Recenze: Jan Palach

Padesát let od okupace Československa sovětskou armádou natočil režisér Robert Sedláček příběh o posledních měsíců života studenta Jana Palacha. Padesát let od Palachova upálení uplyne v lednu příštího roku.

Jan Palach nikomu z blízkých o svém rozhodnutí dopředu neřekl. Ani nenaznačil, že by byl něčeho takového schopen. Kamera po celý film sleduje Janovu tvář a snaží se zachytit okamžiky rozhodnutí…

Co vlastně vedlo Jana Palacha k nečekanému a zajisté hrdinskému činu, upálení na Václavském náměstí? O vysvětlení se pokouší nový film režiséra Roberta Sedláčka (Pravidla lži, Muži v říji, Rodina je základ státu), který neprovokuje zbytečnými experimenty a naopak se snaží, aby vyprávění posledního Palachova roku života bylo přesně takové, jak si můžete sami představovat, aniž byste film viděli. A daří se mu to více než dobře.

Z počáteční euforie Pražského jara, se vyprávění přesouvá do temnějších chvil československých dějin, způsobených okupací sovětských armád, což leží nejednomu občanovi v žaludku, včetně Jana. Od této události sledujeme přeměnu nálady obyvatelstva. Z prvotní bojovné nálady přešla do letargie. Palachovi se ale letargie příliš nezamlouvá. Inspirován protestními „živými pochodněmi“ z celého světa se blíží děj k nevyhnutelnému konci… Poslední minuty vyprávění, přesto, že víte, jak dopadnou, jsou velice napínavé a navíc zakončené detailním záběrem na chvějícího se a popáleného Jana. Zatmívačka do tichého kinosálu ve vás vyvolá ještě silnější dojem než jste mohli očekávat.

Filmový scénář Evy Kantůrkové (Přítelkyně z domu smutku, Jan Hus) vznikl podle dostupných faktických pramenů a vlastních vzpomínek autorky na dané období, tudíž sledujeme Janovo působení nejen doma ve Všetatech, ale i při studentských brigádách v Kazachstánu a Francii, při debatách se spolužáky na studentských kolejích, v hospodách a ve škole, nebo při trávení romantických chvil s přítelkyní Helenou. Z každého pohledu, pohybu a slova jsme nucení víc a víc přemýšlet, proč se Jan odhodlal k takovému činu. Radostné chvíle střídají ty emocemi nabité, až k prasknutí…

Snímek je tolik silný v krátkých emotivních scénách. To když se Jendova maminka, v podání Zuzany Bydžovské (Mamas & Papas, Lidice, Andělé všedního dne, Sedmero krkavců), s nutnou pravidelností zajímá o obsah zásilek jemu určených nebo promlouvá se svým synem o aktuální politické situaci. Jejich vztah je silný a láskyplný. Hlavní herecké úlohy se ujal ostravských herec Viktor Zavadil, který působí o něco starším dojmem, než byl jednadvacetiletý Palach, i přesto se role tichého a nebojácného studenta ujal s velkou dávkou přesvědčivosti a nebál bych se ani ocenění za jeho výkon soškami Českého lva nebo Ceny českých filmových kritiků.

TEXT DOPISU, KTERÝ JAN PALACH ZANECHAL V AKTOVCE NA MÍSTĚ SVÉHO ČINU

Vzhledem k tomu, že se naše národy ocitly na okraji beznaděje, rozhodli jsme se vyjádřit svůj protest a probudit lidi této země následujícím způsobem. Naše skupina se skládá z dobrovolníků, kteří jsou odhodláni se dát pro naši věc upálit. Já jsem měl tu čest vylosovat si jednotku, a tak jsem získal právo napsat první dopisy a nastoupit coby první pochodeň. Naše požadavky jsou:

1. Okamžité zrušení cenzury
2. Zákaz rozšiřování Zpráv

Jestliže naše požadavky nebudou splněny do pěti dnů, tj. do 21. ledna 1969, a nevystoupí- li lid s dostatečnou podporou (tj. časově neomezenou stávkou), vzplanou další pochodně.

Pochodeň č. 1

P.S. Vzpomeňte na srpen. V mezinárodní politice se uvolnil prostor pro ČSSR, využijme jej.

Film o Palachovi není zbytečně experimentální, je řemeslně dokonalý. V tomto případě velmi dobře zvítězil obsah nad formou. A vy si ho nenechte v kinech ujít.

Jan Palach
Česko / Slovensko, 2018, 124 min

Režie: Robert Sedláček
Scénář: Eva Kantůrková
Kamera: Jan Šuster
Hudba: Michal Rataj
Hrají: Viktor Zavadil, Zuzana Bydžovská, Denisa Barešová, Kristína Kanátová, Jan Vondráček, Michal Balcar, Karel Jirák, Gérard Robert Gratadour, Simone Hrášková, Patrik Paušo, Ivan Sochor
Producenti: Silvia Panáková, Erik Panák
Zvuk: Robert Slezák
Kostýmy: Zuzana Brožová

Líbí se vám tento článek? Přidejte si Filmového guru na Facebooku a nenechte si ujít další novinky ze světa filmu.

1 komentář

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..