Recenze: Jurský svět (Jurassic World)

Všichni fandové oživlých dinosaurů se dočkali. Po dvaceti letech se znovu otevřel Jurský park!

Dvacet let po Jurském parku, který skončil tak, jak skončil, se opět na ostrově Isla Nublar otevírají brány zábavného parku s názvem Jurský svět. Sebejistá a nekompromisní šéfka Claire (Bryce Dallas Howard) má park a tisíce návštěvníků s ním pod svou kontrolou. Alespoň do té doby, než dorazí její synovci Gray (Ty Simpkins) a Zach (Nick Robinson) a z výběhu uteče obávaný vyšlechtěný predátor… Jedinou spásou se zdá být Owen (Chris Pratt), který zvládá hlavně komunikaci s dinosaury, ta s lidmi ho tolik nezajímá…

Jurský park Stevena Spielberga z roku 1993 jsem viděl několikrát (ani jednou v kině, přesto jsem již v devadesátých letech zkupoval všechno, co k filmu vyšlo – od samolepek, omalovánek až po knihy), bez váhání ho řadím mezi své nejoblíbenější filmy, proto jsem se nemohl dočkat letošního „pokračování“. A očividně se ho nemohli dočkat i tvůrci. Z filmu si odnesete nejednu vzpomínku na první Jurský park (nehledě na to, že ústřední hudební motiv Johna Williamse zůstal stejný a stále skvěle funguje).

Tvůrcům, v čele s režisérem Colinem Trevorrowem a producentem Stevenem Spielbergem, se podařilo vytvořit nový jurský park pro 21. století. A přesto, že byli svázáni tím, že většina diváků zná první film a nepřekvapí je obrovský dinosaurus na velkém filmovém plátně, tak jako tomu bylo před dvaceti lety, neztrácejí čas se zbytečným představováním a osvětou a pouštějí se rychle do dinosauřího dobrodružství.

Tohle je rozhodně velké plus, film alespoň neztrácí na tempu a nedává vám ani prostor, abyste se ani na sekundu nudili. Nenarazíte na žádná hluchá místa (pokud nepočítám místa s logickými chybami), na zbytečné konverzace o významu bytí a nebytí a neunudí vás ani herecké obsazení.

jurassic-world-4

Ano, herci byli vybráni (nad má očekávání) velmi dobře. Bryce Dallas Howard si užívá zpočátku chladnou a později procitlou Claire přesně tak, jak si tahle postava zaslouží. Pomáhá jí k tomu i Chris Pratt s duchem Indiana Jonese, který sice dostává málo prostoru, ale i tak hlášky z jeho úst padají jedna za druhou a zahanbit se nedá ani Bryce.

Digitální dinosauři vypadají lépe než z trailerů a rozhodně vám naženou strach. Vztah mezi čtyřkou velociraptorů a jejich „otcem“ je natolik opravdový, že mu jednoduše uvěříte.

jurassic-world-1

Otázkou zůstává, co bude dál? Do dalšího Jurského světa bych se nepouštěl, určitě si pamatujete, jak dopadla opakující se dvojka a „nízkonákladová“ trojka. I když, co takové ovládnutí Země dinosaury? Mrk.

jurassic-world-posterJurský svět (Jurassic World)
USA, 2015, 125 min

Režie: Colin Trevorrow
Scénář: Rick Jaffa, Amanda Silver, Colin Trevorrow, Derek Connolly
Kamera: John Schwartzman
Hudba: Michael Giacchino
Hrají: Chris Pratt, Bryce Dallas Howard, Jake Johnson, Judy Greer, Katie McGrath, Vincent D’Onofrio, Nick Robinson, Omar Sy, Irrfan Khan, B.D. Wong, Ty Simpkins, Brian Tee, Lauren Lapkus, Andy Buckley, James DuMont, Gary Weeks, Eric Edelstein, Michelle DeVito, Erik Thirsk,Isaac Keys

No Comments

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..