Recenze: Kolonie (Colonia)

Strhující psychologické drama inspirované skutečnou událostí byste neměli rozhodně minout. I kdyby jste na film Kolonie šli jen kvůli Hermioně… Jak dopadla recenze?

Píše se rok 1973 a v jihoamerickém Chile probíhají občanské nepokoje způsobené vládou levicového prezidenta Salvadora Allende. Do země, jako letuška, za svým partnerem přilétá Lena (Emma Watson). Ta svého muže Daniela (Daniel Brühl) potkává na jedné z protestních akcí, ve kterých on vždy stojí na straně prezidenta. V době, kdy v zemi proběhne vojenský převrat řízený generálem Pinochetem, dojde k uvěznění všech aktivistů. Mezi nimi jsou i Daniel s Lenou. Lena je po krátké době propuštěna, ovšem Daniel mizí v neznámé náboženské kolonii Dignidad… V sektě, ze které není úniku.

Nechci vám kazit překvapení z filmu, ale co následuje po krátkém načrtnutí děje, jehož úvodní sekvence je vskutku romantická, není rozhodně nic příjemného. O to víc obdivuji německé tvůrce, kteří se do filmu pustili a přenesli na plátna nechvalnou část dějin nejen chilské historie, ale i té německé.

colonia-2

Režisér a spoluscenárista Florian Gallenberger (John Rabe – Ctihodný občan Třetí Říše) dokázal vybrat dokonalé herecké obsazení. Charaktery postav vám jsou jasné během pár chvil, co se na plátně postupně objevují.

Každý má svůj smysl a svou roli napsanou, nebojím se říci, na tělo. A i když vám v hlavě mnohdy bude běžet představa mudlovské kouzelnice Hermiony, musím přiznat, že Emma Watson vyrostla do krásy a skutečně umí hrát.

colonia-4

Za mě ale musím rozhodně vyzdvihnout Daniela Brühla (role Daniela) a Richenda Carey (role hlídačky Gisely). A ať si z filmu odnáším jakýkoli odpor k hlavnímu šéfovi sekty, bývalému nacistickému lékaři a samozvanému kazateli Paulovi Schäferovi, musím pochválit i ztvárnění herce Michaela Nyqvista. Díky němu zůstane kazatel Schäfer neskutečným slizkým chudákem.

Mrazivý příběh vhodně doplňuje hudba pánů André Dziezuk, Fernando Velázquez nebo kamera Kolji Brandta.

colonia-5

Přesto, že si filmaři místy pomáhali jednoduchými kličkami (pochybuji, že ve skutečnosti, šlo vše tak hladce a na vteřinu přesně), neubírá to vůbec na napětí a z Kolonie budete odcházet šokováni. Šokováni přístupem lidských bestií k samotnému člověku.

Kolonie-posterKolonie
(Colonia)
Německo / Lucembursko / Francie, 2015, 110 min

Režie: Florian Gallenberger
Scénář: Torsten Wenzel, Florian Gallenberger
Kamera: Kolja Brandt
Hudba: André Dziezuk, Fernando Velázquez
Hrají: Emma Watson, Daniel Brühl, Michael Nyqvist, Richenda Carey, Vicky Krieps, Jeanne Werner, Julian Ovenden, Martin Wuttke, August Zirner, Nicolás Barsoff, César Bordón, Stefan Merki, Steve Karier, Lucila Gandolfo, Katharina Müller-Elmau, Paul Herwig, Johannes Allmayer, Gilles Soeder, Rouven Blessing
Produkce: Christian Becker, Benjamin Herrmann
Střih: Hansjörg Weißbrich
Zvuk: Frank Kruse
Scénografie: Bernd Lepel
Masky: Waldemar Pokromski
Kostýmy: Nicole Fischnaller

Líbí se vám tento článek? Přidejte si Filmového guru na Facebooku a nenechte si ujít další novinky ze světa filmu.

Tagy:
No Comments

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..