Recenze: Joker – 70 %

Filmový hit podzimu dorazil do kin! Komiksový záporák Joker – míří za Oscarem nebo k zapomnění? To prozradí recenze filmu.

Zrod největšího a nejšílenějšího zločince města Gotham se konečně dostal do českých kin. Co vedlo Arthura Flecka k proměně, kterou všichni dobře známe pod jménem Joker?

Na Jokera jsem se těšil už od jara. S prvním trailerem ve mně tvůrci budovali očekávání na maximální možnou hranici těšitelnosti. Tahle záporná komiksová postava mě provází od dětství, kdy jsem viděl Burtonova Batmana (1989) a v něm poprvé jako Jokera Jacka Nicholsona. Srandovní strejda s revolverem v ruce mi nepřišel tak šílený a škodlivý, jako ten od Heatha Ledgera v Nolanově Temném rytíři (2008). Jared LetoSebevražedném oddíle (2016) vsadil na to, o co se pokoušel Ledger, a bylo tedy otázkou, jak se postavy zhostí nový představitel.

Jedno bylo jasné ještě před premiérou filmu. Role Jokera bude pro herce Joaquina Phoenixe životní rolí, za kterou pravděpodobně získá svého prvního Oscara. Bezpochyby ano. Během dvou hodin nesleze z plátna, odvádí stoprocentně věrohodně psychické vyšinutí Arthura Flecka, i díky hercově odpudivé fyzické proměně. Jeho hysterický smích, který zpočátku působí nevhodně, se po vysvětlení stane i pro vás jedním ikonickým prvkem Phoenixovy role. Snadno se vžijete do jeho pocitů, které jsou čím dál horší a temnější, čím víc ho společnost nechápe.

Jak už to u podobných filmů bývá, film stojí a padá s výkonem hlavního hrdiny. Ten je, jak jste si přečetli, bezchybný. Ovšem je ho tolik, že vás brzy přestane udivovat, čeho všeho je Joker schopný. Prostě si na to jednoduše zvyknete a očekáváte, že tomu tak bude.

A možná si teď říkáte, proč je mé hodnocení jen lehce průměrné. Je to prosté. Vyšinutí hlavního hrdiny, násilí a krev, je ve filmu tolikrát zobrazené, že po hodině sledování se kupodivu začnete ptát, kdy se konečně dozvím nebo uvidím něco, co mě od filmu neodpoutá. To se stane až v závěrečných minutách, které vás zarazí do sedačky a jen tak nepustí až do konce závěrečných titulků.

Dějově nijak složitě obsáhlý příběh nezapomíná ani na spojení Arthura Flecka s Brucem Waynem, i když v trochu jiné situaci, než si možná představujete.

Řemeslně je snímek dokonalý, o tom žádná! Depresivně vypadající město, plné odpadků, krys a kriminálníků, je dostatečně věrohodné a nasnímané kamerou Lawrence Shera, ale přesto celkový výsledek není nijak vybočující (v rámci jiných komiksovek ano, ale formát tohohle filmu je na míle vzdálený jakékoli komiksovce, porovnávám proto s jinými krimi thrillery).

Za zmínku určitě stojí ponurá hudba islandské skladatelky Hildur Guðnadóttir, která vsadila na tepající smyčce, jenž vám možná trochu připomenou hudbu z Mlčení jehňátek.

Velký dík patří nakonec rozhodně režisérovi Toddu Phillipsovi a studiu Warner Bros., že se do tohoto netradičního krimi zpracování komiksové předlohy pustili. K zapomnění tak Joker určitě nedojde. Ověnčený několika cenami, tou první byla hlavní cena Zlatý lev z festivalových Benátek, otevře snahu dalších studií přivést na plátna kin komiksové postavy tak trochu jinak.

P.S. Viděno v IMAX Praha.

Joker
USA, 2019, 122 min

Hodnocení: 70 %

Režie: Todd Phillips
Scénář: Todd Phillips, Scott Silver
Kamera: Lawrence Sher
Hudba: Hildur Guðnadóttir
Hrají: Joaquin Phoenix, Zazie Beetz, Robert De Niro, Marc Maron, Brett Cullen, Frances Conroy, Shea Whigham, Glenn Fleshler, Bill Camp, Douglas Hodge, Dante Pereira-Olson, Alissa Bourne, Isabella Ferreira, Tamiz U. Rezvi, Hannah Gross
Producenti: Todd Phillips, Martin Scorsese
Střih: Jeff Groth
Scénografie: Mark Friedberg
Kostýmy: Mark Bridges

Líbí se vám tento článek? Přidejte si Filmového guru na Facebooku a nenechte si ujít další novinky ze světa filmu.

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..