Recenze: La La Land

Filmový muzikál La La Land, sesbíral rekordních sedm Zlatých Glóbů a o to samé se bude pokoušet i s Oscary. Jaký film je?

Oblíbenosti filmových muzikálů (od Zpívání v dešti až po Moulin Rouge) využil k vyprávění svého příběhu režisér a scenárista Damien Chazelle (Whiplash – tři Oscaři za střih, mix zvuku a pro vedlejšího herce J.K. Simmonsa za rok 2014). Odehrává se ve městě andělů Los Angeles, ve městě nesplněných přání a snů.

Děj

A podle charakteristiky města je vyprávěn i příběh obou hlavních hrdinů. Mia (Emma Stone) a Sebastian (Ryan Gosling) touží po svém snu. Mia se chce stát uznávanou herečkou, zatímco pracuje v kavárně filmového studia Warner Bros., Seb chce být majitelem jazzového klubu, zatímco za klavírem vyhrává Rolničky a svými sny nezapadá do běžného tvrdého života. Stejně tak Mia, která na každém konkurzu naráží na nesmlouvavé castingové agenty. Oba se setkají, aby se společně podpořili v plnění svých snů.

Celý příběh je rozdělen do čtyř ročních období. Podle počasí v L.A. to rozhodně nepoznáte, ovšem podle dění na plátně už ano. Chladně emoční zima, hřejivější jaro a zamilované léto a…

Režie, kamera, hudba,…

La La Land je trochu netradiční muzikál ve smyslu jeho způsobu zpracování. Rozhodně ho nemůžete házet do jednoho pytle s velkolepými výpravnými kousky.

Písně v jazzovém ladění, chytlavě rozkmitávají vaše nohy, a vystupují z jednotlivých konverzací postav. Choreografie tanců poměrně jednoduché, v podání Emmy a Ryana tak trochu i cíleně, působící natočením na první dobrou a o to víc reálněji. A to vše odkazující k raným filmovým létům.

Film je totiž natočen v netradičním poměru stran (tzv. Cinemascope), který využívaly širokoúhlé filmy z padesátých let od zavedení společností 20th Century Fox a poměrně dost colorován. Proto vám např. při tančení na hollywodských kopcích přijde, že ta krajina pod hlavním hereckým párem je poněkud divná!

Režisérovo počínání na poli romantických (muzikálových) filmů je bravurní. S přehledem plní srdce všech diváků nekonečnou energií, kterou stupňuje blížícím se „nehollywoodským“ koncem.

Bezkonkurenční výhodou La La Landu je jeho hudba, na kterou samozřejmě každý muzikál a jeho divák sází. Autor Justin Hurwitz zvládl vytvořit sérii písni protnutou melodií, kterou těžko vyženete z hlavy od samého začátku na příjezdové cestě do města snů. Však taky dvě písně (Audition a City of Stars) získaly nominace na Oscara.

Herecké výkony

Herečka Emma Stone to měla vždy u mě těžké. Nikdy jsem ji neměl rád. Její výraz jsem vždy zařazoval do kategorie „zvláštně odpudivý“. To se ale tímhle snímkem mění. Je sakra dobrá! Procítěná, grimasami nadaná, pohybem políbená a zpěvem překvapivá. U Ryana Goslinga je to všechno jednoduché… Miláček slečen a dam bude vždy oblíben, ať se objeví, kde se objeví. Jeho roztomilost dává postavě Seba to, co potřebuje. Mimochodem všechny scény, při kterých hraje na klavír a jsou detailně zabírány jeho prsty, zvládl Ryan natočit bez dubléra.

Oba tvoří sehraný pár, který překvapuje svou dokonalou symbiózou. Mimochodem, co oba hlavní představitele pojí je i získání vůbec prvních Zlatých Glóbů za své výkony a jejich již třetí setkání v jednom filmu, po Bláznivé, zatracené lásceGangster Squad – Lovci mafie.

Málo co by šlo La La Landu vytknout. Snad jen pomalejší tempo vyprávění blížícího se závěru (v poměru se svižným začátkem), který není tolik emočně nabitý, jak bych si přál já sám.

Překvapující muzikálový kousek dělá z režiséra Damiena Chazellea zaslouženě jednoho z nejtalentovanějších tvůrců. Bude rozhodně zajímavé sledovat, kam jeho kroky budou dál směřovat. I kolik z celkem čtrnácti nominacích na Oscara získá. Ať to bude jeden nebo deset Oscarů, na tenhle film běžte a zlepšete si pochmurnou zimní náladu.

La La Land
USA, 2016, 127 min

Režie: Damien Chazelle
Scénář: Damien Chazelle
Kamera: Linus Sandgren
Hudba: Justin Hurwitz
Hrají: Ryan Gosling, Emma Stone, J.K. Simmons, Finn Wittrock, John Legend, Rosemarie DeWitt, Jason Fuchs, Sonoja Mizuno, Jessica Rothe, Candice Coke, Hemky Madera, Ana Flavia Gavlak, Callie Hernandez, Tom Everett Scott, Zoë Hall, Meagen Fay, Miles Anderson, Josh Pence, Damon Gupton, Nicole Coulon, Trevor Lissauer
Producenti: Gary Gilbert, Jordan Horowitz, Marc Platt, Fred Berger
Střih: Tom Cross
Scénografie: David Wasco
Kostýmy: Mary Zophres

Líbí se vám tento článek? Přidejte si Filmového guru na Facebooku a nenechte si ujít další novinky ze světa filmu.

5 komentářů

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..