Recenze: Mission Impossible – Národ grázlů (Mission: Impossible – Rogue Nation)

Páté pokračování série Mission: Impossible v hlavní roli s Tomem Cruisem jednoznačně dává najevo, že Toma do starého železa rozhodně házet nemůžeme.

Zrušení tajné IMF (Impossible Mission Force) je na spadnutí, šéf CIA (Alec Baldwin) je přesvědčen o neschopnosti všech jejich členů. Je jen na agentech IMF, aby dokázali, že světem probíhající teroristické útoky nejsou jen nešťastné náhody, ale cílené útoky Syndikátu. Co je Syndikát a kdo ho řídí se snaží parta agentů, pracujících bez povolení, co nejdříve zjistit.

Od první akční scény s neskutečnými kaskadérskými kousky samotného Cruise a tepající dokonalé hudby s ústředním známým motivem se M:I5 nezastaví ani na minutu. I když postavy snad dvakrát sklouznou k delším rozhovorům na téma: Kdo? S kým? A proč?, tak po celou dobu pokračování špionážní honička plyne jako voda.

Původní představa tvůrců byla taková, že v Národu grázlů v pozici hlavní postavy vystřídá Cruise postava agenta Brandta v podání Jeremyho Rennera (Mission: Impossible – Ghost Protocol, Avengers, Jeníček a Mařenka: Lovci čarodějnic). Naštěstí se tak nestalo (snad ani nestane v dalším pokračování) a více jak padesátiletý Tom Cruise má dostatek prostoru na to, aby běhal, skákal, potápěl se a zdvihal obočí po celou dobu dva a půl hodinového filmu. Postava agenta Ethana Hunta mu vyloženě sedí.

mission-impossible-Rebecca Ferguson-01

Stejně tak si vskutku přesvědčivě zahrála agentku Ilsu Faust švédská herečka Rebecca Ferguson (Duch jezera, Hercules). Dokonale nahradila ženský element z předchozího dílu (chybějící postava Jane v podání Pauly Patton). Jako pravá ruka Ethana Hunta nechybí opět Benji Dunn v podání zábavného Simona Pegga (Star Trek, Paul, Star Trek: Do temnoty).

Ještě jednou k hudbě. Skladatel Joe Kraemer (V ohrožení života, Jack Reacher: Poslední výstřel) si výborně pohrál se známou skladbou Nessun Dorma.

Kladné hodnocení tvůrcům připisuji i za výpravu a zejména za výběr natáčecích lokalit – vídeňská opera, Maroko nebo Londýn.

mission-impossible-rogue-nation-6

Režisér Christopher McQuarrie (Obvyklí podezřelí, Valkýra, Jack Reacher: Poslední výstřel, Na hraně zítřka) stál zároveň i za scénářem, který rozhodně nepatří mezi originální (dost mi připomínal nádech bondovky Skyfall a možná i nová bondovka Spectre bude podobná), ale rozhodně jako celek funguje dokonale. I když místy jsem měl problém se zorientovat, kdo a co dělá pro koho. Někdy se zase objevily logické chyby.

P. S. Viděno na obřím plátně v IMAXU. Ten vám rozhodně doporučím!

mission-impossible-5-posterMission Impossible – Národ grázlů (Mission: Impossible – Rogue Nation)
USA, 2015, 132 min

Režie: Christopher McQuarrie
Scénář: Christopher McQuarrie
Kamera: Robert Elswit
Hudba: Joe Kraemer
Hrají: Tom Cruise, Simon Pegg, Rebecca Ferguson, Jeremy Renner, Ving Rhames, Alec Baldwin, Sean Harris, America Olivo, Simon McBurney, Jing Chu Zhang, Tom Hollander, Jens Hultén, Alec Utgoff, Hermione Corfield, Nigel Barber

Tagy:
No Comments

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..