Recenze: Liga spravedlnosti (Justice League)

Očekávaná Liga spravedlnosti, chcete-li Justice League, je tu. Podaří se jí překonat posměch nejednoho filmového fanouška a nastolit nadšení v kinosálech?

V digibordelu ztracený Batman v Superman, nedotažené Suicide Squad a překvapivá Wonder Woman. Výčet nových DC komiksovek na filmovém plátně neudělal žádnou parádu. Až na poctivého Muže z oceli, kterému se už nic jen tak nevyrovná. Byli si toho dámy a pánové z Warner Bros. vědomi a udělali v Lize spravedlnosti konečně něco jinak, než jim bylo vyčítáno?

Odpověď zní, pro mě velmi smutně, NE! Proto si i teď říkám, jak začít recenzi na film, kterému jste tajně přáli, ať prolomí posměvačné kritiky věšené na triko tvůrcům v čele s režisérem Zackem Snyderem a odstartuje nové vydařené období komiksovek od DC.

Těžko se mi s touhle recenzí začíná. Už jenom proto, že, bohužel, si o ty posměchy tvůrci říkají zcela otevřeně a tím, co předvádějí úplně sami. Tentokrát mě totiž vůbec nic nepřesvědčilo, abych smířlivě (a vlastně i tak trochu dojatě) přivřel oči a dal nové DC komiksovce víc, než jen průměrné hodnocení. A stejně to vidí i zahraniční kritici.

Jak už to tak u filmu bývá, vše stojí a padá na příběhu, který je nám na plátně odvyprávěn. A ten je u Justice League naprosto nekonzistentní, nudný a jednoduše předvídatelný. Uznejte sami…

Po smrti Supermana (Henry Cavill) dává Bruce Wayne/Batman (Ben Affleck) rychle dohromady všechny dosud objevené hrdiny v čele s Wonder Woman (Gal Gadot), Aquamanem (Jason Momoa), Flashem (Ezra Miller) a Cyborgem (Ray Fisher). Postavit se všichni musí proti, na Zemi přilétajícího, Steppenwolfovi (Ciarán Hinds), kterého doprovázejí paradémoni, a jenž usiluje o získání tří tajemných krychlích. Jak to vše dopadne? Už asi víte sami.

Každopádně jako nečtenář komiksových předloh, jsem si dost lámal hlavu, jak se na Zemi objevil jen tak Steppenwolf a proč ty tajemné krychle jsou pilířem děje až teď, když jsem o nich nikdy předtím nevěděl. Nevím, jestli ten pocit mám sám, ale přijde mi, že ve filmu chybí podstatná část, která by přinesla něco jako vysvětlení.

Nemohu se taky zbavit pocitu, že Zack Snyder své filmy točí jen kvůli vyřádění se v nepřehledných akčních digiscénach, na které nalepuje další nesouvisející scény, které mají předstírat, že fungují jako celek pohromadě, ale ono tomu ve skutečnosti tak není. Což lze poznat hned od prvních minut filmu, kdy je nám představován jeden hrdina za druhým, ale dohromady to nedává žádný navazující smysl.

Před vstupem do IMAX sálu jsem totiž tajně doufal, ze usednu do sedačky a užiji si dvě hodiny poctivé a nerušené zábavy, a že se dočkám alespoň jednoho wow efektu, a že k tomu mohl být sakra důvod. No, nestalo se. A rozhodně bylo na čem stavět a o co se opřít.

Tvůrcům totiž vyšla sázka na vtípky mezi jednotlivými hrdiny, což pomohlo v budování atmosféry uvnitř záchranného týmu, a vyloženě se už teď těším (jo, těším!) na sólovku Flashe (premiéra 15. března 2018), Cyborga (2. dubna 2020) a druhé Wonder Woman (12. prosince 2019). Taky se těším na výměnu Batmana, jak už se díky Bohu pomalu, ale jistě, od tohoto týdne šušká v hollywodských ulicích.

Ben Affleck je totiž všechno, jen ne hrdinský kapitán týmu zachraňující svět před hrůznou apokalypsou. A velmi kladně hodnotím stopáž filmu, která nepřesáhla dvě hodiny a měl jsem alespoň pocit, že to vše hezky rychle uteklo. No a to je k té chvále asi všechno.

Abych nezapomněl, Lize spravedlnosti vůbec nepomáhá změna hudebního skladatele, kdy zručného a inovativního Hanse Zimmera vystřídal Danny Elfman se svou tuctovou hudbou, kterou nezachrání ani známý ústřední motiv burtonovského Batmana z roku 1989.

Nevím, nakolik filmu před propadnutím do nejhlubšího filmového pekla pomohlo vystřídání režisérů na direktorské židli, ale určitě můžeme děkovat Jossovi Whedonovi (Avengers, Avengers: Age of Ultron) za několik dotáček, které má na svědomí a z Justice League dělají alespoň koukatelný průměrný počin.

Otázkou zůstává, co bude dál. V DC a u Warnerů mají v plánu hned několik dalších filmů, se kterými bez citelné změny, tuhle kdysi očekávanou konkurenci Marvelu, nepřekonají.

P.S. V IMAXu jsem měl problém s titulky, které byly velmi často rozmazané. Jo a taky nezapomeňte vydržet až do konce titulků. Čekají vás dvě potitulkové scény (jedna na začátku, druhá na konci). No a ta druhá scéna stojí za váš čas.

Liga spravedlnosti
Justice League
USA, 2017, 120 min

Režie: Zack Snyder
Předloha: Gardner Fox (komiks)
Scénář: Chris Terrio, Joss Whedon
Kamera: Fabian Wagner
Hudba: Danny Elfman
Hrají: Ben Affleck, Gal Gadot, Ezra Miller, Jason Momoa, Ray Fisher, Amy Adams, Henry Cavill, Jesse Eisenberg, Jeremy Irons, J.K. Simmons, Amber Heard, Robin Wright, Diane Lane, Connie Nielsen, Ciarán Hinds a další
Producenti: Jon Berg, Geoff Johns, Charles Roven, Deborah Snyder
Střih: David Brenner, Richard Pearson, Martin Walsh
Scénografie: Patrick Tatopoulos
Kostýmy: Michael Wilkinson

Líbí se vám tento článek? Přidejte si Filmového guru na Facebooku a nenechte si ujít další novinky ze světa filmu.

8 komentářů

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..