Recenze: Marťan (The Martian)

Ridley Scott je výborný tvůrce vesmírných dobrodružství. Ani snad nemusím jmenovat, jaké sci-fi filmy se mu vážně povedly. A když se k tomu přidá excelující Matt Damon a dokonalý scénář, je jasné, že Marťan nemůže být zklamáním.

Jenže opak může být taky pravdou. Ne, že by Marťan byl nějaký velký průšvih, to vůbec ne, ale jak vám může napovědět mé hodnocení, není to taky žádná extra třída. I když… jak pro koho.

Pro výjimečného návštěvníka kina může být Marťan událostí roku, pro pravidelného návštěvníka a milovníka sci-fi filmů může jít o jeden z dalších kvalitně natočených snímků, ale bez jediného „wow“ efektu. Ale pěkně popořádku.

the-martian-02

Astronaut a botanik Mark Watney zůstane ne vlastní vinou, po neplánovaném přeřušení výzkumu, na planetě Mars. Zatímco zbytek výzkumné posádky se stihne dostat z rozbouřeného Marsu, chudák Mark, který zůstává na pospas rudé planetě. Vše vypadá na jedno velké tragické neštěstí… O to víc všechny překvapí, teda nejen vedení NASA, ale i zachráněnou posádku, že Mark vesele žije dál na neobydlené planetě a čeká na svou záchranu…

the-martian-05

Jistě musíte uznat, že originální příběh podle stejnojmenné knihy autora Andy Weira, je už jenom podle prvních náznaků příběhu velmi napínavý. A skutečně je. Jenže jakmile se děj filmu neustále točí okolo možné (nemožné) záchrany ztroskotaného astronauta, zjistíte, že je to jen ohraná písnička. Stejně jako „ohranný“ diskotékový soundtrack ze 70. let. Což rozhodně není kritika, soundtrack mě moc bavil.

the-martian-01

A vlastně celý film je tak trochu, kupodivu, dost zábavný. Má i několik osvěžujících scenáristických momentů. Ale pořád to na mě působilo tak nějak „Vždyť já přesně vím, co se stane dál, jak kdo zareaguje a kdo přežije.“ To je možná jen můj osobní problém (asi i kvůli tomu, že nerozumím fyzikálním zákonům, chemii, matematice a vesmíru vůbec), ale takový dojem jsem z filmu měl. Ovšem oceňuji realističnost filmu a skvělé technické zpracování. Navíc vás nečekají žádné přehnané bláboly a srdceryvné scény (jako třeba v Armagedonu).

the-martian-06

Hlavní herecká hvězda, Matt Damon (Dobrý Will Hunting, Agent bez minulosti, Kletba bratří Grimmů, Elysium, Interstellar), si vyloženě koleduje o dalšího Oscara. Přes dvě hodiny totiž nesleze z plátna, při nichž projde minimálně: pořádnou fyzickou proměnou, zažije bezpočet stavů psychiky, při kterých by to jiný už dávno zabalil a neopustí ho dobrá nálada ani při zpackaném pěstování brambor na Marsu nebo rozbalování seschlých lidských výkalů… A i když je to pro něho mega náročné, Damon si to vyloženě užívá a baví nejednoho diváka.

O dalších hercích se dá říct, že hrají bez nějakých velkých výtek. A je škoda, že někteří z nich dostávají o něco méně prostoru, na úkor Damona.

the-martian-03

I když to tak možná může vyznívat, tak Marťan není vůbec špatný film. Po řemeslné stránce je natočen zcela výborně. Ale pokud čekáte na něco filmově osvětového a revolučního, možná budete trochu zklamáni. Marťan je prostě dobře odvedená práce, podle klasického adaptovaného scénáře, pro masu lidí. Což není výtka, ale pouhý fakt.

Téměř osmdesátiletý režisér Ridley Scott (Vetřelec, Thelma a Louise, Gladiátor, Černý jestřáb sestřelen, Prometheus) proto (nebo přesto?) zaslouží za Marťana velkou pochvalu a obdiv. A ačkoli to nemusí vypadat, Scott natočil neuvěřitelně pozitivní film, i když se jedná o záchranu člověka z vesmíru.

Takže do kina na Marťana určitě běžte!

P.S. Viděno ve 3D a spokojenost.

the-martian-movie-poster-martanMarťan (The Martian)
USA, 2015, 134 min

Režie: Ridley Scott
Předloha: Andy Weir (kniha)
Scénář: Drew Goddard
Kamera: Dariusz Wolski
Hudba: Harry Gregson-Williams
Hrají: Matt Damon, Jessica Chastain, Chiwetel Ejiofor, Jeff Daniels, Michael Peña, Kate Mara, Sean Bean, Kristen Wiig, Aksel Hennie, Sebastian Stan, Mackenzie Davis, Donald Glover, Naomi Scott, Jonathan Aris, Lili Bordán, Brian Caspe, Gruffudd Glyn, Sam Spruell
Produkce: Mark Huffam, Ridley Scott, Aditya Sood, Michael Schaefer, Simon Kinberg
Střih: Pietro Scalia
Scénografie: Arthur Max
Kostýmy: Janty Yates

Líbí se vám tento článek? Přidejte si Filmového guru na Facebooku a nenechte si ujít další novinky ze světa filmu.

Tagy:
2 komentářů

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..