunity v USA, terorismu či domluvených sňatků. Tyto témata těží snímek na maximum a je jasně vidět stand-up komický um scenáristy/hlavního aktéra Kumaila Nanjianiho, který si všechny hlášky dává s neuvěřitelnou vervou a je z něj jasně cítit, že si scénář sám napsal a zároveň i sám zažil.

Perfektní herecké výkony vlastně předvádí všichni zúčastnění, jak představitelé pákistánské rodiny, tak rodiče Emily v podání Holly Hunter a Raye Romana, kteří emoční vypětí způsobené kómatem vlastní dcery ztvárnily na výbornou. Jako vždy je zde úžasná (i když na menším prostoru než jsem si představoval) Zoe Kazan. Pokud jste viděli a líbila se vám romantika What If (The F Word), kde hrála po boku Daniela Radcliffa, tak budete nadšení i z filmu Pěkně blbě. Oba snímky hýří i přes velmi rozdílnou romantickou linku podobnou ojedinělou atmosférou a zajímavým ústředním duem.

Po řemeslné stránce si není vůbec nač stěžovat. Režie (pro mě neznámého) Michaela Showaltera je díky perfektnímu scénáři výborná a ani po stránce kamery si není nač stěžovat. Originální atmosféra se tady zkrátka vyvedla nevídaným způsobem a taktéž změna tempa z kanonády vtipů na smutně dojemné drama je zde vyvedeno vskutku zdařile. Jen hudební doprovod by mohl být zajímavější. Pokud si týden po filmu nevybavujete ze soundtracku onoho filmu vůbec nic, tak to může znamenat dvě věci. Buď byl hudební doprovod tak skvěle zakomponován do příběhu, že jen doplňoval obraz a nevyčníval nebo naopak byl velmi průměrný a nezajímavý. Tady bude pravda někde uprostřed a rozhodně nemůžu říct, že by mě při sledování tohoto snímku někdy hudba iritovala.

Pokud máte rádi zajímavé romantické komedie, které nejsou jen o romantice, ale kombinují několik témat i žánrů naráz, tak neuděláte s Pěkně blbě chybu. Nejedná se o komedii pětiletky ani roku, avšak je to pořád velmi solidní romantický zážitek, který míchá ověřené principy se stand-up komedií a muslimskou tématikou. Jako romantická jednohubka funguje The Big Sick výborně a někdy si ji dám s radostí znovu.

Pěkně blbě
The Big Sick
USA, 2017, 119 min

Režie: Michael Showalter
Scénář: Kumail Nanjiani, Emily V. Gordon
Kamera: Brian Burgoyne
Hudba: Michael Andrews
Hrají: Kumail Nanjiani, Zoe Kazan, Holly Hunter, Ray Romano, Aidy Bryant, Bo Burnham, Adeel Akhtar, Linda Emond, Anupam Kher, Shenaz Treasury, Isabel Shill, Myra Turley, Andrew Pang
Producenti: Judd Apatow, Barry Mendel
Střih: Robert Nassau
Scénografie: Brandon Tonner-Connolly
Kostýmy: Sarah Mae Burton

Líbí se vám tento článek? Přidejte si Filmového guru na Facebooku a nenechte si ujít další novinky ze světa filmu.

Tagy:
No Comments

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..