Recenze: Oslněni sluncem (A Bigger Splash)

Do českých kin dorazil lehce vzdálený remake slavného francouzského BazénuAlainem Delonem a Romy Schneider. Co ve mně zanechal?


Ještě než se pustím do hodnocení, musím se přiznat, že ten slavný Bazén jsem neviděl. Takže nemůžu vůbec srovnávat, co a jak se podařilo italskému režisérovi Luca Guadagniny zlepšit nebo pokazit. Sami tvůrci nikde ani neuvádí, že se jedná o remake, ale každý novinář k němu odkazuje… Nicméně děj je téměř podobný.

Slavná rocková hvězda Marianne (Tilda Swinton) tráví poklidnou dovolenou na slunečném ostrově v Itálii se svým partnerem Paulem (Matthias Schoenaerts). Idyla je narušena nečekaným příjezdem jejího starého přítele Harryho (Ralph Fiennes) a jeho okouzlující dcery Penelope (Dakota Johnson). Radost z příjemného setkání se pomalu mění v atmosféru plnou skrytých vášní, nedůvěry, podezírání a žárlivosti… (text distributora filmu: Bioscop)

Oslněni sluncem je velmi podivuhodný film. Už tím svým slunečným názvem mate. Nelze jednoznačně určit ani jeho žánr, natož šmahem zhodnotit, jestli je dobrý nebo špatný. Je něco mezitím.

Hlavním místem, kde se odehrává vše důležité, je bazén na jednom poklidném italském ostrůvku. Hlavní protagonisté v bazénu plavou, skáčou do něho anebo kolem něho rozebírají důležité zvraty vlastních, mnohdy prazvláštních, životů. Každý ze čtyř hlavních protagonistů je totiž úplně jiný a jejich úmysly nejsou rozhodně totožné.

a-bigger-splash-03

Když to vemu postupně, tak ve filmu zažijeme úžasného a spontánního Ralpha Finnese, který nemá problém svléknout se kdekoli a kdykoli se mu zachce (tyhle scény jsou lehce postradatelné a zbytečné, už i jako oblečený působí Finnese jak nafetovaná laboratorní myška). Čeká nás i nevěrohodná rocková diva Tilda Swinton, které polohu nebojácné rockerky těžko uvěříte. Objevují se i tajemná lolita Dakota Johnson a sexy milenec Matthias Schoenaerts. Celá čtveřice se od sebe během filmu nehne, až před blížícím se zvratem, který pohne po hodině a půl dějem a směřuje k neodvratnému konci.

a-bigger-splash-04

Do zmíněného zvratu celý film působí jako poklidná nedramatická podívaná zalitá horkou italskou půdou. Po lehce předvídatelném zvratu se děj filmu dává do rychlého pohybu, který chyběl od samého začátku, jenže ani ten netrvá dlouho a musíme být smířeni závěrem, který si pro nás tvůrci připravili.

Film bojuje s poměrně dlouho délkou, kterou zachraňuje příjemné herecké obsazení a práce kameramana Yoricka Le Sauxe. Ten se poměrně dobře věnuje i různým kamerovým filtrům a detailům (tu na připravované jídlo, tu na cákající hadici vypouštějící bazén).

K Oslněni sluncem nemám žádné definitivní postavení. Snad jen, že by měl být snímek svižnější, když už oslňuje takovým hvězdným obsazením a přímější. Těch náznaků v něm je až moc.

P.S. Na letošním Febiofestu byl film uvedený pod názvem Nemravné léto.

oslneni-sluncem-posterOslněni sluncem
(A Bigger Splash)
Itálie / Francie, 2015, 124 min

Režie: Luca Guadagnino
Scénář: David Kajganich
Kamera: Yorick Le Saux
Hrají: Dakota Johnson, Ralph Fiennes, Tilda Swinton, Matthias Schoenaerts, Aurore Clément
Producenti: Michael Costigan, Luca Guadagnino
Střih: Walter Fasano

Tagy:
1 komentář

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..