Recenze: Na nože (Knives Out)

Na nože, zábavná detektiva od režiséra Riana Johnsona, která vás přesvědčí, že Daniela Craiga budete chtít vidět v roli detektiva ještě vícekrát. Jak dopadla recenze filmu?

Děj filmu se začne odehrávat týden po záhadném úmrtí spisovatele detektivních příběhu Harlana Thrombeye (Christopher Plummer) v jeho rozsáhlém rodinném sídle. Vše nasvědčuje sebevraždě, ale po krátkém výslechu všech zúčastněných rodinných příslušníků to vypadá na promyšlenou vraždu… A pouze o jednom může detektiv Benoit Blanc (Daniel Craig) říct, že je vrah!

Patříte-li mezi milovníky detektivních případů, obdivovatelů všech Columbů a Sherlocků, můžete se spolehnout, že režisér a scenárista Rian Johnson (Bratři Bloomovi, LooperStar Wars: Poslední z Jediů) dokázal vytvořit jednoho z nejpřekvapivějších a nejsvéráznějších detektivů současnosti. Zasadit jej do klasického novo-anglického sídla a nechat vás sledovat řemeslně vypiplaný příběh, z kterého stříká láska k filmu.

Od nástupu Daniela Craiga a jeho postavy soukromého očka (často srovnávaný se slavným Poirotem) na filmové plátno, nemyslíte na nic jiného, než na možné další případy tohoto vnímavého chlapíka. To vše za účasti několika hvězdných jmen, která si ani dohromady nedokážete představit. Natož v jednom filmu!

Směsice různých charakterů hlavních postav odpovídá aktuálním společenským rolím a trendům. Influencerka Joni (Toni Collette), která nemá ani na zaplacení školného své dceři „liberálního sluníčka“ Meg (Katherine Langford). Podnikatelka Linda (Jamie Lee Curtis) s manželem Richardem (Don Johnson) a synek Ransom (Chris Evans), který se jim mírně vymkl z otěží. Nebo cholerický Walt (Michael Shannon) operující před otcem prodejem práv Netlfixu, kterého doplňuje upjatá manželka (Riki Lindhome) a nacionalistický synáček Jacob (Jaeden Martell).

Všechny spojuje jediné – očekávané vlastnictví kupy majetku po mrtvém Harlanovi. A jsou tu ještě dvě obyvatelky rodinného sídla – chůva Fran (Edi Patterson) a osobní pečovatelka Marta (Ana de Armas), která trpí „razítkem na čele“: imigrantka.

Režisér si celou dobu hraje s naší pozorností! Pokud si totiž ve finále filmu vybavíte veškeré fráze, které pronesly hlavní postavy, zejména pak nebožtík, dojde vám, že celý příběh a zejména jeho konec vám byl jasný již od prvních minut filmu. Tak jak to v dobrých detektivních příbězích bývá.

Tempo vyprávění ubíhá rychleji než se na dvouhodinový film může zdát. A přesto, že vás mnohdy může v momentech překvapení rušit vtipný čin některé z postav, vždy to scénáristovi odpustíte. Mimo jiné za originální zápletku, která drží vaše mozkové závity na pozoru celý film, za kterou by se nestyděla ani samotná Agatha Christie. A taky za to, jak si bezpochyby režisér užíval natáčení, díky kterému zažíváme na plátně poctivou filmařskou práci.

Zábavné dialogy, napětí, humor a hlavní hrdina, kterého si zamilujete! Co víc chtít jako důkaz povedeného filmového díla, než jen odchod z kina s pocitem, že hlavního hrdinu budete chtít vidět ještě  jednou?

Vězte, že Na nože pokračování dostane. Už se chystá. A není divu. V kinech celosvětově má snímek již přes 286 milionů dolarů, přitom rozpočet byl 40 mil. dolarů.

A jestli stále váháte, tak rozhodně nečekejte a BĚŽTE DO KINA! Nebudete litovat.

P.S. O hudbu se postaral režisérův bratr Nathan Johnson. A povedla se mu.

Na nože
Knives Out
USA, 2019, 131 min

Hodnocení: 85 %

Režie: Rian Johnson
Scénář: Rian Johnson
Kamera: Steve Yedlin
Hudba: Nathan Johnson
Hrají: Daniel Craig, Chris Evans, Ana de Armas, Jamie Lee Curtis, Michael Shannon, Don Johnson, Toni Collette, Lakeith Stanfield, Christopher Plummer, Katherine Langford, Jaeden Martell, Riki Lindhome, Edi Patterson, Frank Oz, K Callan, Noah Segan, M. Emmet Walsh, Marlene Forte, Raúl Castillo, Shyrley Rodriguez, Joseph Gordon-Levitt
Producenti: Rian Johnson, Ram Bergman
Střih: Bob Ducsay
Scénografie: David Crank
Kostýmy: Jenny Eagan

Líbí se vám tento článek? Přidejte si Filmového guru na Facebooku a nenechte si ujít další novinky ze světa filmu.