Recenze: Past (TV film)

Zuzana Stivínová v hlavní roli ve filmu o Jiřině Štěpničkové, která z hvězdného výsluní sestoupila až do vězeňské cely. Jak dopadla recenze televizního filmu Past?

Jednu z nejvýraznějších hereček si zkraje padesátých let Státní bezpečnost vybrala jako svou další oběť, vylákala ji na falešnou hranici při vyprovokovaném útěku a zatkla. Stala se tak obětí akce, kterou komunistická tajná policie nazvala Generální prevence – akci se věnoval i jeden díl Příběhů železné opony. Trpký osud velké prvorepublikové hvězdy odsouzené v zinscenovaném procesu k dlouhému pobytu ve vězení vypráví nový snímek režiséra Viktora Polesného se Zuzanou Stivínovou v hlavní roli.

„Přijeď, holka, mám pro tebe práci.“

Nový televizní snímek vznikl podle literární předlohy Jiřina Štěpničková, herečka v pasti scenáristky a dokumentaristky Šárky Maixnerové (Infiltrace: Obchod se zdravím). Režisér Viktor Polesný se v něm věnuje období pár hodin před zatčením, následným vězněním a propuštěním herečky.

Navrácení herečky do profesního života bylo určitě tím nejtěžším, co Štěpničková mohla zažít. Po desetiletém věznění se bývalá velká filmová hvězda vrací na plac, na kterém je pro ni najednou hraní jiné.

V hlavní roli Zuzana Stivínová věrohodně předvádí nejdříve energickou a nezlomnou dámu československého divadla, následně zkoušenou odloučením od syna a unavenou vykonstruovaným procesem. Přesto její výkon trošku trpí syndromem dokonalé popisnosti. Do jaké míry za to může požadavek režiséra je ve hvězdách, ale pravdou je, že tak působí veškerý dospělý herecký ansámbl. To ale neplatí pro hned druhou hereckou hvězdu filmu. A je to ta nejmladší.

Představitel čtyřletého Jiřího Štěpničky Adam Vojtek je přesvědčivý ve všech fázích jeho protrpěného dětství. A pokud je tato role jeho první, dá se očekávat, že nebude tou poslední. Zvládl ji dokonale!

Televizní Past trpí hlavně jedním, u historických životopisných filmů, známým jevem. Pokud totiž není divák historik nebo fanoušek životního osudu herečky, možná je překvapen množstvím postav a jejich posláním v příběhu. Objevují se rychle, hrají dobro nebo zlo, a některé z nich i rychle mizí. Často nám jsou představovány i charaktery lidí s pozměněnými jmény, které běžný divák těžko bude bez historických souvislostí znát. Čímž vyprávění strádá na atraktivitě a tenhle nedostatek zbytečně strhává pozornost z vnímání děje.

To, co dělá z Pasti velkoryse vypadající televizní podívanou, je výprava. Ta přenáší diváka snadno do období padesátých a šedesátých let minulého století. Použitý šedý filtr během trávení času herečky v pardubické věznici naznačuje nejtěžší hereččino období, přesto ale v rámci celého filmu působí rušivě a nijak nepomáhá navození tíživé atmosféry.

Lehce nadprůměrný televizní film až moc rychle střídá přitažlivé vyprávění za to nezajímavé, což mohla být zřejmě lehká pomůcka pro záměrně nastavovaný děj devadesátiminutového snímku. Přitom pro mnohé dosud neznámý příběh herečky mohl být napínavý od začátku do konce, s kapkou větší tvůrčí invence.

Snímek Past (přehrát zdarma v iVysílání) podle Polesného slov uzavírá jeho volný triptych. Zločin v Polné (přehrát v iVysílání) z období hilsneriády pojednával o manipulaci, následující Monstrum (přehrát v iVysílání), sledující tragický příběh sochaře Stalinova pomníku.

Zdroj informací: Česká televize

Past (TV film)
Česko, 2020, 94 min

Hodnocení: 60 %

Režie: Viktor Polesný
Předloha: Šárka Maixnerová (kniha)
Scénář: Viktor Polesný
Kamera: David Ployhar
Hudba: Zdenek Merta
Hrají: Zuzana Stivínová, Igor Orozovič, Adam Vojtek, Lenka Zahradnická, Štěpán Gajdošík, Jitka Ježková, Karel Schút, Jan Teplý ml., Radka Fidlerová, Jan Novotný, Sabina Remundová, David Matásek, Marian Roden, Stanislava Jachnická, Jana Stryková, Jiřina Štěpničková (a.z.) a další
Producenti: Jan Lekeš
Střih: Lenka Polesná
Zvuk: Miroslav Hřebejk
Scénografie: Petr Fořt
Masky: Martin Valeš, Jiřina Kozlová, Martin Větrovec
Kostýmy: Ivana Brádková, Jitka Matiášková

Líbí se vám tento článek? Přidejte si Filmového guru na Facebooku a nenechte si ujít další novinky ze světa filmu.

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..