Recenze: Jan Hus

Kdo by neznal českého kazatele a náboženského myslitele Jana Husa? Česká televize u příležitosti 600. výročí jeho upálení připravila třídílný televizní film.

Příběh nás zavádí do počátků 15. století, kdy univerzitní pedagog Hus káže v Betlémské kapli proti Zikmundovi Lucemburském toužícím po českém území, bratrovi krále Václava IV., kterého vězní ve Vídni. Od té chvíle se Hus nebojí, inspirovaný anglickým teologem Wycliffem, ani protestovat proti katolické církvi. Tragický konec Jana Husa zdá se nablízku…

Předlohou pro televizní film se stal román Jan Hus od spisovatelky Evy Kantůrkové (Přítelkyně z domu smutku), která se společně s režisérem Jiřím Svobodou (Skalpel, prosím, Sametoví vrazi) podílela i na scénáři. A scénář je rozhodně u tohohle filmu to nejdůležitější. A je velká škoda, že se z třídílného filmu stává rozvleklá historická telenovela s nadbytkem postav, které svými slovy nahrazují možný obrazem bohatý děj.

Proto se nedá ani počítat s velkolepou výpravou, která v tomto případě končí u záběrů na přejíždějící kočáry z bodu A do bodu B, převážně za tmy a mlhy nebo záběry nekonkrétních nádvoří a parků zámků a hradů (snad jenom dvakrát dostanete šanci prohlédnout si některou ze staveb v plné kráse).

Tvůrci velkolepost prostě pojali převážně v počtu hereckého komparzu, jenž je opravdu bohatý.

jan-hus-2

Výbornou volbou bylo obsazení Matěje Hádka do hlavní role. Hus v jeho podání je lehce uvěřitelný, pokorný a představující čisté dobro. Za zmínku stojí i skvělý Vladimír Javorský v roli Václava IV, až na to jeho neustálé popíjení vína.

jan-hus-3

Nevím, co vedlo režiséra Svobodu pro hudební doprovod zvolit skladatele Michaela Kocába, ale jeho velmi často se opakující elektronická hudba zní až moc celým filmem na úplně zbytečných místech a tahá za uši. Plusové body získává Matěj Ruppert, který film doprovází svým zpěvem.

České televizi lze přičíst plusové body za to, že se pustila do dlouho nezfilmovaného příběhu, který vám ale bez historických souvislostí dá hodně zabrat.

jan-hus-poster Jan Hus (TV film)
Česko, 2015, 3×80 min

Režie: Jiří Svoboda
Scénář: Eva Kantůrková, Jiří Svoboda
Kamera: Vladimír Smutný
Hudba: Michael Kocáb
Hrají: Matěj Hádek, Jan Dolanský, Milan Kňažko, Vladimír Javorský, Marika Šoposká, Michal Dlouhý, Jan Plouhar, David Novotný, Petra Špalková, Luboš Veselý, Petr Klimeš, Petr Štěpán, Tomáš Dastlík, Anna Cónová, Petr Stach, Lukáš Melník, Tomáš Karger, Petr Motloch, Petr Lněnička, Hartmut Krug, Pavel Gajdoš, Ivo Kubečka, Václav Jiráček, Ján Sedal, Václav Neužil ml., Martin Finger, Adrian Jastraban, Jaroslav A. Haidler, Ondřej Kavan, Petr Franěk, Jiří Čapka, Hynek Chmelař, Jiří Bartoň, Justin Svoboda, Kajetán Písařovic, Rostislav Novák ml., Matouš Zah

Líbí se vám tento článek? Přidejte si Filmového guru na Facebooku a nenechte si ujít další novinky ze světa filmu.

4 komentářů

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..