Recenze: (Ne)obyčejný kluk (Wonder) – 80 %

Julia Roberts a Owen Wilson společně s malým Jacobem Trembleyem definují podobu lidské krásy (Ne)obyčejného kluka. V tomto případě té vnitřní.

Desetiletý August Pullman trpí od narození vadou obličeje způsobenou dvěma geny jeho rodičů. Vypadá tak trochu neobyčejně. Ovšem nyní, po 27 operacích, kdy se mj. učil správně dýchat, vidět, slyšet bez naslouchátka, a studování doma s matkou, přichází do páté třídy v „normální“ škole…

Měl-li bych znovu napsat článek o Slzopudných filmech, musel bych tam jistojistě přidat snímek (Ne)obyčejný kluk! Je smutný a veselý. Je o naději a pádech. O přetvářkách a vypočítavosti. Je o odlišnostech, které z nás, pomocí druhých, dělají silnější osobnosti. Film rozdělený do tří kapitol nám postupně představuje jednotlivé postavy z okolí malého Augusta, které mají co do činění s tím, aby se ze slabého jedince stal nejsilnější článek vesmíru.

Jak se to projevuje? Třeba tím, že August ve školní jídelně s postupem času nesedí sám, ale obklopen svými spolužáky. Ovšem nebylo by to drama, kdyby nebyl někde zádrhel, že? Pomocí jednotlivých postav získává i přehled o tom, jak se žije lidem v okolí tělesně postiženého jedince.

Vesmírem, zejména tedy fyzikou, posedlého Auggieho ztvárnil Jacob Trembley, který se v poslední době proslavil rolí v dramatu Room. Opravdově ztvárňuje obavy a zklamání z toho, jak vypadá.

Film není ale jen o něm, ale i o ní. O sestře Augusta Vie. Ztvárnila ji Izabela Vodovic, a chtě nechtě trpí zastíněním ošklivosti svého bratra. Není divu, že se vydává za jedináčka. Postupně její odsunutí na druhou kolej graduje, včetně konce přátelství s nejlepší kamarádkou Mirandou (Danielle Rose Russell), až… až pozná Justina (Nadji Jeter).

Jeho máma v podání Julie Roberts hraje skutečně již vyzrálou postavu, které věříte silná slova o vnitřní kráse a zároveň i dojetí z navázání přátelství mezi Auggiem a jeho spolužákem Jackem Willem (Noah Jupe). Jeho táta Owen Wilson zastupuje typického otce vtipálka, pohodáře pokaždé s dobře mířenou radou.

„Když vybíráš mezi věcí správnou a laskavou, vol laskavou.“

V příběhu, který je zfilmovaný podle knižního bestselleru autorky R. J. Palacio, jsou bolestné momenty v závěru střídány těmi laskavými. Ne pokaždé se tomu tak děje v reálném životě a pokud by ve vás měl film zanechat alespoň nějakou stopu, tak snad tu, že není vážně důležité, jak lidé v našem okolí vypadají. Důležité je, jak se k nám chovají a jak jim to sami opětujeme.

(Ne)obyčejný kluk
Wonder
USA / Hong Kong, 2017, 113 min

Hodnocení: 80 %

Režie: Stephen Chbosky
Předloha: R.J. Palacio (kniha)
Scénář: Steve Conrad, Stephen Chbosky, Jack Thorne
Kamera: Don Burgess
Hudba: Marcelo Zarvos
Hrají: Julia Roberts, Owen Wilson, Jacob Tremblay, Mandy Patinkin, Daveed Diggs, Ali Liebert, Izabela Vidovic, Emma Tremblay, Danielle Rose Russell, Bryce Gheisar, Kyle Breitkopf, Noah Jupe, Rachel Hayward, William Dickinson, Ben Ratner, Cameron Roberts, Rukiya Bernard, Sônia Braga, Nicole Oliver, Steve Bacic, Crystal Lowe, Gidget, Ty Consiglio, James A Hughes, Elle McKinnon, Millie Davis, Nadji Jeter, Erika McKitrick, Lidya Jewett
Producenti: David Hoberman, Todd Lieberman
Střih: Mark Livolsi
Scénografie: Kalina Ivanov
Kostýmy: Monique Prudhomme

Líbí se vám tento článek? Přidejte si Filmového guru na Facebooku a nenechte si ujít další novinky ze světa filmu.

Tagy:

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..