Recenze: Kniha džunglí (The Jungle Book)

Známý příběh, Kniha džunglí, o Mauglím, dítěti vychovaném vlčicí Rákšou, podle díla spisovatele Rudyarda Kiplinga se vrací do kin. Jak dopadla recenze? 

Tradiční Disney pohádka (animovaná adaptace vznikla v roce 1967) na motivy díla spisovatele Rudyarda Kiplinga se dočkala nové filmové adaptace a uvedení i v českých kinech. Pro začátek se sluší poznamenat, že film, jehož jediným živým hercem je postava Mauglího (dvanáctiletý herec Neel Sethi), je plně digitální a někteří ho rádi srovnávají s filmem Avatar.

S oním srovnáním si nejsem úplně jistý. Film Avatar režiséra Jamese Camerona byl sice z velké části vyroben taky díky digitálním trikům a promítán ve 3D, ale všechny ty digitální vychytávky plnily význam a pomáhaly ději.

V případě filmu Kniha džunglí režiséra Jona Favreaua jsou digitální triky využívány jen pro obdiv diváka, aby si mohl říct, jak to ti tvůrci dokáží, že ten vlk, tygr nebo medvěd mají srst, jak živá zvířata. Nic ostatního mi v tomto případě nepřijde jako lepší vysvětlení. Natož pak zmiňovat 3D, v tomto případě se hodí víc zajít na film v klasickém 2D. Mám totiž pocit, že digitální džungle bude vypadat na klasickém platně úplně stejně.

THE JUNGLE BOOK

Ale nechci vás hned nějak strašit. Nová Kniha džunglí má jakousi příjemnou atmosféru, kdy malému Mauglímu fandíte i přesto, že všechno to nebezpečí kolem něho je nereálné, ale i přesto dobře realisticky vypadající.

Příjemná atmosféra vás baví ovšem jen první dvě třetiny filmu. Jakmile totiž zjistíte, že hlavním motivem pohánění děje je neustálé utíkání hlavního hrdiny odněkud někam, budete netrpělivě čekat na dávno jasné finále.

Slabým článkem celého filmu, jak asi už správně tušíte, je jeho děj! Je roztažený na tak tak únosných 105 minut. Obávám se, že kdyby byl děj o něco lépe propracovaný, budu odcházet z celého filmu daleko víc nadšený. Není špatný, ale na tu délku nepřekvapuje ničím originálním.

Nicméně pro rodiče s dětmi je film absolutně vhodný a jsem si jistý, že rodičové budou z kina odcházet spokojeni. I když jsem si mnohdy nebyl jistý vhodností dramatických a strašidelných scén a jejich působením na dětského diváka.

THE JUNGLE BOOK

Kniha džunglí není celkově určitě špatná, jen si ale po skončení filmu možná budete klást otázku, proč jste zaplatili za něco, u čeho jste viděli jen krásný obal bez jakéhokoli obsahu.

P.S. Přidejte si k hodnocení 5 – 10 % pokud uvidíte verzi v původním znění. Slyšet Marka Vašuta jako Šer Chána bylo fajn, ale věřím, že Idris Elba nebo Scarlet Johansson nejsou vůbec špatní.

Kniha dzungli poster A3 CSFD.inddKniha džunglí
(The Jungle Book)
USA, 2016, 105 min

Režie: Jon Favreau
Předloha: Rudyard Kipling (kniha)
Scénář: Justin Marks
Kamera: Bill Pope
Hudba: John Debney
Hrají: Neel Sethi, Bill Murray, Ben Kingsley, Idris Elba, Scarlett Johansson, Lupita Nyong’o, Christopher Walken, Giancarlo Esposito, Jamie Dornan, Garry Shandling, Jon Favreau, Sam Raimi, Russell Peters, Allan Trautman, Dee Bradley Baker
Český dabing: Mauglí – Matěj Převrátil, Balú – Miroslav Hanuš, Baghíra – Marek Vašut, Rákša – Radka Přibyslavská, Ká – Jitka Moučková, Akéla – Lukáš Hlavica, Král Ludvík – Jiří Plachý
Produkce: Jon Favreau, Brigham Taylor
Střih: Mark Livolsi
Scénografie: Christopher Glass
Kostýmy: Laura Jean Shannon

Líbí se vám tento článek? Přidejte si Filmového guru na Facebooku a nenechte si ujít další novinky ze světa filmu.

No Comments

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..