Recenze: Mumie (The Mummy)

Studio Universal se chopilo hororových postav ze svých starších filmů a rozhodlo se oživit filmový vesmír pod názvem Dark Universe. Jako první je na řadě Mumie.

Nápad je to nad míru pěkný. Kdo v dnešní době nemá filmový vesmír (všechny komiksovky), jakoby nebyl. Inu, nestačí ale jen nápad na filmový vesmír. Pokud vám pokulhává scénář a fanouškovská základna, nepomůže vám ani osvědčená filmová hvězda jakou je Tom Cruise.

Úvodní zasvěcení do historie a představení zmrtvýchvstání princezny/mumie Ahmanet (Sofia Boutella) střídá střih do současnosti, kde v Íráku odhalí samozvaný „Indiana Jones“ Nick Morton (Tom Cruise) se svým parťákem Chrisem (Jake Johnson) a rádoby sexy archeoložkou Jenny (Annabelle Wallis) právě zmíněnou mumii. Ještě předtím následuje střih do Londýna, kde v podzemí objeví profesor Henry Jekyll (Russell Crowe) zřejmě dlouho hledající kámen, jenž dokáže vrátit (nebo vzít, teď už nevím…) život zakletému bohovi Sutechovi…

Upřímně jsem se těšil, že Mumie bude pořádný blockbusterový nářez. Takový ten ideální letní film s pořádnou dávkou triků, jednoduchosti a příjemného napětí. Nebudu lhát, ale dostal jsem hlavně jednoduchost a humor. Dobře, i trikovou podívanou a trocha napětí, ale to hlavně na začátku, když sledujete pád poničeného letadla s hrobkou mumie. Jinak jsem měl tendenci se neustále smát, zejména při zobrazování zombie postav a v těch „nejděsivějších“ momentech. To asi nebyl záměr.

A nejsem rozhodně sám, kdo čekal od tohohle filmu víc. Tržby z amerických kin jsou víc než hrůzné a i když zbytek světa odstartovanou sérii temných filmů z Universalu zachrání, není to úplně nejlepší odstartování. Podobně je to i s hodnocením zahraničních kritiků, kteří filmu přisoudili mizivých 15 %.

Přitom to mohl být dost povedený film. Vůbec bych se nezlobil, kdyby herecký ansábl prošel trochu jiným castingem, i když Tom Cruise se snaží, co mu síly stačí, ale za mě to není rozhodně další dobrodruh, kterého si představuji jako nového Harrisona Forda, to raději budu sledovat lov dinosaurů s Chrisem Prattem. Podivná je i sázka na archeoložku Jenny v podání Annabelle Wallis, která je otravná od prvního záběru.

Dost o tom vypovídá i pověřený režisér. Režie se ujal známý hollywoodský scenárista Alex Kurtzman (scénáře k filmům: Ostrov, Transformers, Star Trek, Star Trek: Do temnoty), pro kterého je Mumie druhým režisérským počinem, prvním byl film Lidé jako my. Ne, že by mu scénaře šly o tolik lépe, ale není od věci držet se při zemi a scenáristické židle. Jak by asi vypadala Mumie od J. J. Abramse?

Dark Universe mají před sebou několik naplánovaných premiér (Frankensteinova nevěsta, Neviditelný muž, Netvor z Černé laguny, Dracula, Zvoník od Matky boží nebo Fantom opery). Pojícím článkem bude zřejmě Russel Crowe jako Dr. Henry Jekkyl, který vybudoval tajnou organizaci Prodigia – centrum pro pronásledování a odchyt těch nejnebezpečnějších monster.

A jak už jsem psal, nápad na vdechnutí života filmům s hororovou tématikou je to skvělý, jen by to chtělo trochu víc práce se scénářem a rozumného režiséra.

P. S. Nečekejte žádné potitulkové scény.

Mumie
The Mummy
USA, 2017, 110 min

Režie: Alex Kurtzman
Scénář: David Koepp, Christopher McQuarrie, Dylan Kussman
Kamera: Ben Seresin
Hudba: Brian Tyler
Hrají: Tom Cruise, Sofia Boutella, Russell Crowe, Annabelle Wallis, Jake Johnson, Javier Botet, Courtney B. Vance, Sean Cameron Michael, Parker Sawyers, Neil Maskell, Grace Chilton, Dylan Kussman, Shane Zaza, Alice Hewkin, Daniel Tuite, Marwan Kenzari
Producenti: Sean Daniel, Alex Kurtzman, Chris Morgan, Sarah Bradshaw
Střih: Paul Hirsch, Gina Hirsch, Andrew Mondshein
Scénografie: Jon Hutman, Dominic Watkins

Líbí se vám tento článek? Přidejte si Filmového guru na Facebooku a nenechte si ujít další novinky ze světa filmu.

7 komentářů

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..