Recenze: Jupiter vychází (Jupiter Ascending)

Nejnovější počin Wachovských (trilogie Matrix nebo Atlas mraků) vypráví o ruské uklízečce v Americe, která se (ne)náhodou stane královnou vesmíru. 

Telenovela, která právě doplula do českých kin, jak vyšitá…

Děj Jupitera je velmi plytký. A kupodivu dost nepřehledný. Snad po každé scéně jsem si říkal: „Kdo je s kým a kdo proti komu? Kdo je hodný? A kdo je zlý? Nemůžu si to rozkreslit?“ A je to velká škoda.

Svět, který nám tvůrci filmu představují je velkolepý, důmyslně vymyšlený a snadno konkurující hvězdným filmům od Lucase. Jenže to je asi tak všechno. Jakmile promluví kdokoli z hereckého ansámblu a začne se řešit něco velmi důležitého, jdou veškeré vaše naděje stranou a film trpí předvídatelnou nudou.

jupiter-ascending-1

A když už zmiňuji herecké obsazení, tak Mila Kunis se na roli Jupiter nehodí vůbec. Bezpochyby za to může scénář, který vám nijak nepomůže zžít se s hlavní hrdinkou. Je vám vlastně úplně jedno, co se na plátně odehrává. Je vám i úplně jedno, když hlavní hrdinka dostává nakládačku od záporáka nebo když se z ničeho nic (asi během dvou vteřin) zamiluje do Channinga Tatuma, který ztvárnil vlko-člověka. Stále víc začínám pochybovat, že Mila zvládne sama uhrát v hlavní roli jakýkoli velkofilm. Nezvládne!

Jupiter vychází je dost velké zklamání, po povedeném náročném Atlasu mraků. Jakoby tvůrci všechny své trumfy a nápady definitivně vyčerpali a brali si jen inspiraci od konkurence (schválně, kolik podobností s jinými filmy najdete – létající boty, přerostlá mluvící ještěrka nebo kukuřičné pole).

jupiter-ascending-2

Kladné body filmu zachraňuje technická stránka. Výprava nebo triky jsou excelentní. Díky tomu vám ani nedojde, že to, co vidíte na plátně není opravdové a Wachovským se skutečně povedlo vytvořit reálný svět.

Možná to všechno je od Wachovských záměr. Doporučuji vám ale jejich záměr nechat záměrem a do kina se nevydat.

P.S. Tahle nudná paráda vyšla na 175 milionů dolarů. A má velmi slušně nakročeno stát se letošním Johnem Carterem.

jupiter-vychazi-posterJupiter vychází (Jupiter Ascending)
USA, 2015, 128 min

Hodnocení: 40 %

Režie: Andy Wachowski, Lana Wachowski
Scénář: Andy Wachowski, Lana Wachowski
Kamera: John Toll
Hudba: Michael Giacchino
Hrají: Channing Tatum, Mila Kunis, Eddie Redmayne, Sean Bean, Douglas Booth, Tuppence Middleton, Nikki Amuka-Bird, Christina Cole, Ramon Tikaram, Ariyon Bakare, Maria Doyle Kennedy, David Ajala, Doo-na Bae, Gugu Mbatha-Raw, Edward Hogg, Tim Pigott-Smith, James D’Arcy, Jeremy Swift, Kick Gurry, Lieve Carchon, Andy Ahrens, Charlotte Beaumont, Elsa Mollien, Bryony Hannah, Samuel Barnett, Terry Gilliam, Katherine Cunningham, Neil Fingleton

Líbí se vám tento článek? Přidejte si Filmového guru na Facebooku a nenechte si ujít další novinky ze světa filmu.

No Comments

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..