Recenze: Jurský svět: Zánik říše (Jurassic World: Fallen Kingdom)

Po třech letech, od prvního Jurského světa, je tu pokračování, které láká na ještě temnější filmovou podívanou než jsme doposud mohli vidět.

A přesně po třech letech od děje prvního dílu se odehrává děj Jurského světa s podtitulem Zánik říše. A že jde o pořádný zánik! Na ostrově Isla Nublar, který po incidentu z jedničky, zůstal zpustošený a obyvatelný pouze volně žijícími dinosaury, každou chvílí vybuchne sopka. Ve vzduchu je tedy otázka, co s dinosaury. Aktivistka, nám dobře známá Claire (Bryce Dallas Howard), dostane možnost, dostat se na ostrov a zachránit přeživší. Zejména pak nám dobře známou velociraptorkou Blue. S tou jí pomůže i Owen (Chris Pratt)… Jak to ale ve filmech bývá, ne vše je zalité sluncem.

Výměna režiséra, J.A. Bayona nahradil režiséra jedničky Colina Trevorrowa, který se podílel na scénáři a vrátí se jako režisér trojky, se na filmu moc nepodepsala, snad jen tím, že Bayona má zkušenosti s dramaty a hororem, a ty byly důkladně využity při strašidelných a emočně vypjatých scénách. A většinou je to právě to nejlepší co je na dvojce Jurského světa k pokoukání.

Bohužel vše ostatní lehce kopíruje dění v jedničce. Včetně použité hudby Michaele Giacchinoa, která je o dost méně nápaditá než byla v prvním díle. Vše zachraňuje jen známý hudební motiv Johna Williamse.

Opět musím ale napsat, že digi dinosauři jsou natolik realističtí, že možná i párkrát uroníte slzu nad záhubou některých z nich. A nebo se taky vyděsíte k smrti, zejména nad nově vytvořeným tvorem, který je docela originálně představován na aukci…

K hereckým výkonům není co dodat. Jsou standartní a  ústřední duo Bryce Dallas Howard a Chris Pratt nevybočuje ze svých rolí z jedničky, i když zamrzelo mě, že Claire už není taková bezcitná manažerka. Naopak potěšilo pár sekund vtipných momentů s Owenem.

Plusem dvojky je i role malé Maisie Lockwood (Isabella Sermon), která by se nejspíš mohla objevit i v pokračování, jenž je naplánováno na 10. června 2021. Pochvalu si zaslouží i herci za role vystrašeného a neustále ječícího „ajťáka“ (Franklin Webb) a lékařky (Zia Rodriguez). Ostatní postavy jsou tak nějak do počtu, hlavně aby mohly zemřít…

Na závěr se hodí napsat, že by to chtělo už konečně nějakou dějovou nápaditost, která by z Jurského světa udělala něco víc než jen dojnici na peníze. Párkrát jsem měl totiž pocit, že se dívám na „nastavovanou kaši“, zejména při (ne)úspěšném zbavování se zákeřného vraždícího dinosaura. Ne a ne zabít…

Jestli i trojka bude dějově v podobném duchu, půjdu s hodnocením ještě níž. I když 75 % není vůbec špatné hodnocení. Nechejme se překvapit.

P.S. Viděno v IMAX ve 3D. Kdyby to nebylo ve 3D, nic se nestane.

Podobné filmy

Jurský svět: Zánik říše (Jurassic World: Fallen Kingdom)
USA / Španělsko, 2018, 130 min

Režie: J.A. Bayona
Scénář: Colin Trevorrow, Derek Connolly
Kamera: Óscar Faura
Hudba: Michael Giacchino
Hrají: Chris Pratt, Bryce Dallas Howard, Jeff Goldblum, Ted Levine, Toby Jones, James Cromwell, B.D. Wong, Rafe Spall, Daniella Pineda, Geraldine Chaplin, Peter Jason, Justice Smith, Isabella Sermon, Kevin Layne, Michael Papajohn, Robert Emms, Kamil Lemieszewski, Charlie Rawes, Cory Peterson, Ronan Summers
Producenti: Frank Marshall, Patrick Crowley, Belén Atienza
Střih: Bernat Vilaplana
Scénografie: Andy Nicholson
Kostýmy: Sammy Sheldon

Líbí se vám tento článek? Přidejte si Filmového guru na Facebooku a nenechte si ujít další novinky ze světa filmu.

No Comments

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..