Recenze: Osm hrozných (The Hateful Eight)

Režisér Quentin Tarantino ať natočí, co natočí, vždy půjde o očekávaný příspěvek do světové kinematografie. Jak je to s novým filmem Osm hrozných?

Osmý Tarantinův film, jak je uvedeno i v úvodních titulcích a v názvu filmu…, je přesně takový, jak si ho představujete. Plný násilí, vulgarit, bitek, vtipných hlášek, vyprávění je rozděleno na kapitoly a hlavní roli tu hraje Samuel L. Jackson, a i když tu nehraje Christoph Waltz, jako karikatura ho napodobuje Tim Roth. Nechybí snaha o důmyslnou zápletku a pár rasistických narážek.

U Osmi hrozných budete mít možná trochu pocit, že sledujete REVENANT Zmrtvýchvstání. Vizuálně lákavá podívaná (zasněžená americká krajina se mi vážně líbila i v tomhle případě) láká každé oko, které miluje filmy. Jenže jakmile se spustí první minuty filmu, zjistíte, že to není zas tak o té lákavé podívané, ale o nudném obsahu…

Opravdu mě už od začátku uspávala ta vykecávaná zainteresovaných postav, střídajících se podle toho, jak je Tarantino potřebuje dostat do záběru. Uspávaná pokračovala i volbou neměnných prostředí – během prvních třiceti minut se vše odehrává na jednom místě, v koňském spřežení, abyste pak po naděje plném zvratu zjistili, že se vše začne odehrávat pro změnu v jedné neměnné místnosti, a i když jsou dialogy jakkoli zábavné a drsné, po chvíli to vše nudí a ztrácíte chuť být pozorní. Jenže to je před vámi ještě celý dvouhodinový zbytek filmu…

the-hateful-eight-jennifer-jason-leigh-kurt-russell

Když jsem se po zhlédnutí filmu podíval na trailer, zjistil jsem, že vypadá hrozně akčně, zábavně, napínavě a prostě do kina zve nejednoho filmového nadšence. Jenže pak vidíte výsledek a říkáte si: Tohle je vážně ten opěvovaný mistr Tarantino?

Abych ale nekřivdil, tak Tarantinovi se poměrně dobře daří rozehrávat konverzace, které mají místy špetku něčeho originálního, o čemž se dá říct, že tohle umí jen Tarantino. Ale na tříhodinový film je to hrozně málo špetek. Ach jo.

the-hateful-eight-samuel-l-jackson-02

Hodně se v souvislosti s Osmi hroznými mluví i o autorovi hudby, slavném Ennio Morricone (ano, skladatel hudbu nahrál v Praze s Českým národním symfonickým orchestrem). Musím říct, že i v případě hudby si u tohohle filmu nevím rady. Přišla mi nezajímavá, bez nápaditosti a bez jakéhokoli náznaku zajímavé melodie.

Pokud uznám, že tenhle film neměl být o výpravě, hudbě, napětí a dalších nezbytností, které mě u filmů baví, tak je to všechno z toho, co zbude, dost málo na to, abych za tohle „mistra“ chválil. Zkráceně řečeno: Za mě se tímhle snímkem Quentin do kinematografie moc dobře nezapsal.

the-hateful-eight-posterOsm hrozných
The Hateful Eight
USA, 2015, 182 min

Režie: Quentin Tarantino
Scénář: Quentin Tarantino
Kamera: Robert Richardson
Hudba: Ennio Morricone
Hrají: Samuel L. Jackson, Kurt Russell, Jennifer Jason Leigh, Walton Goggins, Demian Bichir, Tim Roth, Michael Madsen, Bruce Dern, James Parks, Dana Gourrier, Zoë Bell, Lee Horsley, Gene Jones, Channing Tatum, Quentin Tarantino (vyp.), Keith Jefferson, Craig Stark, Belinda Owino
Produkce: Richard N. Gladstein, Shannon McIntosh, Stacey Sher, Bob Weinstein, Harvey Weinstein
Střih: Fred Raskin
Scénografie: Yohei Taneda
Kostýmy: Courtney Hoffman

Líbí se vám tento článek? Přidejte si Filmového guru na Facebooku a nenechte si ujít další novinky ze světa filmu.

2 komentářů

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..